şükela:  tümü | bugün
 • bir süper cani. fotografik refleksleri sayesinde rakiplerinin yaptığı her hareketi taklit edebilme özelliğine sahip. ayrıca captain america'nın kalkanı ve hawkeye'ın okları gibi aksesuarlar taşır. daha çok daredevil, spider-man ve punisher gibi kahramanlarla karşılaşır. onlarla aynı hareketleri yaparak sinirlerini bozar, gafil avlar.
 • son zamanlarda ağzında yutabileceğinden daha büyük lokmalar tutan bir villain, aslında villain-mentor;

  http://secret-invasion.blogspot.com/…da-tekrar.html
 • dave kanalında yayınlanan çok eğlenceli bir *ingiliz panel programı. klasik panel programlarından farklıdır. her sezon beş komedyen yarışır. her bölüm komedyenlere garip görevler verilir, bu görevi en kısa sürede ve pratik şekilde yerine getiren kazanır. komedyenler görevleri birbirinden habersiz yapar, sonra stüdyoda buluşur seyircilerle kimin ne yaptığını öğrenirler. sunuculuğunu greg davies (aka taskmaster) yapar. asistanı rolündeki alex horne ise aslında programın yaratıcısı ve beynidir. görevleri alex hazırlar ve denetler. kazanan komedyenin ödülü greg davies'in altın kaplamalı kafasıdır.

  1. sezondaki komedyenler: frank skinner, josh widdicombe, romesh ranganathan, tim key, roisin conaty.
  2. sezondaki komedyenler: richard osman, jon richardson, joe wilkinson, katherine ryan, doc brown.
  3. sezondaki komedyenler: rob beckett, paul chowdhry, dave gorman, al murray, sara pascoe.
  4. sezondaki komedyenler: hugh dennis, noel fielding, mel giedroyc, joe lycett, lolly adefope.
  5. sezondaki komedyenler: bob mortimer, aisling bea, nish kumar, sally phillips, mark watson.

  taskmaster rolünde reggie watts ile amerikan versiyonu da başlayacak. program yine alex'in sorumluluğunda olacağı için o da iyi olacaktır. edit: olmadı. aşağıdaki bütün linkler de ölmüş anlaşılan. ama youtube'a taskmaster resmi kanalıyla tam bölümleri yüklemeye başlamışlar.

  bazı görevlerden kısa örnekler:
  eat watermelon really quickly
  conseal a pineapple on your person
  make a block of ice disappear
  get a potato in a golf hole (görevlerde patates kullanmayı baya seviyorlar.)
  get to a microwave in the smallest number of steps
  order a pizza without saying pizza
  place three balls on top of a hill
  make a billboard for the new series
 • refleks hafızası iyi olmasına rağmen zihinsel hafızası çok kötüdür. ayrıca wolverine ve deadpool'un hareketlerini tahmin edemez
 • deadpool'un 3. filminde görebileceğimiz karakterlerden biri olabilir.
 • black widow solo filminde göreceğimiz villain.
 • uktv'ye ait dave adlı komedi kanalında yayınlanan bu program benim bir nevi guilty pleasure'üm oldu aslında. 2. sezondan beri takip ediyorum ve çok seviyorum. her sezon katılan beş ayrı katılımcı, taskmaster'ın (taskmaster'ı programın sunucusu greg davies gibi gösterseler de taskmaster aslında görevleri hazırlayan alex horne'un ta kendisi) verdiği görevleri zarfta yazılanın dışına fazla çıkmadan (fazla çıkarsalar diskalifiye olma durumu yaşıyorlar tek ya da grup görevi ayırmaksızın) verilen süre içinde yapmaya çalışırlar genelde.

