şükela:  tümü | bugün
  • hayatın anlamını sözlükte bulduğunu sanan hödük tavrı. birkaç defa rastladım bu tiplere. biri turist rehberiydi. laleli camiinin avlusuna park edilmiş bir lüks araba görmüş ve güvenlikçilerle tartışmaya başlamıştı. güvenlikçi onu imam odasına yönlendirince karşısına çıkan imama tepkisini koymuş, imam onu başından savmaya kalkınca da "sen fatiha'nın anlamını biliyor musun? oku bakalım!" diye naralar atmıştı.

bugün sultan ı. abdulhamid'in türbesinde halkın inancına hakaret ederek çekim yapan, böylece asırlarca hilafet merkezi olmuş bir islam beldesinde nasıl korkmadan müslümanları aşağılayabildiğini göstermek isteyen bir bok böceği ve yanındaki yellozu görünce o turist rehberini hatırladım. öbürü itirazında haklıydı aslında ama sıkışınca imamın bilgisini yoklamaya kalkması onu sakil duruma düşürmüştü. bu ise tam bir bok böceği. karşısına aklı başında bir adam çıkınca da "duanın anlamını biliyor musun? davet demektir, çağırmak yani" gibi ahmakça bilgiçlikler taslıyor. adam "mübarek ramazan günü inancıma hakaret edemezsin" mealinde sözlerle nazikçe def etmeye çalışınca "oruç denilen kelimenin kitabın hangi ayetinde geçtiğini biliyor musun?" salvosuyla mukabele ediyor. yani senin kutsal kitabını senden iyi biliyorum mesajı veriyor cehennem odunu.
    böyle bok böceklerinin yuvarladıkları mayıs topunu ağızlarından alıp sırt üstü yatırmak ve debelenmelerini seyretmek hoş oluyor.
    şu ibretlik videoyu ve bir bok böceğinin hazin sonunu buraya bırakayım.