şükela:  tümü | bugün
  • zulümdür. laftan anlamayan ve cümlesi cümlesini yalanlayan insanlarla bir şeyler tartışmak. olayın ilk başında bundan kaçınmak gerekir hiç böyle bir yanlışa bulamamak için. özellikle şu seçim döneminde artan tartışma potansiyelinde tam olarak bilemiyor tabi insan kimin nasıl olduğunu ve löp diye giriyor tartışmaya. akıl sağlığı için, dikkat ediniz.
  • gerçekten insanı deli eden durumdur. sen dersin ki deprem anında yapılabilecek şeyler insan için önemlidir. ölmeyi beklemek yerine en azından üst katlara kaçarak üstüne binecek beton yığınını azaltabilirsin. en azından denerken ölürsün dersin. o der ki "ölüm olduktan sonra her yerde bulur. kaçsam nolucak? kaçan da aşağıda kafasına tuğla düşer ölür" diye gereksiz mantıksız örneklerle yaşamaya çalışmak eylemini kendince çürütmeye çalışır. ulan madem karşıdan karşıya geçerken de sağına soluna bakma. nasılsa ölüm seni bulur niye önlem alıyorsun ki?

bir de öyle bir üslup ki dediklerinin bir kelimesini dinlemez, sesini yükseltir ve sadece kendi konuşur. dinleyip kendi fikirlerini "önceki söylediklerinle de tutarlı ve mantıklı" olacak şekilde söylemek yerine sadece ataaar tutar. sen sinirinden kendisi siktiğinle kalırsın. gayet de "kazanmak" odaklı baktığı tartışmayı "kazanmış" olarak geçer oturur köşesine. öl ulan. sen hiçbir şey yapma kaçmak için. cidden daha iyi.

(bkz: oh içimi döktüm)
  • bazen yapmak zorunda kaldığımız şeydir.

1. tartışmayı bilmiyoruz.
    2. yazarak tartışmaktan kaçınıyoruz. genelde "bunları yüz yüze konuşalım" ya da "bunun yeri burası değil" diyoruz.
    3. muhalif görüşe en ufak bir biçimde tahammül edemiyoruz.
    4. üstelik bir de sosyal medyada ben yazayım/paylaşayım ama sen muhalif yorum yapma da diyebiliyoruz. bu söylendi yani gerçekten, uydurmuyorum.
    5. bir de çok pis bir huyumuz var, ya haklısın vs. demek yerine zaman harcayan kişiye saygısızlık yaparak, utanmadan, sıkılmadan ve hiçbir şey söylemeden sosyal medyada yorum yazılan postu komple silerek o kadar lafı çöpe atıyoruz.
    6. hiçbir bok bilmediğimiz konuda ahkam kesmeye bayılıyoruz. burada bir şey yazacağım hocam/arkadaşlarım görecek diye 5 defa düşünüyorum. demokrasi sandık değildir, siyasal alana başka katılma yolları da vardır deyince bana darbeyi mi kast ediyorsun diyor. belediyeye darbe yapıyor, yerel yönetimleri ilişkili kuruluş ilan ediyor. bilmiyorsan oku/sor, ama yok.
    7. yaftalıyoruz. bugün chp'nin vaadine üstünkörü baktım kentleşme açısından uygun buldum, şimdi ya paralelciyim ya da chp'li falan. yine bugün meb'in toplumsal cinsiyet eşitliği için başlattığı çalışmayı olumlu karşıladım. şimdi de hemen akp'li, düzenin adamı falan olabilirim. dini bir konuda eleştirel yaklaşınca ateist, lgbti hakkında konuşunca marjinal oluveriyorum maşallah.

bunları ben de yapıyorum bazen istemeden de olsa. o nedenle yapıyoruz/ediyoruz dedim. ama kimse kusura bakmasın, bir şey yazıyorsanız bu herkese hitap ediyor. savunamayacağınız görüşü paylaşmayın/yazmayın, paylaştığınız şey hakkında bilgi sahibi olun. altına yazılacak bir yorum nedeniyle dostluğunu bozacak olan varsa defolsun gitsin. çevrenizdeki herkes sizinle aynı fikirdeyse yaşadığınız yerin bok çukurundan farkı yok demektir.
  • eğer bu insan bir kadınsa gerçekten akıl sınırlarını zorlayacak taktiklere başvurabilirler.

