• her yere yüreyerek gidebileceğiniz bu şirin mi şirin göt kadar şehirde eğlenceli zaman geçiriliyor. lakin estonya insanı türk insanından pek hazzetmiyor. tanıştığınız insanların "where are you from?" sorularına "turkey" dediğinizde suratlarındaki ekşimeyi farkedebiliyorsunuz. bunun nedenini tanıştığımız insanlara (evet genelde kızlar) sorduğumuzda ise şu şekilde yanıtlar alıyoruz
    "türk erkekleri çok garip. bir keresinde türkiye'ye tatile gitmiştim. girdiğim mağazada hemen sarkıntılık edip tacizde bulundular, sürekli bana dokunmaya çalışmışlardı. çok reahatsız olmuştum. bunu her yerde gördüm neredeyse. o yüzden türk erkeklerini pek sevmem"
    "türkler bazen insanları tiksindiriyor. mesela internette tanıştığım bir türk erkeği webcam açmamı istemişti. açınca direkt soyunmamı istedi ve kendisi çırılçıplaktı."
    "türk erkeklerinin kafası seksten başka bir şeye çalışmıyor. selam veriyosun hemen otele gidelim mi diye soruyor. iğrenç..."

bunları duyunca üzüldüm gerçekten. ama hasbel kader havaalanlarında ve şehirlerde karşılaştığım vatandaşlarımızı görünce bu kişilere hak verdim. kızların suratına "sssseeekssss.. ay vant tu ssseeeeekkksss.." diye bağıranları mı ararsınız, garson kıza türkçe "hakkını helal et kurban" diye höykürenleri mi ararsınız. onların yerine ben utandım. dönelim tartu'ya:

`nasıl gidilir:`
    türkiye'den estonya'ya direkt uçuş yok. 2 seçeneğiiz var. 1.si istanbul-riga-tartu yolunu izleyip direkt tartu'ya ulaşmak. bunu airbaltic ile yapıyoruz. lufthansa ile ise istanbul-münih-tallinn yapabilir oradan expressbus vasıtasıyla 2,5 saatte tartu'ya ulaşabiliriz. tartu havaalanı bızık kadar bir yer. kaybolmanız mümkün değil. havaalanından şehir merkezine taksi 15 dakika ve yaklaşık 10 € tutuyor. estonya schengen bölgesi ve vize almanız gerekiyor.

`ne yiycez a.q?:`
    tartu'da envai çeşit yemek bulmak mümkün. şehir merkezinde bulunan italyan, gürcü, yunan restaurantlarında farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. ayrıca istanbul restaurant adında bir türk restaurantı da mevcut. döner, iskender, kebap yapıyorlar. ama orijinal mekanlardan suudlevad tudengid* isimli restaurantı öneririm. buradaki et yemekleri oldukça güzel ve türk damak zevkine uygun. ayrıca riske girmek istemezseniz şehrin göbeğinde bir de mcdonalds var. fiyatlar oldukça makul. normal bir yemek 6-7 € civarında.

ne içicez hocam nasıl dağıtacaz?
    estonya rusların etkisinde kalmış gibi görünse de çılgın gibi vodka tüketilmiyor burada. yine en popüler içki bira. estonya'da 2 bira markası var. a.le coq ve saku. saku'da deneyebileceğiniz guld, rock ve dark çeşitleri var. alışık olduğumuz çeşit ise saku rock. ama a.le coq'un saku'ya göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. yok vodka içecem derseniz fanteziye kaçmamanzı öneriyorum. şişesi 6-7 €'ya satılan antik kuntik vodkalardansa absolut içmek en iyi seçim gibi. ayrıca hayat tartu'da diğer avrupa şehirlerine göre oldukça ucuz. mekanlarda bira fiyatı ortalama 1,8 €. vodka 3,5 € civarı.

`iyi de nerde içecez olum?:`
    şehir merkezinde gidilecebilecek 3-4 tane pub var. öğrenci kısmısı önce buralarda hafif içtikten sonra clublara gitmeyi tercih ediyor (saat 12-1 gibi). club olarak en babalar; club tallinn, club atlantis ve club illusion. bunların içinde en babası ise club illusion. çarşamba-cumartesi günleri arasında açık. kesinlikle tek geçilir. bunların dışında daha yavan yerlerde çıplak avrat görmek istiyosanız lia 28'de stripclub mevcut. yine pahalı sayılmaz 20 € girişle sizin için soyunan kızları seyredebilirsiniz. kızlar +30 ve pek de güzel değiller.

yedik içtik sıçtık nerde kalıcaz?
    tartu'da 5-6 tane otel var. bunların içinde en iyisi dorpat hotell. oldukça temiz ve fiyatı uygun. gecelik yaklaşık 45 €. bunun dışında hotel tartu, hotel london ve barclay hotel var. pek tavsiye etmem. eski binalar ve ince duvarlar. yan odadaki adamın horultusu duyulabiliyor. dorpat için kasın.

