şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekim ayı içerisinde yapılması beklenen ancak yapılmayan düzenlemelerdir. bir taşeron çalışanı olarak bu düzenlemeyi bekliyorum aylardır. düzenlemeye ilişkin vaatler oldukça umut verici; ücretlerin hakkedilen seviyeye çekilerek devlet garantisine alınması, yıllık izin düzenlemesi, iş süresinin 3-5 yıla uzatılması bizlerin rahat bir nefes almasını sağlayacak. emeğimiz yavşak müteahhitlerin keyfine bırakılmayacak.
 • milliyet gazetesinin son dakika verdigi habere gore faruk celik tarafindan kesinlikle boyle bir calisma yoktur denilerek reddedilen duzenlemedir. bu sefer olacak gibiydi halbuki, sevdicek icin umutlandirmisken yalanlanmasi daha kotu oldu tabii
 • evet devlet şartname hazirlar derki su gunde yatacak maaşlar. o gun geldiginde isci saat 18 e kadar umud eder. ama yoktur maas yine yatmamistir. yahu duzenlesen ne olacak al sana duzenleme. ustelik duzenlemeden cok duzmektir. ben bu memlekette duzenlenen tek bir sey gordum arkadas o da milletvekili haklari maaşları emeklilikleridir. kimseye oy moy yok.
 • bugün zamanımın yüzde doksanını çalan bir düzenleme iddiasıdır.

  öncelikle belirtmek gerekir ki; bakanlığın söylediği şekilde üzerinde çalışılmış tam ve sağlam bir tasarı bulunmamaktadır, henüz üzerinde çalışılıyor ve adet olduğu üzere senede iki kez çalışma bakanı ortaya çıkıp; onu da yapacağız, bunu da yapacağız diyor ama yapılan hiç bir şey yok.

  genel hatlarıyla bildiğimiz kadarıyla söz konusu çalışma taşeronluk müessesesini kolaylaştıran ve güçlü olan işverenin lehine düzenlemelere ağırlık veren bir çalışmadır.

  taşeronluğun düzenlenme maksadı; dünya genelinde uygulandığı üzere, uzmanlık gerektiren işlerin işin ehli tarafından yapılmasıdır. bir işin taşerona verilebilmesi için; teknolojik nedenler bulunması, asıl işin ayrılabilir bir parçası olması ve işletmesel sebepler bulunması gerekmektedir. verimlilik bunlar arasında sayılsa da çok kabul gören bir görüş değildir.

  taşerona verilebilecek işler; yemek, güvenlik, sekreterya,nakliye gibi işin tamamlayıcı bir parçası olan işlerdir.

  uygulamada ise asıl işin taşeronluğa verildiğini görüyoruz ki işte bu durumda hukuka uygun olmayan ve muvazaalı (hileli) dediğimiz bir taşeronluk şekli oluyor.

  bunu da en çok belediyelerde görüyoruz. ibb sayfasına girdiğinizde iştirakleri görürsünüz, bu iştiraklerin hepsi taşeron şirketlerdir ama belediyeciliğin ayrılmaz parçası olan temizliği, çevre düzenlemesini, sosyal görevleri yaparlar. işte bu taşeronluklar tamamen kanuna aykırıdır.

  ve çalışma bakanının yaptığı açıklamaya göre artık asıl işler de taşerona verilecektir yani belediyeler gönüllerine göre bu işleri taşerona verebilecekler, bu taşeronların işçileri dava açtığında sorumlu olmayacaklardır.

  istanbul'da herkesin bildiği bir iett şoförlerinin maaş sorunu vardır, neden biliyor musunuz? çünkü o şoförler taşeron işçisi, otobüs belediyenindir. şoför taşeronun ve taşeron göstermelik de olsa her sene değişir ve her devir sözleşmesinde işçilerin önceki hakları hiç edilir.

  belediyelerin sürekli el değiştiren taşeronluk işlerinde insanların işçilik hakları hiç edilmekte, toplu işten çıkartmalar yaşanmakta ve çalışanlar hiç bir sosyal hakları bulunmaksızın çalışmaktadırlar.

