şükela:  tümü | bugün
 • yandaşları kamuya sokmanın, yandaşlara para akıtmanın resmi yolu. mühendisler, hemşireler, doktorlar bile taşeron şirket elemanı olarak çalışıyor artık. bu şirketler de genellikle temizlik şirketi oluyor. kpss falan hikaye. başkalarının birazcık olsun kapamaya çalıştığı torpil deliğini bu yolla babalar gibi açtılar. helal olsun. yuh.
 • "taşeronlaşma kapitalizmin ve dolayısıyla küreselleşmenin ulaştığı yeni aşamada açığa çıkan yeni üretim organizasyon tekniklerinin bir parçasıdır. taşeronlaşma dünya ölçeğinde sermayelerin maliyeti aşağı çekme yollarından biri. üretim süreci çok parçalanıp her biri de bir taşerona verildiği zaman sadece sağlık sorunu değil, o insanların örgütlenmesi bir araya gelmesi gibi sorunları da açığa çıkarıyor. çünkü taşeronlaşma kendi içinde hiyerarşik yapılar oluşturuyor. taşeron bir yerde çalışanla, orada bilfiil çalışan arasında hiyerarşik yapılar kuruyor. o hiyerarşik yapıların alternatif seslere dönüşmesi çok zor." fuat ercan'la yapılan röportaj, özgür düşün, mayıs-haziran 2008, s.43.
 • nasıl hızlandığı üstüne bir yazı http://meydangazetesi.org/…lasma-nasil-hiz-kazandi/
 • akp mitinglerinde ve yahut toplantilarinda adam toplama konusundaki kullanisliligi ile, iktidarin neden bu isi yogun bir sekilde destekledigini gosteren uygulama.
 • son on yilda is kazalarinda ölen her taseron iscinin, kurbani oldugu, patronu daha da zenginlestiren yapi.

  ulkemizde boyle bir yapi ve calisma sekli yoktu akp oncesine kadar. kamu kurumlarinda bile taseron isciler var artik. taseron gazeteciler* var temizlik sirketi uzerinden maas alan. bu insanlarin ozluk haklari, sosyal haklari yok gibi bir sey. o yuzden bu yapiyi: akp'nin ve muritlerinin eseri, ulke tarihinde yapilmis en buyuk kotuluk olarak nitelendirmek hic de zor degil.

  o asansorun icinde canini kaybeden her iscinin vebali, bu hukumet ve ona sorgusuz sualsiz tapinan secmenlerinin boynunadir. bu da boyle biline sozluk.

  (nasil bir ulkede yasiyorsak artik, siyasetci jargonu bana bile sirayet etmis. sirayet mi? )
 • kamunun en büyük kanayan yarasıdır.
  kamunun parasının özel sektöre aktığı, çalışanın hakkının özel sektörle paylaşıldığı, kamu kurumunun çalışanla değil patronla sözleşme ile sadece muhattap olduğu, beğenmediği adamı hemen işten çıkarabildiği düzendir.
  bu sistemin siyasi partisi yoktur.
  chp'si de bunu yapar, akp'si de.
  bu yöntem vatandaşın götüne kaçar her koşulda ama o vatandaş ta "bir gün kadroya geçerim belki" umudundan dolayı sesini çıkarmaz, koyunluk yapar.
  ses çıkmayınca da göte giren şemsiye hep açılır.

  yozlaşan türk toplumunun en büyük yaralarından biridir.
 • 19 nisan 2015 chp seçim beyannamesinde kaldırılacağı müjdesi verilen kölelik sistemi.

  asfaltlardan, köprülerden önce haklarımızı istiyoruz. iç huzuru ve barışı sağlayacak olan bunlardır.

  gelişmişlik, beton yığınlarıyla ölçülmez.

  chp, yakın geçmişte katliamlara sebep olan ayaklardan birini, 13 yıllık bir buhran dönemiyle birlikte gömeceğinin sözünü veriyor. daha ne isteriz
 • günümüzün kölelik sistemi.chp iktidar olursa tüm taşeron işçiler kadrolu olacaktır.
 • ilk başta chpli belediyelerden başlaması gereken sistem,tüm işler taşerona yığılmış durumda.
  (bkz: kendinden bilmek)
 • kamuda kılını kımıldatmayan memuruslar daha da rahat edebilsin diye çıkarılmış sistem. chp'li belediyeler de sözleşmeli personel olabilmeyi ödül olarak bu sisteme mensup kişilere sunar. yani sen taşeronsun bir nevi kölesin önüne ne atarsak yapmak mecburiyetindesin sesini çıkarırsan sepetleriz, ya da begenmiyorsan git söylemleri açık açık yer alır.
  yani aslında kafa aynı kafa, birinin üzerinde fes var birinin fötr şapka.