şükela:  tümü | bugün
  • hicaz makamında, aksak usulünde güftesi mehmet sadi bey'e, bestesi ise hacı arif bey'e ait olan türk sanat müziği şarkısı.

tasdi edeyim yari biraz da sühanimle
    ifham ederek halimi fekki dehenimle
    mahveyledi aşkın dilimi can-ü tenimle
    korkar beni kim görse bu zaf-ı bedenimle
    allah için ey şuh uzaklaşma benimle
    gel müşterek ol sen dahi derd-i mihenimle
  • ancak ve ancak severek varolabilenlerin şarkısı. aşk ile, aşk için, aşktan öte, aşktan ziyade.

şöyle bir necdet yaşar ve bekir sıtkı sezgin müşterek icrâsı vardır. ki bu dinlendikten sonra kepenkler indirilir. "çalgılar susar, heves kalmaz, şataraban ölür." *

http://www.facebook.com/…o/video.php?v=408474483273
  • ismet özel de güzel okur: buyurun.
  • ismet özel bu şarkıyı şiir resitali dvd'sinde icra etmektedir. ne yalan söyleyeyim, bu zamana kadar türk musikisi dinleyen ben, bu eserden bihaberdim. ismet bey'in icrasına hayran kalmıştım. hakikaten ustaca ve detone olmadan okuyor. lakin ben bu eseri sonra cengizhan sönmez, sonra alaeddin yavaşça ve bekir sıdkı sezgin beylerden dinledim. bekir sıdkı sezgin'in necdet yaşar'ın tanburuyla eşlik ettiği versiyonu beğenmedim, çok zorlama okumuş yahut icra ederken ben tadında değildi, yoksa bekir sıdkı sezgin üstaddır yani. ben o icrayı beğenmedim. öteki icrası daha iyidir bekir beyin. lakin bence en müthiş icrayı alaeddin yavaşça yapmış. ismet özel'in icrası ise, hepsinden iyidir, çünkü ismet özel türk musikisine dair meşk zincirinde yer almamasına rağmen noktayı koymuş yani.