şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cumhurbaşkanımız rte'nin açıklaması. hani türkiye'de tarım bitmişti. on milyar ağaç diken adam iki buğdayı mı ekemeyecek.

  çok komik ülke lan burası.

  edit: sazan avı değil. bugün konuştu tüm haber kanalları canlı yayınladı. cnn türk ntv habertürk.
 • http://www.invest.gov.tr/…gricultural-producer.aspx

  the gross value of turkey’s agricultural production reached usd 62 billion in 2013 figures, according to figures from the ministry of food, agriculture and livestock. the minister mehdi eker who spoke at the world food day event organized by the turkish food & beverage ındustry association (tugıs) said that the gross value of turkey’s agricultural production rose from usd 23 billion to usd 62 billion in the last 12 years, taking the top spot in europe.

  mehdi eker, turkiye'nin tarim uretiminin 2001'deki 23 milyar dolar degerinden, 2013'te 62 milyar dolar degerine ciktigini soyledi diyor kisaca.

  ab degerleri de surada, isteyen incelesin,
  http://ec.europa.eu/…ulture/statistics/index_en.htm

  ek:
  tarimda istihdam sayisi duserken nasil uretim artmis diyenler var, verim denen seyi soyleyelim.

  bunu anlamak icin turkiye'de kullanilan tarim makinalarinin sayisina bakin. ak parti doneminde bu makinalarin sayisinin katlandigini gorebilirsiniz.

  ek 2

  uretimde diyor baslik. ihracatta demiyor.

  hollanda ticaretini yapar. turkiye'de uretileni alir, paketler mesela, baska ulkelere satar. onun icin ihracat degeri hollanda'nin yuksektir.

  uretimde ise yukarida rakamsal degeri verilmistir, turkiye avrupa'da birincidir. neden bu kadar gucunuze gidiyor anlamadim ki ?
 • bu bilginin kaynağını çok merak ettiğim açıklama. ben tahmin ediyorum o kaynağı ama neyse.

  bu arada tarım bakanlığındaki bir istatistik pdfsini gösteririm;
  http://www.tarim.gov.tr/…riler/tarimsal_veriler.pdf

  dikkat çeken önemli detay; (2002 - 2014/9 arası)

  tarımda istihdam 7.458 milyon kişiden 5.625 milyona düşmüş (yaklaşık %25'lik düşüş)

  özetle 10 yılda tarımda çalışan sayısı %25 düşerken avrupada nasıl birinci olmuş, merak ettim. paralel evren herhalde.
 • hayaller avrupa gerçekler antarktika.
 • şaşırmadığım açıklamadır. zira bilimsel olarak yaptığım araştırmaya göre türkiye tarımsal üretimde türkiye'de de birinciymiş. bir birincilik daha geldi, yaşasın cumhurbaşganım.
 • dünya yedincisiyiz ama patatesin kilosu 5 lira. umarım 2 veya 3. olmayız.
 • tarım makinaları ve verimlilik diyerek %25'lik istihdam kaybını, işsizliği önemsemeyen medeni insanları görmemizi sağlamıştır.

  demek ki binlerce kişinin işsiz kalması ve kötü koşullar altında madenlerde ve berbat durumdaki fabrikalarda çalışmak zorunda kalması senin için hiçbir önem arzetmiyor, yeter ki verim artsın ve yeter ki akp eleştirilmesin.

  verimlilik artarken istihdam da korunsaydı tarımdaki yerimiz çok daha farklı olurdu gibi bir düşünce veya toplumda refah düzeyinin artması da umrunda değil. ne denir ki...
 • ab birliği ülkeleri kriter alınarak değerlendirilme yapılacaksa tarım yapılan toprak alanlarını da hesaba katmak daha doğru olacaktır.

  ab raporlarına göre türkiye'de tarım yapılan 38.25 milyon hektar alan varken, bizden sonra en fazla alana sahip ülke 27.8 milyon hektar ile fransa. yani ülkemiz bize en yakın ülkeden yaklaşık %40 daha fazla tarımsal alana sahip. böyle düşünüldüğünde de ülkemizin tarımsal üretimde avrupa'da lider olması gayet normal ve övünülecek bir şey değil.

  rapor'u inceleyecek vaktim olmadı ama hektar başına düşen üretimde daha başarılıysak o zaman tabii ki sıkıntı yok. ayrıca şuna da dikkat çekmek gerekir üretilen bir çok tarım ürünümüz avrupa ülkelerinde kalitesiz olduğu gerekçesiyle kabul edilmiyor. o yüzden tarımı değerlendirirken miktar kadar kaliteyi de düşünmek gerekir.

  edit: raporu biraz daha inceleyince yiyecek, içecek ve sigara ücretlerinin toplamının aile bütçesine oranını gösteren bir veri vardı. burada da %37.2 ile en büyük pay bizim. bizden sonra ikinci ülke ise %28.9 ile estonya. yani bu da ne yazık ki çok olumsuz bir gösterge.

  edit 2: yiyecek fiyat trendinde de ne yazık ki %6.5 ile birinciyiz. avrupa ülkelerinde fiyat artışı yaklaşık %2-4 aralığında değişirken, bizden sonra yiyecek fiyatları en fazla artan ülke %5.8 ile romanya.

  edit 3: ilgili veriler ab komisyonu 2012 raporundan alınmıştır. http://ec.europa.eu/…/pdf/tables-maps-graphs_en.pdf
 • (bkz: hollanda kaçıncıymış)

  avrupa'ya satamadığı ilaçlı ürünleri iç piyasaya çakan bi ülke burası. üreticiden 1 liraya çıkan mamul aracılar sayesinde tüketiciye 5 liraya geliyor. kalkmış bu da birinciyiz diyor.