  programın temeli 2010'dakiedinburgh festival fringe'de atılmıştır aslında. alex horne'un sunduğu 2 saatlik bu ufak çaplı oyun şovunda alex; 2009'da 20 komedyen arkadaşına aylık görevler vermiştir. kural basittir; bu görevleri en iyi yerine getiren kişi taskmaster'ı kazanır. 2010'da düzenlenen şovu greg davies'in man down dizisinden tanıdığım mike wozniak, 2011'de düzenlenen şovu ise skins dizisinden de bildiğim oyuncu/komedyen josie long kazanmıştır. katılımcılar içinde ise sonradan greg davies'in sunduğu taskmaster programında da yer almış komedyen/oyuncu/şair tim key, 8 out of 10 cats does countdown programından ve after life dizisinden de bildiğimiz joe wilkinson ve türkçeye "on bir" olarak da çevrilen eleven romanının yazarı olan komedyen/yazar mark watson da vardır. ayrıca alex horne'un kankası olan ve 1. sezondaki katılımcılar arasında da yer alan tim key 2. sezon itibariyle kamera arkasındaki görev danışmanı olmuştur.

  burada belirtildiği üzere alex horne program formatını iki kanala sunsa da reddedilmiştir. adı sanı pek bilinmeyen dave adlı kanala bu formatı sunan alex bu sefer kabul edilir ve program dave kanalında greg davies'in sunuculuğunda başlar. programı yaratan alex de greg davies'in asistanı olur.

  ilk sezonda katılımcılar arasında uyum olsa da sonraki sezonlarda oturmuş şeyler burada yoktu. mesela greg program başlarken ayakta durarak katılımcıları birkaç cümle ile takdim ediyordu. takdim ettikten sonra yerine oturan greg, 2. sezondan sonra koltuğunda oturarak sunmaya başlamış. koltuğuna oturduktan sonra alex'i "my assistant mr. alex horne" diye tanıtıyordu. o sıralar alex'i kimse alkışlamıyordu. greg ile alex arasında nezaket dolu bir ilişki vardı.

  3. sezondaki bir bölümde alex horne'u "little alex horne" diye tanıtmıştı. 4 ve 5. sezondaki bazı bolümlerde bunu söylese de 6. sezondan sonraki her bölümde söyleyerek bunun bokunu çıkarmaya başladı. 6. sezondan sonra greg ile alex arasındaki nezaket dolu ilişki yerini greg'in alex'i arada rezil ettiği, arada bir işkence çektirdiği bir ilişki aldı. ilk sezonda programı kazanana greg davies'in altın kaplama kafası yerine ucunda karate hareketi yapan değişik bir kupa verilmiştir. 2. sezondan itibaren greg'in kafası kazanan verilmeye başlamıştır.

  katılımcılar genelde komedi camiasındandır. ya komedyen ya da komedi dizilerinde oynayan oyuncular katılır bu programa. ayrıca komedyen ya da komedi dizisi oyuncusu olmayan richard osman, alice levine gibi kişiler de programa katılmıştır.

  programın bir bölümü genellikle şöyle gider:

  greg seyircileri merhaba ya da hoşgeldiniz diye karşılar ve 5 katılımcıyı alfabetik oturma sırasına göre tanıtır.

  sonra da alex'i bir girizgahtan sonra sesini incelterek"little alex horne" diye tanıtır. (bu arada 9. sezonda sesini sürekli inceltmedi, o da ilginç bir ayrıntıydı.)

  greg, alex'in halini hatrını sorduktan sonra alex ne yaptığını greg'e paylaşır ki bu paylaştığı şeyler bazen programdaki ilk görev olan prize task (ödül görevi) ile alakalıdır. alex boş yaparsa greg tarafından fırçalanır, tokat yer, çorapları çıkartılır, gösterdiği iğrenç tattaki şey yedirilir, bağırmaya maruz kalır vesaire bu durumlardan birini yaşar. eğer boş yapmazsa greg fazla üstüne gitmez, "good" der ve alex'ten o haftadaki ödül görevi hakkında bilgi vermesini ister.

  alex de ödül görevi hakkında bilgi verir. katılımcılar verien göreve göre (en kaygan nesne, en parlak nesne, en karmakarışık nesne, en değerli şey, en iyi akşam yemeği misafiri gibi) greg'e bir şeyler sunar.

