şükela:  tümü | bugün soru sor
  • öğrenci milletinin en büyük baş belalarından biri de beton lab dersinde zorunlu olarak yapılması gereken beton karışım hesabıdır. doğru yapamayan dersi geçemez, bizde öyleydi en azından. bilmeyenler için karışım hesabı istenen özelliklerdeki betonu oluşturmak için gerekli tasarım sürecidir.

önbilgi: c25= concrete 25 mpa (28 gün sonunda betonun birim alanının taşıyabileceği yük)

dersin ilk haftalarında hoca herkese istediği betonun özelliklerini verir. sen şunu yap, sen şunu yap vs. der. atıyorum kalınlığı 15 cm olacak sık donatılı, donma çözülme etkisi altında kalacak, katkı olarak uçucu kül kullanılacak, c25 sınıfına ait vs vs döşeme betonunun 1m3’lük tasarımını fuller’e göre yapınız.

öğrenci üç-dört hafta salladıktan sonra en sonunda işe girişmeye karar verir. harıl harıl hesap yapmaya başlar. açar ts 802’yi bütün verilenleri saatlerce tablolardan hesaplar. çoğu zaman da yanlış hesaplar. o eğri senin, bu determinant benim derken ortaya iyi kötü bir şeyler çıkar. hesap kitap işi bitmiştir. şimdi iş betonu madden üretmektir.

bu da ayrı bir iğrenç süreç. lab sana malzeme vermez, verse bile çimento vs gibi maddeler eski olduğundan bağlayıcılığını kaybetmiş olabilir. o zaman tasarımla kırım değerleri tutmaz, apışıp kalırsın. bu yüzden bunları kaynağından almak en doğrusudur. okula en yakın beton santraline gidilip yalvar yakar malzemeler istenir. alınan malzeme miktarı çok az olduğundan santralciler uğraşmak istemezler genelde. ‘’gençler agrega orada, katkılar burada, gidin alın ne kadar lazımsa bizi uğraştırmayın’’ derler. (tam bu aşamada hesabına kitabına güvenmeyen bazı uyanık çakallar, santralden kendi değerlerine uygun üretimde olan hazır dizayn reçetesi isterler) zor bela eşin dostun arabasıyla malzemeyi yığarsın lab’a . sonra başlarsın kendi yaptığın tasarıma uygun oranda karıştırmaya. bilemiyorum tabii ama kıyamet günündeki ortam da o günkü lab ortamına benzer olacaktır muhtemelen. kim ne yapıyor, ne ediyor bilmek imkansız. tam bir karmaşa. kan, ter, gözyaşı, her şey var. neyse uzatmayayım fazla, neticede yaptığın karışımı 3 silindir, 3 küp numune kabına olacak şekilde dökersin. sonrasında hafta içi gidip kaptan çıkarıp, kür falan yaparsın.

küp numuneler 7 gün sonra kırılır. asistanla beraber yapılır bu iş. 28 günlük dayanımın ön izlemesi gibi bir şeydir. allah’tan buradan not vermezler. asıl bomba 28 gün sonunda yapılacak kırımdır.

o gün gelir ve hoca, asistanlar, meraklı öğrenciler toplanır utest’in başında. silindirler konulup makinaya başlatılır test ama makinadaki allah’sız gösterge durmak bilmez. 5, 9, 13, 18, (ağır ol lan yavaşla) 20, 23, (hadi olum dur orada), 25, 27, 30 (ananı) 34, 38 (lan gidiyor bu) 41, 44 (sınıfta homurtular) 47, 48, (makina zorlanmaya başlar), 49 ve stress:50 (sınıf kopar) allah belanı versin senin gibi betonun. c25 olması gereken beton c50 gelmiştir. hocanın verdiği 2 birimlik yanılma payını 23 puan geçmiştir. acı, hüzün, verilen emeğin boşa gitmesi, bölümde dalga malzemesi olma, dersi tekrar almak zorunda kalma, hepsi ayrı dert. hoca ‘’olsun oğlum/kızım seneye daha iyi çalışırsın’’ der gülerek. hoşlandığınız kız alaycı bir bakış atar, daha da yıkılırsınız. yaşamayan bilemez. içinizden düşünürsünüz ‘’lan ben nerede hata yaptım’’ diye, ‘’acaba s/ç mi yanlıştı’’ dersiniz umutsuzca. ödev betonu c50 olan arkadaş gelir, ‘’kanka değişelim mi betonları puahaha!!!’’ der, ağzına çakarsınız bir tane. en son makinayı da temizleyip terkedersiniz lab’ı

ekşi sözlük inşaat timi bildirdi.

edit: şöyle yazılanlara baktım da gerçekten durumumuz çok fena. dalga geçenlere hiç lafım yok, zaten amaç da o biraz, gülelim, eğlenelim. asıl sorun çok bildiğini zannedip, mümkün olduğunca teknik terimlerden arındırılmış, bu işle alakalı olmayan herkesin anlayıp, eğlenebileceği şekilde yazılmış bir entry üzerinden mesleki masturbasyon yapanlar. yok dandik üniversite mezunuymuşum, yok bir şey bilmiyormuşum da vs vs. ya sen kimsin ya?? benimle ilgili ne biliyorsun?? bu işi bilen biri zaten böyle bir şeyin mümkün olamayacağını bilir, güler geçer. adam cımbızla hata peşinde koşuyor (ki yok). derdi ''bak ben ne kadar biliyorum dedirtmek'' millete. amacım teknik bilgi yazmak olsa zaten senin ona karşı yazabilecek bir şeyin olamaz emin ol.
  • şu hayatta beni en çok üzen konulardan birisi.
  • ortadan ikiye bölerseniz yine c25 olur.

beyin bedava aq boşuna okuyor bu mühendisler.
  • çeşitli enteresanlıklar bulunan olaydır. örnek vermek gerekirse, ileri beton teknolojisi isimli derste yüksek mukavemetli beton üretme gayesiyle yola çıkan yazar ve arkadaşları, 125mpa hedeflerken, gerek ekipman yetersizliği ya da eskiliği, gerek deneyimsizlik, kür için yer ve zaman kısıtlılığı gibi sebeplerden 90mpa değerlerinde kalmıştır. beton karışımlarında yüksek hedefleyip düşük tutturulması normaldir, anlaşılabilir fakat, 25mpa hedeflerken 50mpa tutturmak sözlüğe yazılacak kadar enteresan bir başarı öyküsüdür, başlık sahibi kesinlikle övgüyü haketmektedir.
  • 7 günlük dayanımı c35 çıkacağından 7. günde notun belli olmasına sebep olmuştur.