şükela:  tümü | bugün
 • buradan izleyebileceğiniz ve akıllara kemal sunal'ın, fazla zorlama ulan altına kaçıracaksın repliğini getirtecek olan yorumlardır.

  mehmet okuyan adlı zat-ı muhterem, islamda soru sormanın önemini allayıp pullarken, taslaman lafa girip, o dönemlerde laf olsun veyahut fesatlık çıkaralım diye soru soranlara kuranın olumsuz tavrının olduğunun altını çiziyor. beyimiz, dönemin insanlarının kendine peygamberim diyene yönelttiği soruların altında fesatlık yattığını, o soruların dalga geçmek maksatıyla sorulduğunu şıp diye anlıyor. neden? çünkü arap yarım adasının sakinleri otomatikman cehennemde yanmak istiyorlar, cenneti ve getirdiği nimetleri ellerinin tersiyle iten bu insancıkların hepsi artniyetli birer gerizekalı. beyimiz öyle demek istiyor. herneyse, sorgulamaya karşı kuranın tavrının ne olduğunu gösteren bir kaç ayet örneğiyle devam edip, mehmet okuyana geçmek istiyorum.

  --- spoiler ---
  sana kitap'ı indiren o'dur. onda kitap'ın temeli olan kesin anlamlı ayetler vardır, diğerleri de çeşitli anlamlıdırlar. kalblerinde eğrilik olan kimseler, fitne çıkarmak, kendilerine göre yorumlamak için onların çeşitli anlamlı olanlarına uyarlar. oysa onların yorumunu ancak allah bilir. ilimde derinleşmiş olanlar: 'ona inandık, hepsi rabbimiz'in katındandır' derler. bunu ancak akıl sahipleri düşünür. al imran 7
  ey inananlar! size açıklanınca hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. kuran indirilirken onları sorarsanız size açıklanır (ama üzülürsünüz). allah sorduğunuz şeyleri affetmiştir. allah bağışlayan'dır, halim'dir. maide 101
  --- spoiler ---

  muhkem, anlamı açık olan demektir, dolayısıyla ahalinin ileri gelenlerinin peygamber olduğunu iddia edene, müteşabih ayetler üzerinden soru sormalarından daha doğal ne olabilir? burda doğal olmayan tepki, kurandan gelmiştir. herhalde tanrının, müteşabih ayetleri soranları kalpleri eğri diye nitelemekten daha etkili doneleri olması lazım. öyle değil mi? her kendine peygamberim diyene inanıldığında evin yolunun bulunamayacağı ortadayken, benim inancım doğrudur sizin inançlarınız çöptür diyen birine, ahalinin; öyle diyorsan öyledir demeyeceği degün gibi açıkken, bu yeni dini iddianın tahakkümüne karşı insanların aldığı duruş kuranda konuşan tanrı tarafından ivedi bir öfkeyle karşılık buluyor.
  öte yandan, okuyan'ın bakara 260 ile ilgili yorumu ise facianın da ötesinde. ayette açıkça ibrahim, tanrısından ölüleri nasıl dirilttiğini tam manasıyla tatmin olmak için uygulamalı görmek istiyor, bu isteği tanrısının nezdinde olumlu karşılık buluyor fakat bu beyimizde ayete takla attırmakta hiç bir beis görmemekle birlikte, allah burda demek istiyor ki diye başlayan bir cümleyle mekke müşriklerine rahmet okutuyor. yahu siz kimsiniz? siz kendi inancınıza göre henüz hiç bir şeye ulaşamamış cennet ya da cehennem adayı değil misiniz? ne oldu, yaşamınızın bir yerinde sınavdan çıkarılıp yukarılara bir yere usta olarak konumlandırıldınız nasıl düşünüp nasıl anlayacağımızın kararını verecek duruma mı geldiniz? siz dahil milyarlarca inanırdan kimin yanlış anladığını söyleyecek olan sizler misiniz? birilerinin yanlış anlayan ya da yanlış inananlar olduğunu onlarla eşit durumda olan siz söyleyemeyeceğinize göre kim söylüyor? siz bu cüreti kimden alıyorsunuz, yani tasdikçiniz kim?