• sarımsak nasıl pazarlanıyorsa kuyu kebabı da bir o kadar pazarlanamıyor. taşköprü'ye sırf kuyu kebabı yemek için bile gidilir.
  • bir keresinde sırf kuyu kebabı yemek için gitmiştim. ormanlar, eski ev restorasyonları, köprü ve kebap büyülemişti. hepsinin ne halde olduğunu merak ediyorum. "löp et" kavramının hakkını veren kebap ve yayık ayranını özlüyorum.
  • vampir ırkının nefret ettiği ve asla uğramadığı ilçe...
  • pazardan aldığınız 4 diş sarımsağın 1 dişi buraya aittir. türkiye'nin sarımsak ihtiyacının %25'ini karşılar. 16 bin nüfuslu ilçede 5 bin kişi sarımsak üzerine çalışır. kuyu kebabına gelince, taşköprü çarşı içi sokak'taki yılmaz kebapçı dillere destan olmuş diye duydum.
  • adana'daki yaklaşık 2000 yıllık olan köprü.

117 - 138 yılları arasında roma imparatoru olan hadrian'ın yaptırdığı söylenir.

hala adana'daki müzede bulunan bir kitabeye göre auxentius adlı bir mimarın eseridir.

zamanına göre müthiş bir yapı olmasıyla birlikte dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü olma ünvanını da taşımaktadır.

hakkında detaylı bilgi: http://www.adanadan.biz/icerik.asp?icid=220
  • bitmeyecekmiş gibi gözüken bozkır kışından kaçıp, birazdan kemiklerin iyice bir ısınmadan önce, bahar sabahında köprünün serin taşlarına dokunduğunda yaklaşan duygu neydi; uzun, çok uzun bir zılgıt çekme arzusu mu?

bitmeyecekmiş gibi gözüken o zılgıtı, hemen önünde ekmek tanelerini yakalamak için taklalar atan martıların çığlıkları susturduğunda yaklaşan duygu neydi; gözlerini kocaman kocaman açmış bir çocukluk şaşkınlığı ve heyecanı mı?

bitmeyecekmiş gibi gözüken o şaşkınlığı ve heyecanı daha, daha da çok artıran bir elin verdiği güvenle yaklaşan duygu neydi; kendine, "bütün bunları hak edecek ne sevap işlemiş olabilirim" dedirten bir zenginlik hissi mi?

bitmeyeceği aşikar olan bu zenginliğin, köprünün ayaklarının dibindeki altınlar ile değil tahammül, umut, irade ve iyiniyet ile mümkün olabileceğini öğrendiğinde, artık epeyce yerleşik hale gelen duygu neydi; şenlik halayının başındaki birisinin ölçüsüz ama masum neşesi mi?
  • adını trabzon'un fethi öncesinde osmanlı ordularının geçmesini sağlamak amacıyla yapıldığı rivayet edilen taşköprü'den alan ve bugün gümüşhane ili sınırları içinde yer alan bir yayla. bölgedeki yaylalar için camiboğazı yaylası ile birlikte merkez özelliği taşır.
  • kırklareli ili, babaeski ilçesine bağlı köy.
  • muhteşem kuyu kebabı yiyebileceğiniz yer. kastamonu'nun tosya ve inebolu'yla birlikte en gelişmiş üç ilçesinden biridir denilebilir. taşköprü seka'nın özelleştirilmesinin ardından büyük bir kan ve enerji kaybetmiştir. bu sebeple son yıllarda sürekli geriye gitmektedir maalesef.

bir de germeç'i sınırları içerisinde barındırır. öyle de bir mübarek yerdir.
  • (bkz: da$gopru)
hesabın var mı? giriş yap