şükela:  tümü | bugün
 • yeni başlattığım kampanya.

  daha önce (bkz: hem devlete obez deyip hem taşerona kadro vermek) başlığında da belirtmiştim.

  taşerona kpss olmadan kadro vermek, sınavla kamu personeli olanlara ve şu an kpss'ye çalışan tüm adaylara haksızlıktır.

  2017 kpss'ye yaklaşık 700 bin kişinin girdiği 2016 kpss'ye yaklaşık 1 milyon 300 bin kişinin girdiği göz önünde bulundurulursa, istisnalar hariç olmak üzere neredeyse tamamı dayı-yeğen ilişkisiyle taşeron olmuş bu 800 bin kişinin hangi vicdana sığarak kadro talep ettiğini anlamak çok zor.

  bir tarafta sayısı 1 milyonun üzerinde kişi sınavla kamu personeli olmaya çalışsın diğer tarafta ahbab çavuş ilişkisiyle istihdam edilenler "kadro isterük" diye bas bas bağırsın, ilginç.
 • sonuna kadar desteklediğim kampanya. kpss denen sınava hazırlanan milyon kişinin hakkı eş,dost, torpil ve rüşvet gibi yollarla yandaşa peşkeş çekiliyor. teşeron sistemi malesef amacının dışına çıkıp, yolsuzluk usulü haline dönmüştür. taşeron işçilerin olması yada olmaması konusunda daha bilgili kişiler ahkam kesebilir ama kadro verilmesi konusunda itirazım var. benim karşılaştığım bazı taşeron örnekleri;

  birincisi kpss de neredeyse en yüksek puanla girilen bir bakanlığın, ulusta ki merkez şubesinde. yakından tanıdığım x şahsı kpss'den geçer puan alamadı. tanıdığı bir siyasetçi yardımı ile kendini bakanlığa aldırdı ve çalışmaya başladı. ziyarete gittiğimde konuşurken ''yakında kadro çıkacak, onu bekliyorum.'' diye açıkça ifade etti. daha işe girmeden sözü verilmişti kendisine. o odada ki diğer memur arkadaş kpss 2016 dan 85 üstü alan başka bir okul arkadaşı.

  ikincisi gene aynı bakanlıkta işe alım yapan taşeron firmasının müdürü yeni değişmiştir. iş başvurusu için sıradan halk form doldurmakta. o sırada müdür çıkıp .......... kişi gelince içeri alın der. o kişi gelir, form doldurmadan içeri alınır. çıktıktan sonra müdür çalışanlarına ..........'nın bilgilerini ayrıca tutun der. o esna da orada müdürle görüşmek isteyen 2 kişi vardır, müdür yanlarına almadığından konuşamaz. bu olaya nazaran bimer'e şikayet edilir şirket. aynı yerde 2 gün sonra başka bir genç ve takım elbiseli abisi belirir, birime bu çocuğa söz verdik işi ayarlayın der. evrak bırakır çıkar. (sonuçlar nasıl bilemiyorum ama anlayacağınız üzere kadro açılmadan belli çalışanlar)

  üçüncüsü gene bir devlet kurumunda, okuldan bir kadın arkadaşla karşılaşılır. iş başvurusuna gelmiştir. normalde taşeron olarak çalışmayacak, hatta maaşa ihtiyaç duymayacak kadar zengindir (üniversitede aylık 10.000 harçlığı vardı) sorulduğunda. babam ayarladı, seçim öncesi kadro açılacak, memurluk olsun işte sigorta falan yatar gibi açıklama yaptı.

  dördüncüsünde destek verdiğim siyasi partinin belediyesi, işe alım bölümünde sohbet edilen tanıdık. belediye'nin kadro açığı yok işe alım da yok. yönetmelik değişti artık elemanı biz almıyoruz zaten. devletten kadro istiyoruz ve çakılı geliyor. 30 kişi alınacak diye söylüyoruz, 30 kişiyi onlar yolluyor. (bu kısım 4. örnek olacak) eskiden ödeneğin %33'ü kadar maaş verebilir, çalışan alırdık onu da zaten belli kişiler seçerdi eş, dost, rüşvet falan şimdi olmuyor öyle. alınanların hepsi de kadroya geçti zaten.

  beşincisi ise 4. de anlattığım çakılı kadro ile alakalı şans eseri bir parti yetkilisinden öğrendiğim. belediye'nin çakılı kadrosu için teşeron şirketine ödeme yapman gerekiyor, 3.000, 5.000 verirsin hadi neyse de ona da kendi adamlarından seçiyorlar. şu ara kadro açılacak diye o da sıkıntılı.

