şükela:  tümü | bugün
 • birhan keskin 'in y'ol izlerinden.
  en büyüğü.

  kırk pâre veda şiiri.
  kaç kırk vedadan süzülmüş son kırk sanki...
  her parçası taş gibi ağır ama hani yazarken, şairinin parça parça hafiflediğini, içini dolduran taşları tane tane atıp rahatladığını hissettiren.
  herhalde ancak yalnız bir opera'yla kıyaslanabilir; şiir kıyasa gelirse...
 • "benim artık taş taşıyacak,
  taş kaldıracak, taş atacak
  halim mi var!"

  #9735044
 • "xxıı
  günler öylece kendi kendine geçsin diye
  bir camın arkasında durdum
  bana dokunmasın hiçbir şey
  hiç bir şey yarama merhem olmasın
  iyileşecekse, hiçbir şeysiz iyileşsin diye
  bir camın arkasında durup
  akan hayata ve zamana baktım.

  bilirdim, biliyordum, biliyorum
  bittiğinde, geçtiğinde,
  azaldığında sızı, iyileştiğinde
  o saman tadıyla karıştığında:
  her şey daha acı olacak."
 • birhan keskin'i aşkın ve acının şair yaptığının göstergesi olan şiirdir. bazıları, özellikle son dönem 'şairleri' oturup şiir 'kurar', bazıları da nefes nefes, şiir yazarlar. göstere göstere yazarlar ama, göstere göstere olsun diye yazmazlar. işte onlara şiir, onları yazanlara da en hakikisinden şair denir sevgili çocuklar.

  şiirin tamamı için: http://sessiziz.wordpress.com/…07/29/tas-parcalari/
 • "
  bırak soğusun parçaların
  tekrar bitiştiğinde
  başka bir şey olacaksın
  "
  *
 • birhan keskin'in kaleminden çıkmış ve okuyan/hisseden her insanın boğazına/içine oturan parçalar bunlar. şunun gibi:

  "xvii

  omurgamı aldın benim.
  omurgamı aldın.
  omurgamı aldın.
  omurgamı.

  niye?"
 • xx
  gitmek mi yitmektir kalmak mı artık bilmiyorum
  yerini yadırgayan eşyalar gibiydim ya ben hep
  ve inançlı, gitmenin bir şeyi değiştirmediğine.

  bilemem, belki bu yüzden
  ben sana yanlış bir yerden edilmiş
  bir büyük yemin gibiydim.
  beni hep aynı yerimden yaralayan o eve
  yine de döneyim döneyim istedim.
 • şöyle harika bir sunu ile başlar bu 43 parçadan oluşan ağıt-şiir.

  "sunu
  (ya da bir parça matematik)

  her gün bir kez bu kitabın başına geçtim. her gün birkez dışarı çıktım kırık bir bulutla yürüdüm, her gün bir insana bakıp, yüzümü yere eğdim. her gün bir gazeteye boş gözlerle baktım. her gün birileri konuştu, onları dinliyor gibi yaptım. her gün bir kez “neredeyim” diye sordum kendime. her gün bir kuzey kışı indi içime. her gün karşımda duran fotoğraflarına baktım. bir kez öfkelendim her gün bir kez sordum kendime neden bu kadar bağlandın. her gün adalet ve zalimlik üzerine düşündüm. belki de herşey. her gün bir barbar, bir medeni ile gezdim sokaklarda. minareleri her gün sabaha ezan sesleriyle ben açtım. her gün bir perdeyi aralamaya çalıştım. her gün hiç bir şeyi anlamadığımı düşündüm, her gün her şeyi anladığımı düşündüm. güvercinleri yolculadım. her gün, günlere dayanamadığımı düşündüm. kitapları alt alta dergileri kıvırarak yan yana dizdim. ne idüğü belirsiz yerler benimle yürüdü. gördüğüm her “cümle” bana bir bıçak gibi battı, anlamadım. her gün bir taş parçası söktüm içimden. her gün uyku beni koynuna alsın diye yalvardım. her gün, gün bitiyor gece bitmiyor dedim. her gün işlerin beni avutmadığını gördüm. ayrılık günlerini sonradan niçin sisli bir perde gibi hatırlarız diye sordum. öfkeni unutma dedim kendime her gün, unutursan düşersin dedim. her gün en az bir saati ayakta durmaya dimdik durmaya ayırdım. her gün ömür sözcüğünü bir kez kalbimden geçirdim. her gün ömür sözcüğü kömür gibi tınladı içimde. her gün sana içimden bir kez “sevgilim” diye seslendim. her gün sana bir kez “zalim” diye seslendim. her gün, yan yana oturup birbirine rikkatle bakan iki yaşlı kadını düşündüm. her gün o kadınların bu fotoğrafı yırtıldı dedim. her gün “ah” ettim bir kere, bir kere o ah’ ı geri aldım. her gün “yol arkadaşım” dedim, kahırla kapladım sözlerimi. hergün acını tattım. her gün unutmak için değil, unutmamak için ağu kattım kalbime. her gün insan olmak ne çok kusur içeriyor diye düşündüm. her gün bir kilidi açmaya çalıştım. başka bir şey vardı, başka bir şey; ben sana dünyanın değil yeryüzünün diliyle seslenmiştim. çile nedir, günah ne? bana ne bunlardan. dünyanın merkezi sendin her gün ben senden uzayan uçsuz bucaksız bir kara. karrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaa.”
 • 43 adet numaralı şiirden oluşan ancak şiirlerin numara sırasına göre değil de karışık yerleştirildiği birhan keskin şiiri.

  şiirler 3, 4, 2, 6, 5, 1, 7, 8, 9,11, 10, 13, 15 şeklinde karışık dizilmiştir. şair ne düşünerek bunları böyle dizmiştir, şiirlerin bu sırayla okunmasını istiyorsa neden numaraları sıralamadan bırakmıştır, bunun sunudaki "ya da bir parça matematik" ile bir ilgisi var mıdır gibi sorular akla gelmektedir.