şükela:  tümü | bugün
 • mersin ve adana yöresine özgü, irmikli hamurdan minik d börek şeklinde yapılan, içi ceviz yada fıstık doldurulup kızartılan,sonra da üzerine şerbeti dökülen orgazmik tatlı. (bkz: daş gadayıf)
 • güney illerimizde yassı kadayıfa verilen isimdir. pişince taş kadar olmasa da kıtır kıtır diyebileceğimiz bir sertlikte* olduğundan bu isim uygun görülmüş olabilir.
 • sıcak yenmesi makbul olan tatlı. istanbul'da, fatih fevzipaşa caddesindeki adana tatlıcısında yeni kızartılmış sıcacık haliyle yiyebilmeniz mümkündür.
 • o nasıl bir lezzet topudur ki çakmak caddesi'nde otobüs beklerken sarı ışıgın altında size göz kırpar,o nasıl bir lezzet topudur ki bilgisayar başında sizi "off ulan memleketi özledim ben" diye ağlatır,o nasıl bir lezzet topudur ki sıcak ve ince hamurlu olursa ruhunuzu şeytana sattırabilir...
 • adana'da her canı çekenin en yakın seyyar / sabit tatlıcıdan edinip sokakta yürürken bir yandan da yemiş yer gibi tükettiği, tadı alınmasıyla birlikte "amman yarabbi" nidasını beraberinde getiren tatlıötesi.
 • ayaküstü, küçük pembe kağıtlara sarılıp yenilen, adanalının pratik nefis körelten tatlı çeşidi.

  yanında gezilen etine dolgun arkadaşın " 2 taş atalım mı?" teklifinin akabinde, genelde otobüs duraklarının arkasında konuşlanan ( eve dönüş yolunda insanları avlama amaçlı ) dükkanlardan birine yanaşılarak şerbeti yere damlatıla damlatıla hüpletilir. yeni kızartılmış, sıcak olanlarına denk gelinirse, tıpkı midye dolma gibi, yediğiniz tatlının sayısını unutma tehlikesi mevcuttur. genelde iç kısmında ceviz olanı makbuldür velakin uyanık tatlıcı esnafı yer fısıtığı ile cevizi karıştırıp ya da sadece yer fısıtığı koyup tatlıyı servis edebilir. ( gerçi taş kadayıf olsun, çamurdan olsun diye bir mottomuz var bizim )

  okuyan arkadaşlara garip gelebilir amma baklava mı taş kadayıf mı sorusunun cevabı bende bellidir. bu güzide tatlımızın kuzeni olan halka tatlıyı da burada anmadan geçemeyeceğim.
  bir de yazıyla alakasız olacak ama bir isteğimi aşağıda belirtmek isterim.

  (bkz: vedat milor'un çırağı olmak)
 • son entry 7 yıl evvel girilmiş böyle bir lezzete. geçen zaman diliminde bunu kaymaklı olanını da üretmeye başladılar favorim tabiki kaymaklı olanı. insanı diyetten edecek bir tat.
 • fıstıklısı, cevizlisi makbuldür ama adana lezzet festivali için şehri yemeye gittiğimizde kaymaklısına denk geldik, çogiyi gerçekten

  kağıt koparıp istediğinize dalabilmek ve çerez gibi tık tık gitmesi de cabası.
 • cig borek tatlisi benim icin. bir de inanilmaz bi lezzet, türkiye'ye donunce deneyecegim. *
 • antakya'da özellikle uzun çarşı'da künefecilerde bulunabilen bir tatlı. bölge insanı genellikle kadayıfları bu dükkanlardan alır ve evlerinde hazırlarlar. ben üç şekilde yapıldığına şahit oldum. birincisi cevizliydi ki cevizi, fındığı, fıstığı tatlılarda pek fazla sevmediğim için favorim değil. ikincisi süt kaymağından yapılan kadayıf. üçüncüsü ise ağız adı verilen ve yeni doğum yapmış inek sütünden yapılan kadayıf. bu ağız denilen süt insanın ağzına kekremsi, pütür pütür bir his verir. taze olmasına dikkat edilmelidir. bu malzeme künefe malzemesi yapan ve satan ufak dükkanlardan temin edilebilir.