şükela:  tümü | bugün
  • portakal tartiya doğru yönelir... cüzdanını çıkarır, kolyesini çıkarır, saatini kemerini falan filanı çıkarır, tartıya çıkar... gördüğünden memnun kalmaz, gözlüğünü çıkarır, gözlüğünü çıkardığı için tartıyı göremez... tartıya doğru eğildiği için üç-dört kilo fazla çıkar... sonuç: tartılma işlemi ameliyattan sonraya bırakılır...
  • portakal tartıda, annesi sorar:
    -kaç?
    -seni ilgilendirmez...
    -şişko seni
    -hiçte bile... sana nooluyo ki? bu tartıylan benim aramda...
  • portakal tartıda, annesi sorar:
    -kaç?
    -yetmişbir... ama gözlük düş yedi kilo
    -oha
    -dört kilo da pantolondan düş... cık kilo almam lazım be
  • bilmem kac yildir ayni kiloda ciktigimdan artik hic kasmadigim olay. ezbere soyleyebiliyorum.
  • etrafta hiç karşı cins olmamasına dikkat edilir, warsa bi müddet etraf muhabbete boyanır. tartıya çıkan bi arkadaşsa, ayağın ucuyla tartıya hafiften yüklenilir, arkadaş ürkütülür.
  • üst baştaki bilimum fazlalığın (terlik, kıyafetler, saat*..) çıkarılması yetmez bir de ibrenin ilerleyişinin ters yönündeki tek ayağın üzerinde durmak suretiyle çıkan kilo minimize edilir; ardından mutlu mesut bir şekilde kahvaltı sofrasına oturulur*
  • ziyaret şeklinde de gelişebilen ritueldir.
    küçüklüğümde anneannem ve iki kız kardeşi bize tartılma amaçlı toplu ziyaretlerde bulunurlardı. annem o gün için pastasını böreğini vs. hazırlar, yiyinti bol olduğundan anneannemler gelir gelmez tartılır, daha sonra yemek faslına geçilirdi. diğer kardeşleri içinde yaşına olan takıklığı kadar kilosu konusunda da en hassasları olan anneannem tartıda beğenmediği bir rakamla karşılaştığında ''cık, bu bozuk, benim bu kiloda olmam imkansız'' diyerek beklenen repliğini tekrarlardı. daha enteresanı, odanın zemininin yamuk olduğunu iddia etmişliği bile vardır. dolayısıyla annem elinde tartıyla önde, yaş ortalaması 70 olan üç kardeş arkada yamuk olmayan bir zemin bulmak için oda oda gezerlerdi.
  • ağırdan almaktır.
  • ödem ihtimalini ortadan kaldırmak için öncelikle mümkünse lodos olmayan bir havanın hüküm sürdüğü günü seçmek, tuvalete çıkmış olmak, duş almış olmak ve bir önceki akşam normal ölçülerde ve tuzsuz yemek yemiş olmak sonrası rahatlıkla gerçekleştirebilinecek eylem.
  • tartılma ritüeli diye başlık açacaktım, şaka gibi açılmış :d

1-) sabah kalkılır, tuvalete gidilir; idrar kesesi ve bağırsaklar boşaltılır.

2-) kıyafetler çıkartılır.

3-) nefes dışarı verilir.

4-) çok yavaş şekilde önce sağ ayakla, sonra sol ayakla tartıya basılır ve hareketsizce birkaç saniye beklenir.

5-) korku ve merakla tartının üzerindeki minik ekrana bakılır...