• başı nirvana'nın about a girl şarkısından devamı da allah las'ın catamaran şarkısından arak yüzyüzeyken konuşuruz şarkısı
  • özellikle "jandarmalaaar kimi arıyorlaaar, tarlayı niçin yakıyorlaaaar" ve "birkaç yıl tutuklu kaldı, hala avukat arıyorlar, memleketteki dayıları da çiçekçilikten yatıyorlaaaaar" kısımlarına hasta olduğum eğlenceli bir yüzyüzeyken konuşuruz şarkısı.
  • bugün kadıköy rexx sinemasında izlediğim bir cemil ağacıkoğlu filmi.
  • bütün türk vatandaşlarında küçük de olsa bir tane bulunması gereken tarım arazisi.

çok sağlam bir kriz gelir de aç açıkta kalırsanız, en azından ailenizin yiyeceği patatesi, fasulyeyi, domatesi ekecek bir yeriniz olsun. az buçuk değerlenince hemen satmak için değil tarım yapmak üzere alınması gerekir.

istanbul ve yakın çevresinde almak elbette pek mümkün değil ama uygun fiyata (belki 10 bin liraya) 5-10 dönüm tarla alınabilecek yerler var. tarım bu ülkenin her zaman ihtiyacı olacak bir sektör. dağ başından da olsa alın bir tarla, ne olur ne olmaz.
  • geceleri bira içmeye gittiğim yerdir.
  • babadan kalma mesleğim, dükkanım, evim, arabam ve tarlam var. tarlamı satıp kendime son model bir araba alıyorum. evimi baştan sona yeniliyorum. diyorum ki helal bana son model arabam, şahane bir evim var.

sonra zaman geçiyor işler istediğim gibi gitmiyor, çağ değişiyor, bende çağa ayak uyduramamışım, arabamı satıyorum. dükkanıma son teknoloji cihazlar alıyorum. diyorum ki helal bana baba mesleğini en ileri teknolojiye çıkarttım.

zaman akmaya devam ediyor. işler kötü, çünkü benim mesleğin, düşünce biçimimin bugün hükmü kalmamış, ölmüş benim meslek, yıllardır yaptığım işi 2 yazılım, 2 makina daha kolay yapabiliyor. dükkanı da satıyorum. diyorum ki şahane evim var, param da var.

gün geliyor paralar da bitiyor, evimin bir katını satıyorum, kalan odalarını kiralamaya başlıyorum. kiracılarla televizyon izlediğim sırada diyorum ki; aklımı sikeyim keşke tarlayı satmasaydım.
  • türkiye'nin ilk ulusal hızlandırıcı tabanlı araştırma altyapısı olması planlanan elektron hızlandırıcısı ve ışınım tesisi'nin adı.

kendi ifadeleri ile "bünyesinde üretilen yüksek akım ve enerjili elektron demeti ve bu demetle üretilen ikincil ışınımlar ile ülkemizin ve bölgemizin ilk hızlandırıcıya dayalı araştırma altyapısı olma yolunda kurulumu devam eden bir tesistir."

daha fazla bilgi için link
  • at her tarlada koşmaz, eşek her tarlada yürür.

"baba kalk, tarla alalım."

tapusuz tarla nikahsız karıya benzer.
    ya da nikahsız karı tapusuz tarlaya benzer.

bir tip tarlayı övmek için fethiye'de taban tarla derler. bu dere yatağında olmayan, sağlam, güvenilir, verimli tarla anlamına gelir. öte yandan sürekli sulu, çamurlu bir tarla ise tercih edilmez, o zaman sıfatı caral tarla olur. diğer bazı türleri taşlı tarla, kızlan, bozlan.

basit yeğleme göstergesi olarak:
    tarlanın iyisi suya yakını
    daha iyisi eve yakını..

"ayakta" tarlada (üretim yerinde), nakliye alıcıya kalmak üzere (satış fiyatı) anlamına gelebilen bir deyiş.

"tarlanın taşlısı, kızların saçlısı, öküzün inek başlısı sağlam olur." kalın boyunluya inek başlı deniyor. taşlı tarla* çok güzel verime gelir. taş arasından yel alır, havalanır*. saçlı kızlar da güzel olur. boyunlu öküz sabana, boyunduruğa* güzel gelir. sırtlanır yüklenir boyunlu olursa, geri kaçmaz.

"ardı ark* tarlam
    başı söğütlü değirmenim
    ışıl ışılım
    alım yeşilim*"
    kendinden, seviliyor olana duyulacak ve söylenecek en güzel övgülerden bir buket.
    yozgat'tan düriye hanım söylemiş, torunundan duyduk.

tarla sürerken* yeterince iyi kapsamamak, alabula, eksik sürülmüş yerler kalması halinde oralar gen, eksik yapılan iş gen kalmak olarak adlandırılır. alasını aldırmak hem tarla sürmeyle hem su sulamakla ilgili eksiğini tamamlamak anlamında kullanılabilir.

"yurdumuzun neresinde işlenmemiş bir parça toprak, gen bir tarla görsem seni anarım." necati cumalı

(ilk giri tarihi: 6.6.2018)

(bkz: tarla tokka)
    (bkz: say/@ibisile)
    (bkz: tarbull)
    (bkz: tarlada çalışmak/@ibisile)
    (bkz: çift sürmek)
    (bkz: tarla sürmek)
    (bkz: mezra/@ibisile), ziraat
    (bkz: eynel)
    (bkz: ekenek)
    (bkz: açıntı)
  • ileride arsa olmasi muhtemel