şükela:  tümü | bugün
  • başlığı okuyunca aziz yıldırım’a laf çaktıklarını düşündüm ne yalan söyleyeyim. geçmiş olsun. kimliği yanında olmadığı gerekçesiyle kimliği getirilene kadar gözaltında tutulmuş.
    bunlar da ortalıkta zibidi gibi gezen apaçilere ses etmezler işinde gücünde olan garibana bulaşırlar ayıptır ya. biz de yaptık o işleri. o tarla sürerken o kadar sarsıntıyla cüzdan telefon kalmıyor cepte. sonra koca tarlada cüzdan telefon ara ki bulasın. hem toprakla kapatmış da oluyor sittin sene bulamıyorsun. böyle insanlara biraz ayrıcalık yapsanız kimse ölmez di mi?
  • yasalara uygun bir durum.
  • şu jandarmaları hemen gönderin doğuya. kaçak elektrik olayını da bir zahmet çözsünler. hadi yiğitlerim.
  • maskaralıktır. adam "tc numaramı ezbere biliyorum, söyleyeyim girin bakın sisteme" dediği halde derdest edilerek tevkif edilmiş. olacak iş değil. üstü başı toz toprak içinde tarla süren adam cebinde kimlik mi taşıyacak? tarlada kimliği kime gösterecek? kargalara mı? yoksa ömrü hayatında ilk defa denk geldiği askere mi? bırakınız allah aşkına.

benim de tarlaya gittiğim oluyor ama bir kere bile kimlik almamışımdır yanıma, almam. çiftçiye "ananı al git" dendiğinden beri çiftçinin anası ağlamış zaten senelerdir, bir de böyle saçmalıklarla uğraşmak zorunda kalıyor insanlar. ne desek bu yaşananları anlatamayız, yazıktır.
  • yazları genelde köyde yaşarım ve düşer falan diye yanıma hiç kimlik cüzdan falan almam. bugüne kadar da hiç lazım olmadı. evet hukuki olarak doğru ancak ahlaki olarak sorunlu bir durum var ortada.
  • bütçe açığını kapatmak için trafikteki sürücülere kesilen cezalar yetmemiş olacak ki kendi tarlasının içinde toprağını süren çiftçilere de ceza kesmeye başlamışlar.
  • ahlaki olarak ne gibi bir sorun var bu durumda diye sorgulatan olay.

kimlik, sadece kim olduğunuzu kolluğa ispat için taşınmaz. başınıza bir kaza gelse, kafanız kopsa teşhis edilmenize de yarar. kan grubunuzun bilinmesine de yarar mesela. ''şuradan şuraya gidiyorum yaa ne yapacağım ki'' diyerek yanınıza almadığınız kimlik, öldüğünüzde ya da bilnciniz kapalı olarak hastaneye götürüldüğünüzde, ailenize ulaşılmasını falan sağlar.