şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kimlerle tartışacağını öngörebilmek nafile çabalarla enerji ve zaman kaybetmenizi engeller. insanlar kolay kolay fikirlerini değştiremez, başka düşünceleri dinleyecek tahammülleri de yoktur, yobaz diyoruz işte.

    yapılması gereken şey güç ve gövde gösterisidir. bunun için o kişilere sözünüzü dinletecek saygın bir pozisyonunuz olmalıdır. mesela para gücü, makam gücü, aile gücü, taraftar gücü, bilek gücü, silah gücü, meslek gücü, deli gücü, delici bakış gücü, dış görünüş gücü. bunların hepsi beraber olursa kendinizi dinletemeyeceğiniz, fikirlerinizi kabul ettiremeyeceğiniz yobaz yoktur. hem de iki dakikada. yeter ki gücü hissetsinler, anında köpeğiniz olurlar. zaten bunların hepsine sahipseniz toplumda otomatik yüksek bir mevkide yer alırsınız.
  • tartışmak insan hayatına renk katan keyifli bir eylemdir. lakin burada bahsi geçen tartışma anladığım kadarıyla; bir kişinin, karşısındakinin söylemini dinleyemeyecek kadar inkâr ve inat içerisinde olup, durumun her iki birey için de bir dikte etme çabasına dönüşme hâli olarak betimlenmiş. õyle bir ahvalda en iyisi o durumdan kaçınmaktır keza bir kişi zihninde empatiden ve dinleyip anlama yetisinden uzaklaşmış ise, tartışmak yersizdir.
  • eğer bir ortadoğu toplumunda yaşıyorsanız çok haklı olan önermedir.