şükela:  tümü | bugün soru sor
 • normal ampullere kiyasla daha az enerji harcayip daha cok isik veren ampuller
 • (bkz: aradım mamafih bulamadım)

  efenim bu lambalar ülke ve aile ekonomisine acayip katkı sağlayacak güç ile donanmışlardır.
  şöyle ki bu lambalar, watt ve lümen olarak kendi denkleri olan akkor lambalara oranla 5'de 1 civarında elektrik tasarrufu sağlamaktadır. örneğin 100 wattık bir akkor lamba 100 watt elektrik harcar (hadi ya)
  fakat bu lambaların 100 watt lamba'ya denk olanları (yani o lamba kadar ışık verenleri) 20 watt elektrik harcar. yani 100 liralık ışığı 20 liraya satın almış oluruz..
  bunun çok lamba kullanılan evlerde uzun vadede sağlam getirisi olacaktır.
  misal verelim:
  bir evdeki 12 adet 60wattlık lamba, günde lamba başına ortalama 4 saat yanıyor diyelim. toplam 48 saatlik yani 48x60=2880 wattlık bir harcama var.. elektriğin kw/saat'i 136.000 tl olduğuna göre günde 391.680 tl lambalara gidiyor ki bu da aylık 11 milyon 750 bin lira demek.

  şimdi bizim lambaları tasarruflu lambalar ile değiştirdik diyelim:
  bahis konusu lambalar 60 watt yerine 11watt harcıyorlar. bu durumda aylık lambaların elektrik harcaması 2 milyon 155 bin lira olacak. demek ki tasarruflu lamba kullanılması durumunda bu örnekte ayda 9.5 milyon lira tasarruf sağlanıyor.

  lambalar bedava değil ama?? diyenler buraya:
  bahsettiğim lambalar migrosta 7,2 milyon lira.
  ilk anda 12 adet aldığımızda 86,4 milyon lira bayılmamız gerekecek.ama ayda kazanılan 9,5 milyon sayesinde yaklaşık 9 ayda lambaların parası bedavaya gelecek. 9 aydan sonraki aylar için ise bu lambalar her ay 9.5 milyon lira kazandırmaya devam edecek...

  (gecenin körü bunu niye yazdım ki... beynin masturbatif ihtiyacı diyelim geçelim..)
 • kendisi aslında bildigimiz floresan lambanın çeşitli şekillerde kıvrılıp ampul duyu içine sokulmus halidir. o yuzden uzerlerinde ayarlı ısık kaynaklarında kullanılmaya musait olmadıgına delalet eden "not dimmable" yazısı vardır. yani bunnarı alınca hep aynı seviyede ısık altında yasamaya mahkum olursunuz. bu aletlerin %98i made in china ibaresi tasır. bu philips icin de, osram icin de yada dandik magic sharkvb marka tasiyan tum urunler icin de gecerlidir.
 • içindeki elektronik devre ile 1/5 elektrik tasarrufu sağlayabilen ampül. yani üstünde 26 watt yazıyorsa 26 watt elektrik yakıp 130 watt ışık vermesi gerekmektedir.
 • tasarrufu ışıktan değil ısıdandır. ısınmaz. o yüzden 10 watt harcayıp 100 wattlık ampülle aynı ışığı verir (rakamları salladım) denir.
  kullanıp kullanmamak tercih meselesi olsa da. azıcık kafası çalışan birinin az elektirik harcamanın (hele ampül gibi temel ihtiyaç söz konusuyken) cüzdanındaki paradan çok daha fazla şeyden tasarruf edeceğini hatırlatırım. (çevre mevre diye bir şey var.)
 • standart ampullerle değiştirildiğinde aynı güçte ışık çıkışı sağladığı halde uzun vadede ekonomik hale gelen ampüllerdir. örneğin amerika şartlarında sadece 1 adet tasarruflu ampül ömrünün sonuna geldiğinde kullanıcıya 30$'dan fazla kazanç sağlamış oluyor, yani başlangıçta ödenen 2$ civarındaki fazladan ücreti kat kat karşılıyor. türkiye şartlarında da durumun benzer olacağı muhakkak, hatta pahalıya elektrik kullanan bir ülke olduğumuz için kazanç bundan fazla da çıkabilir.

  yani durum şu: yeni bir eve çıktınız, ya da ampülünüz patladı ya da canınız sıkıldı... başlangıçta ödeyeceğiniz iki kuruş paranın cimriliğini yapmayın, uzun vadede gene siz kazançlı çıkacaksınız. üstelik sorun sadece elektrik faturasındaki değişiklikler değil; normal ampüllerin çok fazla ısı yayması ve doğal olarak bunun gereksiz enerji tüketimi haline gelmesi + çevreye az da olsa zarar vermesi.

  renk seçimi içinse dikkat etmeniz gereken şey "renk sıcaklığı" değeri. normal bir ampüle yakın sarı renkli bir ışık için tercih edeceğiniz ampüllerin renk sıcaklığı 2700k civarında olmalı. "beyaz ışık" içinse 4000k ve üzeri bir ampül seçeceksiniz (6000'e yakın değerlere çıktığınız takdirde elde edeceğiniz beyaz mavimsi olacaktır). alışık olunan rengi tercih etmenin yanında gözü rahatsız etmeyecek bir tercih yapmanın bir yöntemi de şu: düşük güçte ampül alacaksanız (örneğin 14/70 w civarına kadar) sarı, bunun üzerindeki güçler için beyaz seçmek (düşük çıkış gücünde sarı renk, yüksek güçlerde ise daha beyaz renkler insan gözüne daha "doğal" gözükür).

  tasarruflu ampüllerin (ya da kompakt floresanların) normale ampüllere göre en büyük dezavantajı içerdikleri civa. diğer ülkelerde bu ampüller diğer bir çok atık gibi ömürlerinin sonunda toplanarak geri dönüştürülüyorlar. türkiye gibi cam şişe kumbarasına karpuz kabuğu, kullanılmış kağıt kutularına da izmarit atılan ve geri dönüşümden anlaşılanın ailecek çöp karıştırarak pet şişeleri ayıklayan kişiler olduğu bir ülkede bu büyük bir handikap tabii ki. ancak şu da var ki standart ampüller civa içermese de daha fazla elektrik harcadıkları için termik santrallerdeki civa emisyonunu artırıcı yönde bir etki yapıyorlar ve bu açıdan gene kompakt floresanlara nazaran daha zararlılar.
 • (bkz: zia enerji)
 • tasarrufsuzdur. en kalitelisi bile en fazla 1-2 yıl dayanır.
 • kullandığı gücün çoğunu anahtara ilk bastığınız anda harcayan ampüllerdir bunlar. yani ampulü hiç söndürmeden 1 saat yakmanızla peşpeşe 2 defa yakıp söndürmeniz arasında hiçbir fark yoktur. bu yüzdendir ki kısa süreli kullanacağınız yerlerde normal ampül, uzun süreli kullanacağınız yerlerde efenime söyliyim tasarrfulu ampul kullanmanız nedir? daha ekonomiktir diyoruz. evet anlamadığı yer olan yoksa haftaya görüşürüz..