şükela:  tümü | bugün
  • iddiamdır.

sebebi de şu, tasarruf ederek elde edebileceğiniz birikim 0 ile geliriniz arasında bir şeydir.

geliriniz hali hazırda az ise yapabileceğiniz birikim hem sizi tatmin etmeyecek hem de yaşam kalitenizi düşürecek.

madem yaşam kalitenizi düşüreceksiniz bunu en azında birikimin tatmin edici seviyede olmasını sağlayarak yapın.

nasıl mı? daha fazla çalışarak.

aylık gelir 5000 tl, aylık gider 4800tl ise ve ayda 200 liralık birikim sizi tatmin etmiyor ise

ek iş yaparak aylık birikiminizi 200 liradan 2000 liraya çıkarabilirsiniz, size daha az zaman kalır ama yaşam kalitenizi düşürmeniz gerekmez ve tasarruf miktarı tatmin edici noktaya gelir.

tasarruf yaparak aylık birikiminizi 200 liradan 500 liraya çıkarabilirsiniz, bunu da muhtemelen ya daha fazla zahmet(taksi yerine otobüs kullanmak) yada zamanınızın kalitesini düşürerek yaparsınız(tiyatroya gitmek yerine evde kös kös oturmak). yani hem birikimdeki artış çok az olur hem zamanınızın kalitesi azalır hem yine çalışmış(uzaktaki ucuz markete yürümek, boyayı ustaya yaptırmak değil de kendiniz yapmak) olursunuz.

bu yüzden sistematik cimriliklerden acayip nefret ediyorum.

ha tabi zaten full çalışıp dip kalitede yaşıyorsanız hayatınızın o döneminde birikim yapmayacaksınız demektir, yapmanız gereken şey emvcut düzeninizi bozup yerine daha sağlıklı bir düzen kurmak.

tasarruf çözüm değildir. tasarruf dostunuz değildir.
  • katilmadigim onerme.

eger tasarruf bir amac uğruna yapilirsa gayet hostur.

6 ay tasarruf yaparsın; bir ay guzel bir yurtdisi tatili yapabilirsin.

1 yil tasarruf yaparsin; yurtdisinda guzel bir dil okuluba gidebilirsin.

2 yil tasarruf yaparsin; tarla, arsa alirsin.
  • tasarruf ve cimriliğin karıştırıldığı başlık.

bakın arkadaşlar tasarruf nedir nasıl yapılıt 101 örnekleri:

-diş fırçalarken musluk kapatmak
    -yarım kalan ekmeği ertesi gün yemek, fazlasını dondurucuda saklamak
    -gereğinden fazla malzeme almamak (iki domates yerine, bir kilo almamak)

şimdi bu basit örneklerin cimrilik versiyonu:
    -su diş macunu ve diş fırçasından kazanmak için diş fırçalamamak
    - ekmek masrafı olmasın diye bşr ekmeğimgıdım gıdım 10 gün yemek
    - ikimdomates kazımken bir domates ya da hiç domates almak.

bunlar basit örnekler. ama aradaki farkı anladığınızı düşünüyorum.

tasarrufla da birikim mümkün, cimrilikle de. kaldı ki birikim ek gelirle de mümkün. kişinin hayat tercihlerine bağlıdır. ama önce tasarrufla cimriliğin farkını öğrenmesi gerekir, yoksa yukardaki gibi herşeyi birbirine karıştırır koyar.
  • tasarruf yapmak yerine 6 ay ek iş yaparak para biriktirip güzel bir yurtdışı tatili yapabilirsiniz.

hem yaşam kaliteniz düşmez hem de topluma faydalı olmuş olursunuz.

ayrıca hayır efenim, cimrilik ile tasarrufun karıştırıldığı falan yok, siz müsriflik ile tasarrufu karıştırıyorsunuz.

arapçam zayıf olduğu için şu tanımı kullandım: (bkz: #71208)

diş fırçalarken musluğu kapatmak tasarruf değildir, sizin yaşam kalitenize bir etkisi olmaz. o ihtiyacınız olmayan bir şey zaten, siz dişlerinizi fırçalarken suyun akması hiç kimseye faydalı değildir ve çok paranız olsa ve akıtsanız da size bir şey katmaz.

ama mesela tasarruf etmek için filmleri sinemada izlemek yerine internete düşmesini bekliyorsanız işte orada dur diyeceksiniz çünkü bu sosyal hayatınızın kalitesini düşürür.