`yok mu böyle tarihi eser müze falan?:`
    işin aslı evet çok da fazla yok. eğlenceden fırsat bulduğunuzda estonian national museum, museum of university history ve tartu art museum gezilebilir. sonunda "ulan zaman kaybı oldu be" derseniz bana sövmeyin. zaten şehirdeki binalar tarihi eser özelliğini taşıyor. eski ve sovyetler stili.

dilleri nasıl bişi kime benziyo bunlar?
    sanıldığı gibi ruslara benzemiyorlar. estonca daha çok fince'ye benziyor ve kiril alfabesi değil latin alfabesi kullanıyorlar. tere* diyerek işe başlayabilirsiniz. ama hemen ardından "ar yu seks?" demeyin, delirtmeyin adamı.

sevimli insanların yaşadığı bu sevimli şehri gezme fırsatınız olursa bu bilgilerin işinize yarayacağını umuyorum.
  • universitesiyle meshur olmus, kampusten sehir. nufusunun neredeyse %40 ini ogrenciler olusturur. tum sehir bastan basa 2 saatte yurunebilir. herkes birbirini tanir, sicak havalarda irmaginda yuzulur... bir alem estonyali gencler club tallinn e gidebilmek icin tartuya gelirler. baskent tallinn e expressbuss ile 2,5 saatte yaklasik 9 ytl ye gidilebilir ( 70 kronn)... partiden sonra baskente donulebilinir...pek sevimlidir. sirf arkadas gormeye gitmeye deger bir sehirciktir. test edilmis onaylanmistir efendim.
  • seçildiği 2024 avrupa kültür başkenti kapsamında ocak ayı sonundan itibaren birbirinden renkli parti ve etkinliklerle taşıdığı unvanın hakkını vermeye çalışacak olan, estonya'nın ikinci büyük şehri.
  • tallinne göre ufak ama çok daha samimimi ve sofistike bir şehirdir tartu. tallinn'e kıyasla daha az rus etkisi görülür ki buralarda bu iyi bi şey olarak kabul ediliyor. mimari açıdan da tallinn'e kıyasla farklılıklar vardır(yeniden ruslarla alakalalı bir durum). tartulular kendilerini entelektüel kişiler olarak görürüler onlar için tallinliler ise birer züppeden başka bi şey değildir. benim kanaatimce bu durumda biraz haklılar, tartu üniversitesinin getirdiği bir entellektüellik var bu şehre. onun dışında gece hayatı da hiç fena değildir. tallinn 'de 6 ayda bulamadığım gen klubi gibi bi mekanı barındırır ki çoğuları anlayamaz buranın nası bi yer olduğuna.o zaman onlara da club tallinn i tavsiye ederim. belki aradıklarını bulurlar.
  • tartu'da gidilecek/gezilecek mekan tavsiyeleri:

öncelikle bu şehre mayıs-ağustos arası bir zamanda gitmenizi tavsiye ederim. buraya yazın gidenle kışın giden birisinin düşünceleri kesinlikle farklı olacaktır.

ema nehrinin etrafındaki yürüyüş yoluna kendinizi kaptırın. bi süre sonra şehirden çıkıp kendinizi doğanın içinde bulacaksınız. tartu üniversitesinin botanik bahçesi çok güzel bi yer. açık alanına giriş ücretsiz. toomamagi tepesine çıkın yıkık kaleyi , gözlem kulesini görün elinize de bir bira alıp parkta takılın ki bu alanda yazın alkol içmek serbesttir. ucuza karnınızı doyuracak güzel bi yer arıyorsnız ruuni pizza ya gidin. biraz daha güzel bi şeyler yemek istiyorsanız wilde&vilde ye gidin buranın fiyatları el yakmaz porsiyonları da büyüktür. hemen önünde de birbirinden tamamen farklı periyotlarda yaşamış oscar wilde ile eduard vilde nin oturmuş sohbet eden heykellerini göreceksiniz. püssirohukelder' e her türlü gidin. bi şey yemeseniz bile kendi yaptıkları kırmızı biradan içip eskiden barut saklama mahzeni olan mekanı görmüş olursunuz. ucuza bi şeyler içip insanlarla sohbet etmek istiyorsanız nott'a gidin. burası sabah erken saatlere kadar açık ve tartunun en ucuz barıdır. onun dışında trepp , zavood , suudlevad tudengid , illegard popüler takılmalık barlardır. daha çok gece kulübü&konser ayarında bi yer bakıyorsanız benim de favorim olan genialistide klubi ye gitmenizi tavsiye ederim. eskinin plink plonk'u şimdinin king kong'u , ve teine maailm de bu tarz mekanlar arasındadır.

