• 2017 ocakta kaybettiğimiz john berger'in sinema ile yaptığı son işbirliği. çok uzun zamandır izleme listemde bulunmasına rağmen karantinayı fırsat vererek ancak izleyebildim. film vimeoda mevcut 4 usd karşılığında 48 saatliğine kiralanabiliyor.

kurmaca,belgesel ve denemenin bir karışımı olan film berger'in 1999 tarihli kral:bir sokak hikayesi adlı kurmaca kitabından temel alıyor. filmde gördüğümüz taşkafa da galata civarında yaşayan kendi ekibinin lideri tatlı bir sokak köpeği.

1 saat 6 dk lık filmde istanbul'un çeşitli noktalarında farklı köpeklere ve onların sahiplerine/besleyenlere bakıyoruz. insanın kapitalizmle birlikte çok önce yitirmeye başladığı doğayla olan ilişkisinden kaynaklı davranışlarının bir şekilde köpekler ve insanlar arasında istanbul'un sokaklarında yaşadığını gösteriyor. bu görüntülerin arasında ise berger'in sesiyle kitaptan pasajlar dinliyoruz.

filmde sanıyorum amerikan bir istanbul sakini(?) tarafından anlatılan mark twain'in istanbul gözlemlerinde şehri genel olarak negatif resmetmişse de köpeklere geldiğinde pozitif bir anlatımı olduğu, şehrin köpeklerinin adeta doğu felsefesini yansıtır biçimde pasifist oldukları gözlemi her gün birlikte yaşadığımız canlılar bakımından yerinde ve fakat çok insanca olduğunu düşündüm.
hesabın var mı? giriş yap