şükela:  tümü | bugün
  • 10.ağustos.2016 ve 29797 sayılı resmi gazete ar-ge ve tasarım faaliyetlerinin desteklenmesine ilişkin uygulama ve denetim yönetmeliği çerçevesinde ülkemizde tasarımcı şirketlerce kurulması teşvik edilen arge merkezi kavramına benzer yapılardır.

    belirli nace'ler ile tanımlanmış tasarım faaliyeti yürüten veya mühendislik + endüstriyel tasarım faaliyeti gerçekleştiren ve en az 10 tam zaman eş değer tasarımcı personel istihdam eden firmalar, belirli bir proje - finans yönetim altyapısı kurmaları halinde 5746 sayılı kanun çerçevesindeki vergi indirimi ve muafiyetlerinden tasarım merkezi unvanını aldıktan sonra sistematik olarak faydalanabilecekler.

    konu bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından nasıl değerlendirilecek tam olarak netlik kazanmamakla birlikte, özellikle nitelikli personel çalıştıran sinema filmi, video ve televizyon programları yapım ve çekim sonrası faaliyetleri ile uzmanlaşmış tasarım faaliyetleri gerçekleştiren işletmelere ciddi bir finansman esnekliği sağlayabilir.

    detaylar için http://btgm.sanayi.gov.tr/…edetails.aspx?dataid=113 veya http://dipmo.net/ar-ge-tasarim-merkezleri/ adresleri incelenebilir.