-ölü taklidi yapmak; ağzından tek bir kelime çıkmaz ta ki siz sinirlenmeye başlayana kadar. sinirlendikten sonra da işte senin bu tavrın yüzünden tartışmıyorum der ve siz devreleri yakarsınız.

-hiç bir zaman tartışma zamanı değildir; akşam akşam konuşmak istemiyorum, sabah sabah mı?, şuan işteyim olmaz, yorgunum, dışarı çıkıcam... yani tartışabileceğiniz bir zaman dilimi yoktur onun hayatında.

-ben böyleyim işine gelirse; yukarıda sayılmış olan engelleri tecrübe ile aşabilmiş iseniz size bunu söyleyecektir. cevap olarak "gelmiyor, ne yapacaksın? göster bakalım." dediğinizde mavi ekran hatası verirler.

...

yani tartışmayı bilmeyen kadının temel özellikleri bu şekildedir, kişiden kişiye değişiklik gösterebilirler.

eğer haklı oldugunuzu bir şekilde hiç istemese de bir şekilde anlayabilmişse hakaret yoluna başvuracaklardır. sesiz ağlama seansları, habersiz ve sizin hoşunuza gitmeyecek şeyleri kasıtlı olarak yapmak vs gibi intikam yollarına gidebilirler.

asıl amaçları "ben buyum ve kimse bunu değiştiremez ve bu yüzden de kimse ile tartışmak zorunda değilim" imajı çizmektir. ancak yeteri kadar böyle bir tür üzerinde çalışmış iseniz bütün bu anlamsız hareketlerin sosyal zeka zayıflığından kaynaklandığını anlayabilirsiniz. amaç ise, karşı tarafın sabrını tüketip kadınların en temel ve kuvvetli silahı olan "sensin" kelimesini kullanacak uygun zemini hazırlamaktır.

sonuç olarak böyle bir tür ile karşı karşıya gelmişseniz onu kendi silahı ile vurmayı hedeflemelisiniz, bunun için sağlam bir irade ve sabra ihtiyacınız olacak. yeteri kadar sabırlı olursanız size "neden?" sorusu ile gelecektir ve işte bu yaşam mücadelesini kazandınız. (bu arada bitirmeden söylemeliyim ki bu taktik herşeyin sonunu getirecektir, artık o canlı ile tüm bağlarınızın kopacağı anlamına gelmektedir.) "sen ve senin tüm bu anlamsız ve aptalca davranışların" diyerek her şeyi çözüme ulastırmış oldunuz.

yada ilk bir kaç tartışma ortamında böyle şeylerle karşılaşıyorsunuz, kaçın ve minimum hasarla hayatta kalın.

iyi pazarlar.
  • şu durumu bile "eğer bu bir kadınsa" diyerek ayıranı gördüm ve artık rahatça ölebilirim, teşekkürler sözlük adam <3.
  • gereksiz iştir. boş zaman aktivitesidir. söz konusu kişi kendisine ayrılan boş zamanın ötesine geçmeye çalıştığında sihirli sözcükler söylenerek tartışma bitirilmelidir.

(bkz: sikimde değilsin)
  • malesef ki türk insanının tartışmayı bilmemesi sonucu oluşan üzücü bir gerçekliktir. tartışmanın temelinde yatan bilgi alış verişini önemsemeyiz genelde. kulağımızı, zihnimizi karşıt fikirlere kapatırız. hatta karşımızkini daha duymadan, dinlemeden, kendi düşüncemize karşıt bir düşüncenin ifade edileceğini sezersek ki bu 'sezme' konusunda da pek başarılı olduğumuz söylenemez, hemen savunmaya geçiveririz. işin komik tarafı ise çoğu zaman aynı şeyin savunuluyor olmasıdır. ama bu durumun farkında değildir iki taraf da çünkü dinlemeyi bilmez. eğer bir taraf yanlışlıkla dinler gibi olur da diğer tarafa hak vermeye meyledilirse dogma koruma sistemi * hemen devreye girer, konu kapatılır ve en geç 83 * saniye içinde tartışmadaki bütün karşı argümanlar unutturulur. *