1. istatistiklere göre yakın kişiler taş kağıt makas oynadığında % 75 ila %80 oranlarında oyun bağlanmaktadır, bu nedenle taş kağıt makas yerine taş kağıt makas kertenkele spock* oynanır ve taraflara temel üç hamleden başka 2 hamle daha seçme şansı verilerek oyunun bağlanma olasılığı azıltılmaya çalışılır.

  ilk defa dr. sheldon lee cooper'dan duyduğum bu oyun dr. rajesh ramayan koothrappali ile aralarında geçen iki müsabakada da bir fayda etmemiştir.
 2. makas kağıdı keser, kağıt taşı kaplar, taş kertenkeleyi ezer, kertenkele spock'ı zehirler, spock makası ezer, makas kertenkelenin başını keser, kertenkele kağıdı yer, kağıt spock'ı geçersizleştirir, spock taşı buharlaştırır ve sonunda taş makası kırar.
 3. klasik taş kağıt makas oyununun sheldon cooper'ın tarafından modifiye edilmiş halidir.

  kuralları şu şekildedir:

  makas kağıdı keser.
  kağıt taşı kaplar.
  taş kertenkeleyi ezer.
  kertenkele spock'ı zehirler.
  spock makası parçalar.
  makas kertenkelenin başını keser.
  kertenkele kağıdı yer.
  kağıt spock'ı çürütür. (yalanlar)
  spock taşı buharlaştırır.
  taş makası kırar.

  uygulamalı hali
 4. orijinali: rock paper scissors lizard spock olan oyun... sözlükte de bu başlıkta ikamet ederdi sonra türkçesi için açılmış olan başlığa taşınmış altındakiler...*

  taş kağıt makas kertenkele spock diye başlık da açılmış kendisi için. bunu oynayacak bir deli arayışım sürmekte. özellikle aynı anda rock paper scissors lizard spock deme anına bayılıyorum.* sheldon sen nasıl bir şeysin yea önünde saygıyla eğiliyorum.

  daha kaliteli bir video için: http://www.youtube.com/watch?v=kov2g0goubw&feature=youtu.be&t=31s
 5. her ne kadar birçoğumuz the big bang theory'le öğrenmiş olsak da oyunu icat (modifiye?) eden sheldon cooper değil sam kass'tir. hatta ilk sezonlarda iki kez oyundan bahsedildikten sonra kass verdiği bi röportajda yapımcıların bunun için kendisinden izin almadığıyla ilgili çemkirmiştir. bunun üzerine şu an cnbc-e'de yayınlanmakta olan beşinci sezon bölümlerinden birinde sheldon oyunu kripke'ye anlatmadan önce "bu arada sam kass'i selamlayalım" der ve bütün ekip baymış suratlarla gönülsüzce "hail!" der.

  (bkz: excuse me i'm a nerd)

  not: bunu entry'i yazdıktan sonra fark ettim. adam sitesinde the big bang theory ekibine teşekkür etmiş bu selamın ardından:

  notes from sam:

  thanks for the shout-out, big bang theory!

  http://www.samkass.com/theories/rpssl.html