şükela:  tümü | bugün soru sor
 • taşkesti;bolu ilinin mudurnu ilçesine bağlı bir beldedir. beldenin taşkesti adı ile anılmasının nedeni ise;arpaseki ve taşkesti mahallelerini birbirine bağlayan köprünün bulunduğu yerdeki büyük bir taşın kesilerek mudurnu suyu'na geçiş sağlanmış olmasıdır.

  taşkesti yöresi tarihi ipek ipekyolu güzergahında bulunmnası nedeniyle frigya dönemine kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahiptir. yörede frigya,lidya,roma imparatorluğu.bitinya krallığı,bizans dönemine ait yerleşim izleri .mezar ve arkeolojik bulgulara rastlanmaktadır. bilimsel nitelikli arkeolojik çalışmalar yapılmamakla birlikte ev.yol yapımı gibi çalışmalarda bir çok tarihi eser çıkarılmış ve bolu arkeoloji müzesine gönderilmiştir. bölge korunaklı coğrafi yapısı nedeniyle pars.galat.arap ve moğol istilalari döneminde gizlenme noktası olmuştur.

  2000 yılı genel nüfus sayımı kesin sonçlarına göre taşkesti merkez nüfusu 2396 çevresindeki 20 köy ile birlikte toplam 6865 dir.

  ormanlarla kapli daglarin üst seviyelerinde yer alan pürenli, kizakli, balikli, hirayayla ve gölcük yaylalari flora ve fauna zenginligi açisindan büyük bir çesitlilik göstermektedir.

  beldeye 3 km mesafede bulunan sarot kaplicasi suyunun zengin madensel bilesimler tasimasi, su sicakliginin 63 derecede olmasi, ölçülü radyoaktif özellikleri nedeniyle yaz - kis turistlerin ilgisini çekmektedir.

  yine bölgedeki karamurat ve sülüklü gölleri dogal güzellikleri ve bozulmamis ekolojik yapilari ile yerli - yabanci turistlerin ilgisini çekmektedir.
 • doğal mineralli su markası. damacalarının bpa içermediğini söylemektedirler.
 • köy-kent projesinin ilk uygulandığı yerdir.

  30 eylül 1978 tarihinde dönemin başbakanı bülent ecevit'in katılımıyla düzenlenen açılış töreni hakkında güzel bir yazı: http://www.taskestihaber.net/yazar_detay.php?id=43
 • 24 ocak'tan itibaren 15 lt veya 19 ltlik cam damacana ile servis vermeye başlayacak olan sucu.

  edit: mart sonu gibi diyorlar. ama tadı çok güzel.
 • sağlık bakanlığının yayınladığı listede adı geçmemekte olduğundan, dertlere derman olmuştur.
 • mavi mavi filminde ibo'nun hülya'yı kaçırdığı köydür.
 • tahminimce piyasada bulunan en pahalı su. cam damacana bedeli 25 tl ve 15 litrelik cam damacana 9 tl.
 • piyasadaki en pahalı su değildir. tarih itibari ile lido su 40 lira damacana ücreti, 11 lira su ücretiyle göz doldurmaktadır.
 • başlatmış oldukları kampanya kapsamında hiçbir depozito ücreti ödemeden sadece 9 tl (15 litre cam damacana) su bedeli ödeyerek aldığımız ve de çok beğendiğimiz su markası..