şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sge: firma adı soran arkadaşlar olayın özünü anlamamışlar: salmonella kanatlı dışkısından, iç organlar ayrılırken vb. işlemlerde ete bulaşabilir, çıkabilir. problem hangi firmalar olduğu değil, problem bakanlığın firmaları zorlayıp kaliteyi artırmalarını sağlamak yerine kalitesizliğe uygun yasal düzenlemeler yapmasıdır. kaldı ki bu firmalar, rutin lab. kontrollerinde önceden haberli olduklarından tüm analiz raporları sağlıklı çıkar. kağıt üzerinde gıda güvenlikleri 4/4'lüktür. ama siz hammadde olarak alıp, lab.'a gönderdiğinizde gerçek ortaya çıkar.
  sge 2: kanatlı firmalarımızın yurtdışına ihraç etmeye çalıştıkları ürünler genellikle salmonella spp. etkeninden ötürü kalır. kalan partiler, iç piyasaya soslanarak* soslu kanatlı eti olarak servis edilir.

  piyasada helal kesim ve kuru yolumu ile ünlü iki kardeş tavuk firmasının her ay her hafta her parti ürününden salmonella çıkar.
  normalde kanatlı etinde bulunmaması gereken, çapraz kontaminasyonla ete veya sebzeye bulaşırsa; zehirlenme yanında düşük, kanamalı ishal hatta ölümlere neden olabilen bir etken olan salmonella'nın bu yoğunluktaki tespitine normal bir bakanlık yaptırım uygular. firmaları daha sık denetler, ceza keser, kalite standartlarını yükselttirir.

  fakat türkiye'de işler öyle olmuyor.
  tarım ve orman bakanlığı, yasa ve yönetmeliklere uyması için firmaları denetlemek, onlara yaptırım uygulamak yerine; yasa ve yönetmelikleri firmalara uyduruyor.
  bakanlık, 9 ekim 2018 salı günü 30560 sayılı bir yönetmelik çıkarıyor. yapılan değişiklikte diyor ki, yani türkçe'si;
  "kanatlı etinde salmonella çıkmasına izin veriyoruz. sadece salmonellanın tifo yapan ve enterit yapan çeşitlerinin bulunmasına izin vermiyoruz. diğerlerinde sakınca yok."

  iç ısısı 72 santigrat dereceye ulaşmamış kanatlı etinde salmonella var ise ki muhtemelen vardır; ishalle, şiddetli kusmayla başlayıp kanamalı şekilde ağrılı devam eden rahatsızlıklarınızda neden aramayın.

  hayvancılık ve tarım ülkesinde şarbonlu hayvan ithalatı yapan bakanlığın halk sağlığına bakış açısını yansıtan skandal.
 • birbirinden gerzek futbol başlıkları ve hayali seks fantazilerinin sayfalarca entry aldığı bir dizaynda, görece zeki tabir edilen sözlük yazar ahalisine kral çıplak diye bağırıp, sonuç olarak açtığı başlığın ikinci entrysini giren ezik troll lakabıyla hatırlanmama neden olacak skandal.
 • durumun vehameti anlaşılana kadar hakkında her gün bir entry gireceğim skandal.
  (bkz: açtığı başlığın üçüncü entrysini giren ezik troll)
 • hangi iki kardeş olduğu merak edilen skandal.
 • rezalet gibi bir skandal. şarbon muhabbetinden beri et yemiyorum bunlar bizi yavaş yavaş vejetaryen yapacaklar. bu ülkede yaşayan birisi olarak sağlığımın tırnak ucu kadar kıymeti yok mu lan?
 • bakanlığın başındaki şahsın ne kadar boş performanslı biri olduğu gösterir bir başka skandalı içerir başlıktır.

  koca ülkede başka adam mı yoktu sayın erdoğan????
 • önceki hayatımda kesin çok pis haltlar kardım ve bana bu cehennemde yaşama cezası verildi. halk sağlığını bozmaktan ceza almaları gerekirken, yasanın değiştirilmesine başka bir açıklama bulamıyorum. dışarıda yemeyin, paketli tavuk almayın batsınlar başka da diyeceğim yok..
 • daha bakanlığımızın adında hayır yok. skandal bi yana, adında ve logosunda hayvancılıkla ilgili bir ibare bulunmayan bi bakanlık hayvancılığa bu kadar ilgisiz kalacaktır. o kadar iğrenç ki, ortaya çıkarılıp gereği yapılması gerekirken sümenaltı edilen bi konu bırakın hayvan sağlığını, bu devlet anlayışının insan sağlığını bile ne kadar umursamadığını gösteriyor.
 • ülkede et, tarım ürünü, teknoloji, ulaşım, haberleşme her şey ithal.. bir tek suyumuz kaldı galiba. onu batırmasak iyidir.
 • entry editlemek yerine yeni entry girip hakkında farkındalık yaratmaya çalıştığım skandal.

  özel bağımsız dış laboratuvarlara yazı gelmiş artık salmonella'ya ankara'daki bakanlığa bağlı ulusal gıda referans laboratuvarı bakıyormuş. numuneleri orası alacak.
  tabi bu serotip izolasyonunun bir ücreti de olacak. sizin normalde dış laboratuvara ödediğiniz ücretin 15 katı! yani bir haccp uyguluyorsanız, numune alım planınızdan kanatlıyı çıkarmanız önerilir. her hafta o parayı verebilecek bir babayiğit olmaz sanıyorum.