ben tam bi party animal'ım diyorsanız o zaman estonyanın tartışmaya açık en iyi gece kulübü club illusion ve ya club tallinn o da olmadı atlantis işinizi görecektir. gece mekan çıkışı karnınız acıkırsa hemen club tallinn'nin yanındaki yam&yam'a ve ya hesburger ya da fasters'a gidebilirsiniz. kültürel aktivitelerden hoşlananlardansanız vanemuine tiyatrosuna bi göz atın. onun dışında tartu bir çok müzeye de ev sahipliğe yapmaktadır. bunlar arasında tartu ulusal müzesi , tartu şehir müzesi , tartu oyuncak müzesi, tartu üniversitesi müzesi , a le coq bira müzesi ve daha bir çokları yer almaktadır.

alışveriş için şehir merkezindeki kaubamaja ,ya da tasku'ya gidebilirsiniz. louna keskus şehrin en büyük alışveriş merkezidir. içerisinde bir de buz pateni pisti barındırır. yüzme&sauna gibi aktiviteler için ise aura keskus'u öneririm.

ps: ama malesef slip mayo olmadan havuza giremiyosunuz!!! :d
  • her yerde ücretsiz wifi bulunan eston şehri.
  • 1-2 gunluk gezi icin ideal cerezlik minik sehir. estonya'nin eskisehir'i. baskent tallinn'den 2 saatlik konforlu ve internetli bir tren yolculugu ile (2019 fiyat: 10 eur) rahatlikla ulasilabilir.

yapilacak aktiviteler mevsimine ve o donemki etkinliklere gore degisir. tallinn'in aksine diger cogu avrupa sehri gibi icerisinden nehir gecer. bu nehrin ortasinda karsi taraftaki parka gecisi saglayan bir kopru ve kopruye gelmeden fotograf cekimi icin ideal bir sari national geographic cercevesi bulunur.

eger yazin gittiyseniz mutlaka tartu universitesi'nin botanik parkini ziyaret edin. onden minik gibi gorunse de arkaya dogru inanilmaz genisliyor ve icerisindeki turlu turlu bitkiler ile ziyaretcilerine merhaba diyor.

onun disinda tartu universitesi'ne ve bagli binalarina, muzelerine gidebilirsiniz. tepede harabe halinde kirmizi tugladan bir yapi var ona mutlaka ugrayip resim cektirin. nehir boyunca dolasip etraftaki heykelleri de gorebilirsiniz.

tarihi meydan kisminda idari bina ve kissing students heykeli bulunur. burada yine mevsimine gore konserler ve etkinlikler olur, onlara katilabilirsiniz. meydandaki restoranlara oturup yemeginizi yiyip bir yandan da biranizi yudumlayabilirsiniz, fiyatlar fena degil.

onun disinda sehir merkezinde ise dort tarafi avm olan buyuk bir kavsak bulunur. dilerseniz bu avmlere de bir bakabilirsiniz ama herhangi bir ozellikleri benim gozume carpmadi.

2 gunden fazla kalinirsa sikilmaya baslanir gibi geldi, bilemedim. okullar acikken ogrenci kaynadigini da ekleyelim, gece hayati da bu sebepten oturu nispeten hareketli diyolla.
  • estonya'nın öğrenci şehri olarak nam salmış, 100 bini aşkın nüfusuyla ülkenin doğusunda yer alan bir yerleşim merkezi. öğrenci şehri olarak bilinir çünkü öğrenciden başka pek bir kimse yaşamaz. bünyesinde barındırdığı tartu ülikool ve öğrencileri şehrin en büyük geçim kaynağını oluşturur. haftasonları, orada bulunan gençler, başkent talinn'e akın ederler.

çünkü tartu'da yapılacak adam gibi bir aktivite mevcut değildir.
  • üniversitesi qs eeca sıralamasında üçüncü seçilmiş minik şehir.
  • üniversitenin sitesini araştırırken şöyle bir yazıya denk geldim. kış baya sıkıntı anladığım kadarı ile. ankara'dan da kötü olamaz ya?
hesabın var mı? giriş yap