tabi bu dediklerim düzeni oturtmuş kişiler için, yoksa diyelim ki yeni bir şehre taşındınız veya yeni bir işe girdiniz, o zaman risklere karşı yaşam kalitenizden ödün vermek makul olur.
  • 8-5 çalışan adama hayat standardını düşürme ama daha fazla çalış ek iş bul demek kadar değildir.
  • oecd ülkeleri istatistiği verilerek laf sokulmaya çalışılmış. gereksiz.

eğer çok çalışıp düşük kalite hayat yaşıyorsanız bunun çözümü yine tasarruf değildir.

yapacağınız şey belli işte, tasarruf yerine türkiye'den siktir olup gideceksiniz.

eğer çok çalışıyorsanız ve tasarruf edip araba alıyorsanız saçma sapan bir iş yapmış olursunuz.

çok çalışıp az kazananlara bu düzenden çıkmak için tasarruf yapmak serbest. yurdışına çıkmak veya gelirinizi arttırmaya yönelik eğitim almak gibi bir sebep ile tasarruf yapıyorsanız bunda sıkıntı yok.

burada hedef alınanlar oturmuş düzeni olan insanlar.

kölelere düzenlerini yıkmak için herşey serbest. onların durumu normal değil.
  • üniversiteden mezun olup iyi bir ücretle ki ilk iş için oldukça yüksek bir ücretti (şimdinin 2500 doları gibi) işe ilk başladığım zaman çalıştığım yerdeki bir abi bir sohbet sırasında demişti ki: "para harcamak içindir, saklamak için değil"

bu söz kafama öyle kazınıp öyle bir yer etmişti ki kazandığım parayı harcadım. resmen hayat felsefem olmuştu: para harcamak içindir. harcadım ben de. canım ne istiyorsa onu yaptım. istediğim şeyleri aldım, istediğim yerlere gittim. dünyayı gezdim. kazandığım her kuruşu çatır çatır zevkle yedim resmen.

aradan 25 yıl geçmiş. şimdi geriye dönüp bakıyorum da iyi ki de öyle yapmışım. çünkü bir daha o güzel, o genç günlere, o arkadaş çevresine geri dönme imkanım yok. şu anda ne kadar kazandığımın hiç bir önemi yok (ki daha iyi kazanıyorum). şimdi milyonlar da kazansam beni o gençlik günlerine götürmeyecek. zaman su gibi akıp gidiyor. bir şeyi zamanında ya yaparsın ya da arkasından bakakalırsın. hayatın tasarrufu olmaz. harcaman gereken yerde gözünü kırpmadan harcayacaksın ve yaşayacaksın.

tasarruf kötü bir şeydir demiyorum. bir şeyler yapmak için biriktirmekten başka çareniz yoksa yapın tabi.
    ama para harcamak içindir, biriktirmek için değil.
  • herkes de hemen iş ve para ekseninde düşünüyor. insanoğlunun sonunu getirecek olan şu bencillik yok mu, gerçekten büyük bir bela.

yahu tasarruf dediğin şey, kaynakların tüketimini en aza indirgemektir. bu kaynaklar; ses, ışık, elektrik, gaz, su, para olabilir. eğer sen suyu bol keseden kullanır da 2 saat duş alırsan kuraklık başlar; eğer sen ışığı köküne kadar kullanırsan kaplumbağalar şehire inerken ölür; eğer sen bangır bangır ses çıkarırsan ses kirliliği meydana gelir; eğer sen sonu yokmuş gibi para harcarsan kapitalizm daha da büyür ve daha çok silah satılır, daha çok balina katledilir, daha fazla çocuk işçi çalıştırılır; eğer sen toplu-taşıma yerine kendi aracını kullanırsan ozon tabakasını kukun gibi yararsın, gün gelir çocuğun maskesiz dışarı adım atamaz..

ne deli gibi çalışacaksın, ne de çalışmamazlık yapacaksın; kendine eziyet etmeden çalışıp israf etmeden tüketeceksin.
  • 2 entry'de bir israf yapın demediğimi anlatmam gerekiyor maalesef. bu sunucular bedava çalışmıyor, siz bana aynı şeyleri tekrarlatırsanız daha fazla elektrik ve hard disk üretimi gerekecek ve doğa yok olacak, hepimiz öleceğiz.

para lazımsa kemer sıkmayın, daha çok para kazanın. işin özü bu.
  • hastalığı var, kazası var, yardımı var; tasarruf yapmadan, kenara para atmadan sap gibi kalınır alimallah zor günde.