• tascam'ın sayısal ses kayıt cihazı, ilk defa dişe dokunur bir ergonomi yakalamışlar ama yine de bir zoom olamamış.

http://tascam.com/product/dr-05/
  • tascam'ın 1950'lerden beri kayıt üzerine oluşturduğu altyapıyı günümüz teknolojisiyle buluşturmasının eseri. zamanında ucuza aldım ve şimdilerde çok değerlendi.
    stüdyoda prova kayıtlarında çok başarılı. 24-bit/96khz kayıt alması cidden büyük bir fark yaratıyor.
    kısa film falan çekiyorsanız da ortamın sesini yakalamakta çok başarılı. üzerindeki iki adet condenser mikrofon ile vokal kaydı bile yaparsınız.
  • 6 aydır kullandığım ses kayıt cihazım. ben aliexpress'den 300tl gibi bir fiyata almıştım. 100 dolares gibi bir fiyatı vardı.

küçük, ufak bir sey olduğuna bakmayın, çok çok iyi is çıkarıyor. üzerindeki mikrofonları kullanırsanız gayet kaliteli ortam seslerini alabilirsiniz. sessiz ortamda dublaj da yaparsınız konusma da çekersiniz. harici bir shotgun bağlarsanız her türlü cekimde ses alabilirsiniz. xlr girişi yok ama sorun değil. irig tarzı portatif bir preampla hic sorun kalmıyor. ben saramonic smartrig kullanıyorum. 20 dolar gibi bir fiyata almıştım yanılmıyorsam. kaliteli bir condenserle kayıt alırsanız 24bit/96khz seçeneği sayesinde cam gibi oluyor.

daha iyileri elbette var, sonuçta ne kadar pound o kadar sound ama bununla çok profesyonel nitelikte işler çıkarabilirsiniz. toplamda 500tllik bir yatırım olabilir fakat filminizin sınıf atlamasını sağlıyor. bu arada müzik kaydı da cayır cayır yapılır. çok hassas bir alet, kulaklığı takıp etrafı dinlemeye başladığınızda en ufak bir ayrıntıyı bile kaydettiğini görüyorsunuz.
  • yeni modelinin (dr-05x) türkiye satış fiyatı bin lirayı bulmuş. gözümü karartıp alasım var.
  • radyo dj'liğimden kalma tascam markası bağlılığım bu cihazla devam ediyor. mikrofon içinde shure. tascam'ın dr-05x'ini youtube için yaptığım kayıtlarda sesin daha iyi alınması için tercih etmiştim. ama sesi ayrı alıp görüntüyle daha sonra senkronizasyonuyla uğraşmak bana zaman kaybı yaşattığından wireless sistemlerine kaydım. ama bu cihaz hala elimde duruyor. ve bahsedildiği gibi mikrofonları hassas ve kullanışlı. stüdyo tarzı kayıt yapılabilir mi bilmiyorum ama zoom'dan iyi olduğu aşikar.
hesabın var mı? giriş yap