*

şükela:  tümü | bugün
 • ego tatminine yönelik varliksal mastürbatif eylem biçimi.
 • tarti$ma sonuca gitmeyen bir yöntemdir.siyaset arenasinda bile kendini tatmine yöneliktir.insanlar sonuç için degil kariyerleri için tarti$irlar.
  helenistik çagda ya$amiyoruz.gerçekçi olmak serbesttir.
 • tarti$mak hakli çikma kaygisinin bir ürünüdür.
  fikir ali$veri$i adi üzerinde çift yönlü veri aki$idir.tarti$mada ba$kalarinin dogrusuna ya$ama hakki yoktur.herkes kendince kendi yapisina ve egosuna uyani ortaya koyar ve onun üzerinde at oynatir.
 • anlatilanlari anlamayan yada anlamaya calismayan insanlar yuzunden artik yapmaktan sikildigim, sikilmaktan ote yoruldugum eylem. tartismak aslinda sadece amaci dogrultusunda kullaniliyor olsa sadece fikirler soylenip , kendine dogru gelen seyler soylenip susulmali. fakat hayir, asla boyle birsey mumkun degildir. fikirler soylenir bundan sonra kendi fikirlerinin daha dogru oldugunu kanitlamak icin sonsuz bir savas baslar ve genellikle insanlar tartismaya basladiklari konuyu unuturlar. sozle yapilan bir ustunluk savasidir tartismak. ayni amaclar ugruna mucadele eden insanlar bile kendi ustunluklerini kanitlamak ugruna grubun amacindan sapar, egolarini on planda tutarlar cogu zaman. bu ise sadece alinacak kararin gecikmesini, insana bikkinlik vererek alinmasina yarar. daha iyiye ulasma cabasi ise kimse onunla ilgilenmedigi icin aglar durur. kavgalar, tatsizliklar da cabasi.
 • uzlaşılamayan konu hakkında sakin sakin konuşulurken bir süre sonra ortaya çıkma olasılığı yüksek durum
 • en başta ortada anlamlı bir konu varken, sonlara doğru anlamsızlaşan, konudan sapan olay. hele bir de kavgaya dönüşenleri vardır ki aman diyim.
  ayrıca yorar insanı. sıkar. hele bir de önem verdiğiniz biriyle** yapıyorsanız veya yapmışsanız bittikten sonra bile onun verdiği sıkıntı devam eder.
  kısaca ayarında tutmak gerekir ki o ayar çok incedir. (bkz: ince ayar)
 • tatışmanın kavgaya dönüşmesinden daha kötü bir durum vardır ki o da artık hiçbir şeyin düzelmeyeceğine inananarak buruk bir "ne halin varsa gör" diyip tartışılan kişi için "benden uzak olsun" dercesine yaka silkme hareketi yapmaktır. tartışma ne kadar verimsiz olsa da gene de kişilerin birbirlerini tartışacak kadar iplediğini gösterir ve içten içe sorun olan şeyin düzeleceğine inanıldığının işaretidir ama tartışmak bile zor geliyorsa artık insana, umursamazlık varsa; tartışılsa bile artık düzelmeyeceğini biliyorsanız ve önemsememeye başlamışsanız işte o daha acı bir durumdur.
 • evlere şenlik bir eylemdir. iki taraf da, düşündüklerinin doğru olup olmadığını anlamak ya da yeni bir şeyler öğrenmek için değil düşüncelerini karşısındakine benimsetmek için tartışmaya başlar. fikir üretemez, karşısındakine laf yetiştiremez hale gelen taraf tartışmayı başka bir yöne çekerek haklı olduğu bir konu bulup karşısındakini kündeye getirmeye çabalar. çabaları sonuçsuz kalırsa karşı taraftakini dinlememeye başlar, başka tarafa bakıp ağzını yüzünü yamultur, olmadı karşısındakine efelenir omzunu ittirir, "alırım boşluğunu allooo" falan denir, tartışma bir televizyon programında yaşanıyorsa önündeki kağıda bir şeyler yazar, yazacak bir şey bulamazsa elini kaldırmadan ev çizer etrafına çöpten adamlar, iki dağ arasında güneş falan çizer.
  velhasıl, tartışma sonuçsuz bir şekilde biter, herkes kendi fikrinin doğruluğunu savunmaktadır hâlâ, tartışma sırasında gerilim yaşanıp iki taraf da birbirini itmiş kakmışsa eşe dosta "sen bir de onun yüzünü gör, mor gözlük yaptım suratının orta yerine" falan denir.
 • bir sorun üzerine sözle veya yazılı olarak karşılıklı, bazen de sertçe savunma.