  greg, kendisine sunulan şeyleri kendi beğenisine göre birden beşe kadar puanlandırır. bazen iki kişiye 2,3 ya da 4 puan verebilir tabii. greg puanlama konusunda bazen acımasızdır, bazen savruktur, bazen de torpil geçer gider.

  sonra katılımcıların aylar boyunca alex'in verdiği bireysel görevleri veya grup görevlerini yerine getirdiği chiswick, batı londra'daki evde ya da eski istasyon, köprü, belediye binası, kumsal, bahçe vs. başka yerlerde ne yaptıkları gösterilir. her bölümde 3-4 görev gösterilir. nadiren bazı görevlerde güzel twistler de olabiliyor, o nedenle katılımcıların her görevde dikkatli de olması gerekiyor. yaptıkları görevlere göre en hızlı ya da greg'in beğenisine göre en iyi 5, iyi 4, orta 3, vasat 2, kötü olan da 1 puan ile puanlandırılır. duruma göre bonus puan da alabilirler. eğer katılımcılar bireysel görevlerde hile yaparlarsa diskalifiye edilip o görevde puan alamaz. grup görevinde hile ortaya çıkarsa hilecinin bulunduğu grup, görevden diskalifiye edilir ve grup üyelerine puan verilmez. görevi hiç yapamazlarsa ya 1 puan alırlar ya da hiç puan alamazlar. (1. sezondan 5. sezona kadar tek bir kişiye özel görevler de verilirdi. 6. sezondan sonra bundan da vazgeçtiler.)

  bu görevlerden sonra bölümün son görevi olan canlı sahne görevi vardır. alex'in elindeki sahne görevinin ne olduğunu yazan zarf, greg'in seçtiği bir katılımcı tarafından okutulur. genelde bu görevler dört çeşittir ve her bolüm bu görev çeşitlerinden biri verilir.

  1. 5 katılımcının önüne birkaç eşya vardır; alex'in düdüğü ile başlatılan görev verilen süre içinde bu görev yapılmaya çalışılır. en hızlı veya en başarılı olan kazanır.

  2. yapamayan çıkar tarzı oyunlar: bardağı uzun masa ustüne ittirme, davula en iyi şekilde vurma, sosis mi parmak mı, kısa galeta çubuğunu çekmeme gibi oyunlardır bunlar. yanlış ya da kötü yapan oyundan çıkarılır. 1 kişi kazanana kadar da devam eder. hata yapmadan sona kalan katılımcı en yüksek puanı alır. grup olarak da oynanabilir bu tarz oyunlar. o zaman da yanlış şey yapan grup üyesinin bulunduğu grup puan alamaz. yanlış yapmayan diğer grup üyeleri puanı kapar.

  3. dudak okuma, en uzun kelimeyi heceleme, baş harfi ilk söylenen kelimenin son harfi ile başlayan kelime söyleme gibi kelime oyunlarıdır. bu oyunlarda da yapamayan çıkar oyunlarındaki gibi yanlış yapan oyundan çıkarılır. 1 kişi kazanana kadar da devam eder. hata yapmadan sona kalan katılımcı en yüksek puanı alır.

  4. bir topluluktakileri tahmin etme: bir grup insan sahneye çıkar. ya nereli olduğu tahmin edilir, ya da isimleri tahmin edilir. iyi tahmin yürüten puanı alır.

  sahne görevi sonrası herkes yerine geçer ve sahne görevinde ne olup bittiği hakkında ufak bir muhabbet edilir. en iyi dereceyi yapan kişi açıklanır ve yüksek puan verilir.

  ondan sonra da bölüm boyunca en yüksek puanı alan kişi açıklanır ve bu açıklanan kişi bölümün kazananı olur.
  bölüm kazananı programın sonunda ödül görevi nesnelerinin bulunduğu sahneye gider.

  greg programı kapatmadan önce "bugün ne öğrendik" diye girizgah yapıp ufak bir bölüm değerlendirmesi yapar ve seyirciye "good night" der. bölüm sonunda program jenerik müziği eşliğinde bölüm kazananının sahnedeki eşyalarla ne yaptığı ve greg ile alex'in birbirlerine değişik şeyler yaptığı gösterilir.