  daha bu şekilde duyduğum, dost muhabbetlerinde öğrendiğim nice olay var. yarısı bile doğru olsa çok vahim. taşeron artık kpss'siz memurluk gibi bir şey olmuş durumda. şu an tüm teşeron işçiler kadrolu olacağız diye bekliyor. taşeron şirketlerine başvurular had safhada. millet kadro açılmadan taşeron olup kısa yoldan kadrolu devlet memuru olma derdinde. bu durumda taşeronlara kadro verilmesi, kpss çalışanlara büyük haksızlık.

  burada belirtmek isterim ki yandaş kısmı sadece belirli bir parti yada siyasal oluşum mensupları değil. her kesim için mevcut bu durum. herkes bu çark ile dönmekte.
 • bi yandan 657 değişmeli kimseye iş garantisi verilmemeli diyen akp’nin diğer yandan aa taşeron musun hepinize kadro veriyorum demesi olayı. kesinlikle anayasa da vicdanlara da aykırıdır taşerona verilen kadro. ama tabi oy deposu olunca taşeron böyle saçmalıklar normal bu ülkede.
 • memuriyet ve sözleşmeli personel hakkının yalnızca kpss'den alın teriyle alınan puan karşılığı hak edilen bir şey olduğunu sananların başlattığı kampanya. saf olmayın arkadaşlar, başganlar kimi isterse memur yapar. asıl sırf başgan istedi diye memur olan insanlar, yıllarını taşeronda geçiren insanlara haksızlıktır.
 • büyütülmesi gereken kampanyadır.
  zira dışarıda bir kaç üniversite bitirmiş ve işsiz gezen gençlerimiz mevcut.
  sınavlara gire gire sınav sorularını hazırlayacak seviyeye gelmişlerdir. ancak okudukları branşlarda alım olmadığı için devlet kadrolarına yerleşememektedirler.
  taşerona verilecek kadro hukuksuzdur, adaletsizdir, torpilin ve rantın olduğu yerde devlet olmamalıdır.
  sınava defalarca giren arkadaşım var. bir türlü atanamadı. o kadar çalıştı ki üniversite sınavına girip inşaat mühendisi okuyor ve ikinci senesinde.
  madem devlete giremiyoruz bari bölümü değiştirip özel sektörde çalışayım diyor. ama bu kişi kaç yaşında? 1985 doğumlu yani 32 yi bitirmiş 33 te ilerleyen biri.
  evlenemedi de. kız da vermiyorlar iş yok diye.
  bunun hakkını kim nasıl ödeyecek.
  bunun yaşamakta olduğu travmayı kim yok edebilecek.
  hak hukuk adalet düzen bunun neresinde.
  eğer bu iş seçimlerde oy kazanmak için yapılıyorsa, şu bilinsin ki dışarıda gece gündüz çalışan asgari ücretlilerin yüzde 90 ı buna karşı ve bunları büyük bir kısmından oy alamazlar.
 • kim bu taşeron olup kadro isteyenler. bir baltaya sap olamamış ve genelde akp'nin seçim çalışmalarına katılıp yalayıp tutmayı kendine meslek edinmiş kişiler. bunlar destekledikleri ve uğrunda heba oldukları kişiler bir yere gelince torpille atanmış kişiler.
  şimdi en iyi üniversitenin en iyi bölümünü bitirip bürokrat , uzman ya da idari memur olmak isteyip sırf bu yalakaliğı yapmayanların suçu ne?

  aldıkları para helal değil bu yüzden bunların iki yakası bir araya gelmiyor hiç.
 • arkadaşım konuyu iyi araştırın derim. taşeron sistemi var oldukça kpss ile 2500 alımı geçmez merkezi atamalar. alınması gereken kadroları taşeronla doldururlar o yüzden bu taşeronluk statüsü kaldırılmalı. statüyü kaldırırken de taşeronları işten atmak kıdem, ihbar, tazminat ve sair nedenlerle bir ülkenin altından kalkamayacağı bir meblağ çıkarır ortaya. o yüzden kadro veya benzeri bir şey verilmek zorunda.

  hukukçu arkadaşlar daha iyi izah edecektir.
 • (bkz: noktalama işaretleri)

  doğudan gelen çat pat ama sen var hiç çatmamak patmamak.
 • taşeron kadronun yoğun olduğu kurumların başında hastaneler gelmektedir. taşeron çalışan kadro aldıktan itibaren 6/8 ay içinde, hastaneleri bok götürecek. hastanelere köşe bucak bakın bakalım, zaten vasat olan temizlik işleri yavaştan gevşemeye başladı bile.