  çalışma bakanının yaptığı açıklamadan ise bunların aynı şekilde devam edeceğini ancak yasallaşacağını anlıyoruz. ayrıca bu kurum resmileştirilerek, şu anda mevcut sistemin aksine asıl işverenle taşeron çalışanın bağı kesilecek, böylece zaten günübirlik ve limited şirket şeklinde kurulan taşeronluk şirketleri ile çalışanlar baş başa kalacak, dava açsalar dahi tahsili kabil olmayacaktır.

  kıdem tazminatı, yıllık izin ve ücretin korumasına gelince; bu açıklama çok komik çünkü taşeron işçileri ayrı bir kanuna tabi olmayıp 4857'ye tabidirler ve bu kanuna göre hem kıdem, hem yıllık izin hakları vardır hem de ücretler kanunen koruma altındadır. yerleşik yargıtay içtihatlarına göre işveren çalışanın ücretini 20 günden fazla olmamak üzere geç verebilir ancak bu durum süreklilik arz ederse çalışan kıdem ve ihbar tazminatını alarak işten ayrılabilir.

  bireysel kıdem tazminatı düzenlemesi de denen kıdem tazminatı fonuna ise hiç girmek istemiyorum, emeğini yıllarca işverene teslim eden çalışanın bu alacağını talep etmemesi halinde zaman aşımına uğratan bir sistemle ilgili konuşmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

  edit : evet, bilirkişiyim.
 • aslında çok çok önce halledilmeliyken, soma faciasının hemen ertesi günü çözüme ulaştırılması farz olmuşken bugün hala mecliste 184 kişi kadar bir çoğunluk sağlanamayıp görüşülmesi ertelenen, torba yasada araya kaynatılmaya çalışılacak olan tasarı. hadi akplileri anlıyoruz, başbakan ne derse onu yapıyorlar vicdanları çoktan yok oldu. belli ki haşmetlimizin başka planları var, çekti vekilleri meclisten. ama yanlışsa düzeltin tabi de muhalefet partilerinin bu sayıyı sağlayabiliyor olması lazım. ama nerede bu bdpli, mhpli, chpli vekiller. bu konu önemli değil mi yahu şu an bundan önemli ne var. neredesiniz kardeşim siz. sizin de mi vicdanınız yok oldu.

  yüzlerce insan pisi pisine öldü be, gidip de şunun tekrarlanmaması için acilen önlem almak yerine, mevcut düzeni değiştirmek yerine çoğunluk sağlayamıyorsanız hepiniz kalkın o koltuklardan. yine de birkaç iyi adam var aralarında ama onları da takan yok maalesef. şafak pavey "hepimiz bırakalım vekilliği, hatalıyız" demişti. o gün milat olmalıydı, olmadı. olsaydı en azından insanlık ölmemiş derdik.
 • askere gidenler bilir. askerlikte her iki haftada bir süresinin azalacağına dair dedikodu yayılır. taşeron işçiler ile ilgili yasalar da bu şekilde.

  taşeron firmaların sahipleri akp, mhp ve chp milletvekillleri iken nasıl oluyor da işçiler için düzgün bir yasa çıkmasını bekliyorsunuz merak ediyorum.

  bütün faşit örgütlenmelerden geçen taşeron devi
 • yapılmasına gerek olmayan düzenleme. bu konu da aynen bedelli askerlik gibi oyalama ve oy kapma yöntemi. taşerona bağlı işçilerin normal işçilerden hiçbir farkı yok. kıdem tazminatını alır, yıllık iznini alır, maaşı yatmazsa işe gitmez vs. uzun uzun anlatacak halim yok, link vereyim de oradan okuyun ve haklarınızı öğrenin.
  http://www.kabanhukuk.com/…/27/taseron-isciler.html

  ha tabi işçilerin bağlı olduğu 4857'yle memurların 657'si arasında ciddi farklar var. bu eşitsizliklerin giderilmesi daha mantıklı ve iyi olur...

  edit: şunu yazmadan geçemedim, şerefsizliğe bakın...
  maaşların yattığı anlaşmalı banka var ya hani, normalde hesap sahiplerine promosyon yatırıyor. benim çalıştığım kurumda 657lilerin hepsi aldı o paraları. taşerona bağlı olan garibanların promosyonları taşeron firmada kaldı. bu konuda açılmış bir dava var mı haberim yok.
 • --- spoiler ---

  eylül 2014'te çıkan yasanın uygulaması nisan 2015'te sessiz sedasız 2016'ya ertelenmiş.
  --- spoiler ---

  http://www.radikal.com.tr/…dasiz-ertelenmis-1450598