şükela:  tümü | bugün
 • gecen gün ilk defa star ekranlarinda izleme zevkine eristigim enfes film. tarkan filmleri icerisindeki en acinasi sahnelere sahip film. iceriginde romalilar vikingler hristiyanlar ve avrupa hunlari var, özellikle romalilar olayi bilhassa detayli ve mükemmel işlenmiş. gladyatör tarkan'in kazandigi dövüs sonrasindaki

  imparator: - öldür onu! öldür!
  yenilen eleman: - öldürme beni!
  kılıcı havada bekleyen tarkan elemana bakarak: - peki..*

  diyalogu yaziyla verilmesi imkansiz bir absürdite iceriyor. müthis bir film enikonu, tarkan viking kanindaki ahtapot kadar ne gelistirilmis özel efektlere sahip degil ama yine de harika. ayrica o donemlerde (70 80..) yapilmis tüm türk filmlerinde chop cücüde en güzel örnegini gördügümüz "bir kadın don sütyen kamera karsisina gecebiliyorsa güzeldir!" anlayisiyla secilmis popo-meme gösteren kadin rolünde bu sefer (türk mü bilemiyorum) yüzü güzel olmasa da vücudu günümüz ölçüleriyle bile çok güzel denebilecek bir kadın oynatmişlar, sasirdim, sasirmakla da kalmadim, sevindim o jenerasyon genc erkegi icin.
 • tarkan'ın attila'nın istediği kılıcının peşinde, quest'i bitirmek için diyarları gezdiği filmdir. vandalları döver durur ve zina yapar bol bol.
 • arenadaki dövüş sonrası yere indirdiği rakibi tarkan'dan aman diler:

  - dur öldürme beni. öldürme!

  bütün seyirciler "öldür onu!" diye haykırır. tarkan'ın "hayır onu öldürmiyiciym (evet öldürmiyiciym diyor). biz türkler aman dileyeni öldürmeyiz" demesi üzerine aynı seyirciler "heeey! yaşasın tüürk!" diye cıvırlar hemen.
 • 90'larda çocuk olan çoğu kişinin; yılda 7-8 kez star tv'de denk geldiği filmdi. tarkan filmleri arasında en sürekliyicisi budur kanımca. çekik gözlü budist rahipler falan vardı.

  hatırladığım kadarıyla; tarkan, çinli rahibin -oldukça saçma- 3 sorusunu bildikten sonra, kılıç tavandan düşüyordu falan. rahip bunu "soruları bilince kılıç sana kendi gelecek" gibi felsefik sözlerle tarkan'a açıklıyordu tabii.

  yıllar sonra edit: benim bahsettiğim film tarkan güçlü kahraman kolsuz kahramana karşı imiş.
 • hunların avrupayı istilasını konu alan übersonik tarkan filmi.

  avrupa'dan sonra bütün dünyaya hükmetmek isteyen attila sadece moro diye bir rahibin bildiği savaş tanrısı mars'ın kılıcını da ele geçirmek istemektedir. çünkü bu kılıcı kim ele geçirirse dünyaya da o hakim olacaktır.

  vandal ve alan kralı genseriko, örümcek gibi sikimsonik düşmanları ve kulke, bige gibi kankitoları da bu filmde karşımıza çıkar.

  tarkan filmindeki sarılarak öldüren adam da bu filmdedir. kraliçeyle yatmayanı ona havale ederler. kafaya bak, vay arkadaş: https://www.youtube.com/watch?v=kcfmtufrezw
 • tarkan serisinin ilk filmidir ve 1969 tarihlidir. yönetmenliğini tunç başaran, senaristliğini ise bizzat sezgin burak yapmıştır. 81 dakikalık süresi ile nispeten kısa bir filmdir. filmde türkler, vandallar ve romalılar, harp tanrısı mars'ın kılıcına ulaşmak için mücadele verirler.

  dönemin imkanları düşünüldüğünde ve seriye güzel bir başlangıç olarak değerlendirilirse iyi filmdir. filmdeki oyuncuların bir kısmı, farklı karakterler olarak daha sonraki tarkan filmlerinde de karşımıza çıkacaklardır.

  bir de ilginç bir detay olarak; filmde tarkan'ın koynuna giren kadınların hepsi hayatını kaybediyor. sırasıyla, hancının karısı (filmde adı geçmiyor), kraliçe evdoksia ve genseriko'nun kızı, tarkan ile yattıktan ve ona yardım ettikten hemen sonra son nefeslerini veriyorlar. hancının karısını kocası, kraliçe evdoksia'yı kocasının askerleri ve nihayet genseriko'nun kızını da babası öldürüyor tarkan ile yaptıkları işbirliklerinden dolayı. reisin aleti resmen lanetli yani. yataktan çıkan yarım saat yaşamıyor.

  lafı uzatmayayım efendim; iyi filmdir. çok severim.
 • epic kılıç döndürme hareketini unutmadık
 • --- spoiler ---

  cehennem kayalıklarııı rıı rıı (eko)~~eko)~~eko) cehennem kayalıklarııı rıı rıı (eko~ eko)~

  --- spoiler ---