  sezon finallerinde de program sonunda genel puan durumu alex horne tarafından açıklanır ve kazanana greg davies tarafından greg'in altından kafası takdim edilir. greg'in şampiyona altın kafayı takdim etme geleneği ise bu pandemi sürecinde yerini şampiyonun sahneye çıkıp altın kafayı almaya dönüşmüştür. greg programı kapatmadan önce "bugün ne öğrendik" diye girizgah yapıp ufak bir bölüm değerlendirmesi yapar ve seyirciye "good night" der. sezon finali bölümünün sonunda da jenerik müziği eşliğinde kazanan katılımcı diğer katılımcılar tarafından tebrik edilişi ve greg ile alex'in ne yaptığı gösterilir.

  --- spoiler ---

  (tek istisna 5. sezon finaliydi; orada jenerik müziği yerine mark watson ve nish kumar'ın bir görev için yaptığı şarkı verilmişti.)

  --- spoiler ---

  program sayesinde dave adlı kanalın forsu da yükselmiş; programın formatı isveç, norveç, yeni zelanda, ispanya, danimarka gibi ülkelere verilmiştir.
  bir ara avrupa'da bölgesel yayın yapan viasat explore'da ilk 2 sezonu sansürlü de olsa verildi ki onları bile izledim. beklemediğim ise türkçe dublajinın beklediğimden iyi olmasıydı. katılanların seslendirmeleri yarı yarıya uysa da greg ile alex'i seslendirenler cuk diye uymuş.

  program dave kanalında yayınlanan son sezon olan 9. sezondan sonra 10. sezon itibariyle channel 4 kanalında yayınlanmaktadır. eski yayıncı dave, ilk 9 sezonu ve ilk champion of champions sezonunun tekrarlarını, şu anki yayıncı kanal channel 4 ve kardeş kanalları e4 ve 4seven ise bütün sezonları yayınlama hakkına sahiptir.

  siayey'in (bkz: #66441957) entarisinde ilk 5 sezonun kadrosu verildiği için ben de 6,7, 8, 9, 10, 11 ve yakında gelecek 12. sezon kadrosunu vererek devam edeyim;

  6. sezon: alice levine, asim chaudhry, liza tarbuck, russell howard, tim vine.
  7. sezon: james acaster, jessica knappett, kerry godliman, phil wang, rhod gilbert.
  8. sezon: iain stirling, joe thomas, lou sanders, paul sinha, sian gibson.
  9. sezon: david baddiel, ed gamble, jo brand, katy wix, rose matafeo.
  10. sezon: daisy may cooper, johnny vegas, katherine parkinson, mawaan rizwan, richard herring.
  11. sezon: charlotte ritchie, jamali maddix, lee mack, mike wozniak, sarah kendall.
  12. sezon: alan davies, desiree burch, guz khan, morgana robinson, victoria coren.

  yakında 12. sezon başlayacak channel 4'da

  gereksiz bilgiler: alex horne'un taskmaster dışında başka işleri de var; kendi müzik grubu the horne section ile olan podcasti, başka bir komedyen arkadaşı olan john robins ile golf içerikli bad golf ve
  eskiden alex'in tim key ve mark watson ile birlikte yaptığı we need answers programı ile bağlantılı bir spin off oyunu olan no more women'ın pandemi sürecinde yeniden diriltilmiş ve yeni isimlendirilmiş hali olan no more jockeys isimlerinde youtube kanalları mevcuttur.
 • fotojenik hafızası olan bir marvel süper kötüsü, gördüğü her yeteneği taklit edebilir fakat bir tek deadpool'u taklit edemiyor çünkü plansız hareketleri nedeniyle onunla olan dövüşlerinde bir sonraki hamlesini okuyamıyor bu da deadpool'un akli dengesinin bozuk olmasından kaynaklanıyor filmde ise marvel'ın feminizm duyarından ötürü aslında erkek olan karakter, filmde kadın aktör olarak canlandırılmış. gerçekten bu ölçüsüz duyar marvel evrenini samimiyetsizleştirip orijinallikten koparıyor.