*

şükela:  tümü | bugün
 • aysegul aldinc ve tarik akanin oynadigi ilk arkeolojik, mistik tv dizisi.
 • onceleri dogu anadolu da gecerdi, sonra batida bir yere tasindilar. cok guzel diziydi. jenerigi de guzeldi. star dizisi oldugu icin, cem uzan'in sahibi oldugu reklam sirketi, hazirlamisti jenerigini. zaten o donem butun star dizilerinin jenerigini o sirket hazirlardi. kemal sunal in mubasirli dizisininkini de onlar hazirlamisti. baska da bi sey yaparlar miydi bilmiyorum. eger imar bankasinin da reklamlarini hazirliyorlarsa, arada bir tutarsizlik olmus olacak. neyse. tarihi eser kacakcilarini falan kovaliyorlardi, bu dizide. tarik akan, daha sonra bu diziden etkilenmis olacak ki tarihi eser kacakciligiyla ilgili belgesel cekti. ya da en onceden bu konuyla ilgiliydi, o yuzden diziyi de cekmisti bilemem. ancak belgeselinin bir bolumunu seyretmis biri olarak, soyluyorum: o da yabana atilacak cinsten degildi. iyiydi yani. ama televizyon bi kere mi ne gostermisti, bilmiyorum. hatta ben bi bolumunun bi sahnesini seyretmistim diyeyim. ama yine de guzeldi. frigyalilarin canlandirmasi vardi. canlandirmalarda tarik akan oynamiyordu, baska insanlar vardi. diziye donersek, gelmis gecmis en guzel yerli diziydi.
 • yönetmeni için (bkz: yusuf kurçenli)
 • dizi tv'de tekrari yayinlanan hem tarihi hem yeni asklarin konu edildigi, kesinlikle surukleyici ve kaciranlara tavsiye edilesi dizi. ilk bolumler bitlis'te gecmektedir. aysegul aldinc avukat tomris'i, tarik akan ise muze mudurunu oynamaktadir.
  ajanlik yapan herbert'in torununun torununa muze mudurunun yazdigi mektuptan bir inciye yer vermek gerekirse: "o zamanlar ermeni'leri kiskirtanlar, simdi bizi kiyimla sucluyorlar"*
 • güven kıracın oynadıgı yeni bir fantastik tv dizisi.
  (bkz: acemi cadi) (bkz: selena) (bkz: en iyi arkadasim)
 • ilgili dizinin tarık akan'lı, ayşegül aldinç'li olanında benim de bizzat şahit olduğum bir ilk yaşanmıştı sevgili sözlükseverler. muadilleri ile karşılaştırılacak olursa bugün dahi bir devrim sayılabilecek, "benim" diyen kanalın bile cesaret edemeyeceği bir şeydi bu. ayrıca, uzun süredir dizi olaylarına girmediğim halde eminim ki, ilk olmasının dışında sondu da. zira, bir daha televizyonlarımızda böyle bir olayın cereyan ettiğini ne duydum, ne de gördüm.
  evet, açıklıyorum.. taşların sırrı, ekranlarımızda "kadın memesi" görmemizi sağlayan ilk ve tek yerli dizidir. yalnız hemen heyecanlanmayın. mevzubahis memeler, ayşegül ablamıza ait değildi tabi ki. hatırladığım kadarıyla dizide yabancı bir arkeoloğu canlandıran, muhtemelen kendisi de ecnebi olan bir hanım kızımıza aitti. sahne gereği tarık abimizle girdiği bir takım ikili münasebetler neticesinde kendisi çıplak göğüsleri ile ekranlarımızda arz-ı endam eylemiş, o dönem üniversite sınavına girecek olan bendenizi de arkeoloji bölümünü tercih etmeye ikna etmişti. konu dışı olarak, bu tercihimi değiştirmeme neden olan aileme ve "napıcan lan arkeolojiyi" diyen coğrafya hocama sözlük aracılığı ile selamlarımı iletiyorum.
  bu arada sosyolojik tespit yapmadan da geçmeyeyim. 90'lı yılların başında yerli dizi ve televizyonculuk alanında bu tür gelişmeler yaşanırken, 2000'li yıllarda "gönül gözü", "sırlar dünyası "gibi dizilerin prim yapması, tv'deki en ufak erotik sahnenin bile şiddetle cezalandırılması ve mafya temalı hikayelerin fanatik hayran kitleleri oluşturması gibi durumlar ise medeniyet alanında nereye doğru gittiğimizi göstermesi bakımından insanı korkutuyor.
  şimdi bir kısım arkadaşlar "tv'de erotizmle medeniyete mi erecektik" diye soracaktır. ben de peşinen "evet" diyor, konuyu da burada kapatıyorum.
 • yıllar sonra yeniden bir bölümünü izleme imkanına tesadüfen az önce eriştiğim dizi... gece 2.40 sularında uyuşuk bir şekilde zaplerken d maxtaki o muhteşem jenerik müziği ile irkildim ve derinden bir lan yoksa çektim.. ve harbiden de oydu.. özlemişiz kendisini.. acaba d max bunu işine geldikçe mi yayınlıyor yoksa düzenli bir şekilde her gece yayınlıyor mu merak içindeyim doğrusu...
 • bu dizi 1992 yilinda yapilmis. sirf aysegül aldinc ve dizide oynayan sarisin bir hatun icin seyrederdim. üstelik yas daha 11, gör bak dünya ne hale gelmis ey müslümanlar!
 • ayşegül aldinç'in her daim özgür kadın havalarında vır vır konuşarak, poz vererek geçirdiği dizi. oyunculukların sıfırın altında 8 seviyesinde ve diyalogların yer yer çekilmez olduğu bu diziyi 7-8 yaşlarında beyninde ve kalbinde arkeolog olma hevesi olan bir çocuk olarak, sadece mekanlar için izlerdim. neredeyse 20 sene geçti, ben hala aynı hevesle izliyorum. hoş dizidir özetle...

  ayrıca, ilk bölümleri bitlis'te değil ege ya da akdeniz'in turistik bir ilçesinde geçer.