şükela:  tümü | bugün
 • kamudan ihale alımı talan düzeninde semiren kancıkların, işçilerin mali ve özlük haklarından çaldıklarının bütün vatandaşlara ödettirilmesi uygulaması, eğer uygulamaya geçerse.

  bir düzende işçiden çalan işveren ise işçilerinin kayıplarının işçilerden çalanlara ödettirilmesi gerekir oysa memlekette işler hep aksine işliyor.

  8-10 kancık kapitalist cukkayı götürecek, hakları yenen işçilerin haklarını hakları çalan hırsız işveren yerine bütün millete ödettirilecek, al sana milletin adamı, milletin iktidarı.

  bunlar mı milletin iktidarı? hala daha mallar bunların millet iktidarı lafına kanıyor. bunlar bildiğin kodamanın, hırsızın, talancının, yağmacının iktidarı.
  işte size milletin iktidarı:yağmacının milletten, vatandaştan, işçiden çaldığının bedelini millete ödeten iktidar.

  aynı şey 4/c konusunda oldu: milletin iktidarı, bazı kuruluşları zarar ediyor diye sattılar, işçi fazlası var, çiftlik gibi kullanılıyor diye sattılar. ama nasıl sattılar? satılan kuruluşların sırtındaki fazla çalışan yükü tazminatları verilmesine rağmen yine devletin sırtına bindirildi (47 bin kişi) 4/c li olarak güya devlete yük olan kadroları devlette istihdam edip öyle sattılar.

  mesele kamudan iş alıp, aldığı işi taşeron şirketlere yaptıran ve bu şirketlerde hak kaybına uğrayan çalışanların zararlarının işverene tazmin ettirilmesi değil devlete ödettirilmesidir. bu arada malı götüren kamudan aldığı işi taşerona veren götleklerdir. devletin bu götleklerin yaptığı haksızlıkları kendilerine ödettirmesi değil millete ödettirmesi politikasıdır zaten asıl mesele.

  http://www.milliyet.com.tr/…tay/1821508/default.htm

  http://www.turkiyegazetesi.com.tr/…nomi/173805.aspx

  http://www.haberaktuel.com/…masi-haberi-919801.html
 • özel sektörde değil kamuda çalışan taşeron işcilerin devlet kadrosuna alınmasıdır. okuduğu haberi anlamadan muhalefet kusmaya başlayan algısı bozuk insanlar. özel sektördeki çalışan teşeron işciyi devlet neden alsın?
 • tepki verilmesinin nedeni ak parti oylarını artıracak olmasıdır.

  daha çok tepki vereceksiniz...
 • belediye taşeronluğu yapan firmada çalıştığımdan bildiğim olay. şöyle ki her belediyede hizmet kapsamına giren işleri yaptırdığı işçi kadrosu değişime uğramadan sonraki seneye devreder. böylece sene sonunda işçiler seneyi tamamlayamadıklarından tazminat vs gibi haklardan mahrum olurlar. bu nasıl olur diyeceksiniz o da şöyle; bunun işverenle hiçbir ilgisi yoktur çünkü işveren ihale ile aldığı bu işleri belirli süreyle (genellikle 1 yıldan az bir süre) yapmaya mecburdur dolayısı ile işveren 1yıl çalışıp bu gibi haklari kazanmamış işçilere kanunen bu hakları veremez.
  kısacası bu bir paradokstur. çözecek yetkili merci ise devlettir. duyumlarıma göre de artık bu işlerin süreleri uzatılacağı yöndedir. ancak şimdiye kadar ki haksızlık kim tarafından giderilir bilemem.
 • bir takım insanlar için güzel bir uygulama olsa da haksızlıktır. taşeron sisteminin kendisi kpss'yi saf dışı bırakarak, onun yanından dolanarak geçilen bir sistem. tamamen eş dost, tanıdık ağı ile çalışan taşeron sistemi ile kpss by-pass edilir ve kpss için emek harcayan insanların hedefindeki konumlara bu şekilde geçilir.

  kpss için ter döken milyonlar az sayıda kadro için mücadele ederken taşeron sistemi ile kuyrukta bekleyenlerin arasına kaynayarak geçmek mümkün oluyor.

  taşeron çalışanlarına kadro verilmesi gündemde hep ama asıl gündemde olması gereken taşeronluğun tamamen kaldırılması olmalı. bir yolun yanına yan yol yapmak yerine yolları birleştirin. tercih etmesem de kpss kalkacaksa da kalksın en azından da çift başlılık olmasın.
 • bir kamu kurumda çalışıyorum sınavla atandım. temizlik, güvenlik hizmetleri adı altında yaklaşık 150 kişi çalışıyor taşeron olarak. temizlik adı altında çalışanların yarısından çoğu bürolarda memur gibi çalışıyor ve asgari ücret falan almıyorlar. asgari ücret + kurum payı %20 ıvır zıvırlarla 1500 tl civari para alıyorlar. yılbaşında asgari ücret 1300 tl olursa maaşları 1900 tl nin üzerine çıkacak. ve yine maalesef bu 150 kişinin hepsi torpilli ve bir çoğu hiç bir iş yapmadan bu parayı alıyor. taşeronlara kadro verilmesi gibi bir durum buralara emek verip gelenlere hakarettir.
 • bu yıl içinde tamamlanacağı açıklanan geçiş. hayırlı olsun!

  https://twitter.com/…kbls/status/912204809591279616