şükela:  tümü | bugün
 • belirlenmiş kodlarla şekilsizleşmiş ilişkiler; acı, merhamet, vicdan ve daha bir dolu ıvır zıvır içinde "anlaşılmanın" bir köpek uluması olduğu kendi sokağımıza dönüş, kendi içimize göç, sürgün olmanın kilometresiz ifadesi, yabancılığın sınırsız olma hali, duvarlar üstünden atlarken düşüp kanattığımız dizlerimiz, çarpılan kapıların akıttığı burun kanaması, diz çökmeden sırtlayabilmek için evimizi giydiğimiz bağcıksız ayakkabılar, kendi içimizde yanan mum, mumun sadece kendini tüketmesi, yalnızlığın özgürlük olmadığı, bir arada olma kayığının kısa ipi, içimize ördüğümüz duvarlar, "bir damla bir damla daha iki damla etmez, daha büyük damla eder", daha söylenecek bir dolu şey üzerine film yapmış adam. bir delinin manifestosuyla bir delide bana kendimi gösteren adam. ve evet sadece köpekler anlıyor, hissedebilmekten bu kadar uzaklaşmışken insanlar değil mi tarkovski?
 • "buna karşılık tarkovski'nin evreninde tinsel boyuta sadece toprağın nemli ağırlığıyla (ve durgun suyla) doğrudan yoğun fiziksel temas yoluyla geçeriz. nihai tarkovskici tinsel deneyim, özne yarı yarıya durgun suya batmış şekilde dünyanın yüzeyinde uzanmışken gerçekleşir; tarkovski'nin kahramanları dizlerinin üstünde, başları yukarıya, göğe dönük dua etmezler; aksine nemli toprağın sessiz kalp atışlarına yoğunlaşıp kulak verirler..." slavoj zizek - the thing from inner space

  (bkz: andrey tarkovski/@ibisile)
 • “kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin.” sözünü sevdiğim rus yönetmen.

  (bkz: andrey tarkovsky)
 • şair ve tercüman arseniy tarkovsky'nin oğludur. ilk uzun metrajlı filmi ıvanovo detstvo'dur. cannes film festivali'nden toplamda 9 ödül almış, gelmiş geçmiş en başarılı yönetmenlerdendir.
 • insan 16 yaşındayken dünyayı değiştireceğini düşünür.
  18 olduğunda düşünceleri sert bir kayaya çarpar.20 yaşına geldiğinde hiçbir şey değiştiremeyeceğini anlar
  25 yaşına geldiğinde ise dünyanın onu değiştirdiğini fark eder.
  ve insan 25 yaşında ölür,75 yaşında gömülür.
 • buradaydı! bu dünyadaydı! bu dünyadan geçti!

  çektiği onlarca güzel fotoğraflarıyla, hissettikleriyle ve hissettirdikleriyle.
 • dunya o kadar mukemmel olmadığı icin sanat vardir

  etrafini cizemedegim, sanata giris cumlem olan bu sözü bana hatirlatan sanat insani
 • peygamberimizin amcası ebu talip'ten sonra iman edip etmediğini en çok merak ettiğim kişi.

  bazı gayrimüslimler müslümanlardan (!) daha imanlı ve tutarlı geliyor bana.

  tarkovski'nin dünyayı anlama çabası,sorgulamaları,ölüm ve sonrasına kafa yoruşu, sanatına bunu yansıtabilmesi bende ona karşı yoğun bir saygı ve takdir uyandırdı.
 • her bir film karesinin adeta bir tablo olduğu efsane yönetmen, nostalgia filmi sahnelerini al sergiye koy öyle
 • zamanı yeniden işleyen , nakş-edendir .

hesabın var mı? giriş yap