şükela:  tümü | bugün
  • kastamonunun taşköprü ilçesinde yetişen ve sadece taşköprü ilçesinde yetişen sarımsak çeşidi

yabanı, gurbeti hiç sevmez
    olsa bile adına sarımsak denmez
    nereye ekersen ek onu
    taşköprünün toprağı kadar tat vermez... (bkz: mehmet yıldırım)
  • (bkz: beyaz altın)
  • lezzeti, kokusu keskin bir sarımsak çeşidi. iri görünüşlü ve dişleri iri iri. bir diş oldukça lezzet katıyor, yeterli oluyor.
    sanırım mevsimi. şu anda sokaktan satıcı anonsu duyuyorum "taşköprü sarımsağı, kilo beş lira!" diye.
    alın kışlık sarımsağınızı, taşköprü olsun...
  • her yıl temmuz sonu ağustos başı yeni hasadı çıkan, tadı ve keskinliğiyle ün yapmış, adına festivaller düzenlenen uzun ömürlü sarımsak.
  • oldukça iri taneli, sulu, taze ve keskin bir tada sahip sarımsaktır. istanbul'da bulması biraz zor ancak.
  • _ ne kadar
    _ kilosu 20 lira abi

güldüm.

o da güldü söylediği rakama.

ve devam etti yanındaki pazarcı arkadaşına pazar günü yüzde 50 nasıl da kitlediklerini anlatmaya.
  • bence ülkemizin dünyada en ileri olduğu bir üründür taşköprü sarımsağı. dünyada en büyük sarımsak üreticisi çin'de bile bu yüksek özelliklere sahip sarımsak yok. çin sarımsağını ağzınıza atıp yemeniz zordur; nalet şey zehir gibi acıdır ama bizimki çok keskin falan değildir aksine lezzetlidir, leblebi gibi yiyebilirsiniz. türkiye'nin koruması gereken bir değeridir ama pazarda her tablacı kastamonu taşköprü sarımsağı dese de bizim buralarda kolay kolay bulunmaz; adana sarımsağı da kendince güzeldir hoştur ama taşköprünün yerini hiçbiri tutamaz. cilt sorunları için denenebilir örneğin ben bunun ayaktaki mantarı geçiren tek sarımsak (hatta tek madde) olduğunu farkettim. bizzat denedim. ezip mantarlı bölgeye sürün ve streç filmle sarın. ilk kullanımda 19. dakikaya kadar her şey sakinken 20. dakikada ayaklar alev almakta ama 15 gün içinde bu süre düşmektedir. 3 ay düzenli kullanan biri, dünyanın en inatçı mantarını bile bunla geçirebilir.
  • megafonla hunharca reklamı yapılan sarımsak.