şükela:  tümü | bugün
 • ortalıkta dolaşan küçük sineklerin kulağınıza kaçıp durması ve yine aynı yaratıklar nedeniyle yüzünüzün gözünüzün şişmesi ile sonuçlanabilecek zorlu iştir. gerçi bu tarlaya ekilen ürüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. ancak ağaç altında verilen molalar, testiden içilen sular vs. şehir hayatından bunalan insana ayrı bir keyif yaşatır.
  yinede rahatlamak amacıyla yapılabilecek işlerden değildir. sonuçta evinizi güzelleştirmek için uğraştığınız bahçe işlerinden çok ama çok farklıdır tarlada çalışmak.
 • "alın teri" diye tabir edilen yorgunluğun en gerçek halidir. yazın 30-40 derce sıcağın altında çalışıyorsanız buz gibi bir su ya da en yakın gölge yorgunluğunuza gelecek en iyi ilaçtır.
 • güneşin altında saatlerce kalmak, yorulmaktır.
 • çocukken görevimiz oğlak gütmek. az büyüyünce buzağı, oradan inek gütmeye geçişler. ergenlikten hatta ondan öncesinden itibaren de orağın, çapanın götüne veriliyoruz. acemi zamanımdan, elliksiz orak biçmekten sol serçe parmağımda tırnakta kesi izim var. daha ufakken eşeğin otlatma yerinin değiştirilmesi için örk/sikke çakma sırasında (çocuk işçi) iş kazasından sol orta parmağım ezildi, tırnak düşüp yeniden çıktı, o parmağım çatal, ucundan yarık olarak iyileşti.

  tarla işlerine başladığımızda o eski çobanlıkların hobi iş olduğuna hükmettik. okumayanlar bu işlere bir de kış işlerini artı öküzle çift sürmeyi* eklemek zorundaydı. kış işinin başında yakacak odun kesmek, iki kişi hatta tek başına eşeğin semerinin iki yanına pıynar odunu yüklemek (denklemek) gelir. ağaç ve ekin ilaçlamalar, sabanın yaklaşmadığı toprak parçalarını kazmayla elle ekmek, harman dövmek zamanlarının uykusuz tempoları bonus. okula başka şehre gitmek (daha ilkokulda başlar bizde) 8-9 aylığına tarla işlerinden kurtulmak diye bizde uzun tatil sayılırdı.

  babam tarla işine çok isabetli olarak kan emek derdi. köylülerimiz okuyacağım belli olduğundan sonra bizi, koşullarımızı unutma derlerdi. bunlar sadece özet. kışlakların bir de aralık ayına kadar uzanan pancar tarımı işleri vardı ki, dayanması güç; biz eğitim ailesiyiz diye pancardan büyük oranda uzak kaldık. darı kırımını, her biri elden tırnaktan çıkan darı işlerini, çapasını, erkeğin kocası olan sulamasını unutmamalı. tarla işinin yanında bahçe işi de hobi sayılır. su yakın, ev yakın, gölge bol. anason da ayrı beladır. ufakken otunu almazsan büyüyemez, olgunlaştığında hızla yolman gerekir, zedelenmesin diye elde sopayla döverek sapından ayırman patozda harman etmenden iyidir. bu işlemler sırasında yağmura, suya kaptırmaman gerekir, su görürse kararır. nasıl rakıda su görünce ağarıyor. ama kararması anasonu çöp, değersiz hale getirir, sudan koruma şaka olamayacak ciddiyette. kaç kez bir yıllık emeğimiz bir yaz yağmuruna kurban gitmiştir.

  arada ailenin bir de yüze yakın bakım isteyen keçileri olur. kışın kuzularlar*. kış gecesi gündüzünde doğuma eşlik edeceksin, soğuktan buymak denen donarak ölmelerinin önüne geçeceksin. bazı keçiler bırakırlar**, onlarla ilgileneceksin, kan kaybından ölmesinler, etenlerinden ayrılsınlar. bazı keçi oğlağını reddeder, o oğlağa başka süt anne bulacaksın, olmadı biberonla kendin besleyeceksin, o oğlak önce emdir sonra elcik olacak, ekti olacak, sana borcunu yakınlık ve sıcaklıkla ödeyecek. keçinin, doğuran sığırın ilk sütü ağız sütüdür, evin çoluk çocuğu ağız sütü pişirilip yedirilerek güçlendirilir.

  (bkz: çukur çeylen)
  (bkz: harman dövmek/@ibisile)
  (bkz: çalışmak istememek/@ibisile)
 • gençler için oldukça sağlıklıdır. şapka ile çalışılması önerilir. evde göt büyütmekle olmuyor bu işler yeni nesil. hem bol bol d vitamini alırsınız hem kalori yakar durursunuz. kondisyon da sağlar ayrıca.
 • artı ve eksileriyle yazıyorum:

  + sonu olmayan, daimi bir iş kapısıdır.
  - sigorta yoktur, iş güvenliği yoktur.
  + patron dırdırı, mobbing vs. yoktur.
  - cahil cühela insanlar gırla gider.
  + kışın erken gidilir, akşam üzeri biter; yazın sabah ezanıyla gidilir, öğlen biter.
  - yazın yakar; kışın dondurur.
  + yaptığın iş bellidir ve basittir.
  - sürekli iş halinde, oturmadan yapıldığı için bayar, isyan ettirir.
  + bolca mola vardır, çalışma esnasında sigara içilir, müzik dinlenir vs.
  - cahil insanımızın bir alametifarikası olarak gruplar arasında kıyasıya bir yarış vardır. patron ve dayı-başı da bunu dibine kadar kullanır. (bu maddeye çok gıcığım)
  nötr: suriyeli, kürt ve romen sayısı çoktur. geneli pkk sempatizanı, hdp'li, uyuşturucu bağımlısı, it-kopuk-serseri tiplerdir. hatta bir gün, toprak sahibi kürdün teki yanımda kürtçe konuşmaya başlamıştı, 'veled' falan dediğini duydum, döndüm ingilizce hakaret ettim herife. 'yav bin sani anlamiyorem' diyince, 'e ben de seni anlamıyorum, nasıl güzel oluyor muymuş?' diye posta koyduktan sonra bir daha istemediler beni. düşünün, ege bölgesinde böyle.. kararı siz verin.
 • sabah erkenden kalkılır, aç karnına yola çıkılır, öğlene kadar tarla sürülür, sapa yapılır, yabani otlar yolunur vs., çalışılır. öğlen bir ağacın altında mola verilip örtüye sarılı olan tencere, ekmek ve bıçak çıkarılır, tencerenin içindeki pilav, ıspanak vs. her ne ise hep beraber yenilir, hava kararmaya başlayana kadar çalışmaya devam edilir, çıkın ve aletler eşeğin üzerinde köye geri dönülür, bir tarhana çorbası yapılıp sofranın ortasına konulur, çoğu zaman daha çorba yenemeden sofranın başında uyuyakalınır

  mış.