şükela:  tümü | bugün
 • 5327 sayılı kanunu 177 maddesi gereğince

  hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması

  (1) gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

  fiil somut tehlike suçu niteliğindedir. "suçun oluşması için bir zarar doğması aranmaz." önceki tehlike suçlarında belirttiğimiz gibi bu fiillerden dolayı bir zarar meydana gelirse; fiilin sebebiyet verdiği netice açısından kast veya taksirine göre cezalandırılacaktır.tabii ki fikri içtima kuralları uygulanarak.
 • daha ağırını başka başlığa yazdım, sildim. çok küfürlüydü. tasmasız köpek gezdirmek.. noktayı siz tamamlayın.

  bir de tasmayı uzun tutup köpeğin her kesin yanına sokulmasına izin verenler var. bunlar da bu...kategorinde değerlendirilebilir. geçen gün bir kadının tasmasını 5 mt saldığı chow chow (ki sert mizaçlı bir köpek olarak kategorize edilir) yaklaşık 3-4 aylık bebeğin bulunduğu bir bebek arabasına yaklaşarak bebeği koklamaya başladı. bebeği gezdiren anne babanın aklı çıktı korkudan. ama köpeğin sahibi orospu, hiçbir şey yapmayarak köpeğin bebeği koklamasını izledi. niye? çünkü bir şey yapmaz ablası bir şey yapmaz. benim köpeğim tatlıştır.
 • eşitlik ilkesine aykırıdır.
  tasmasız köpek gezdirmek altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılıyorken başıboş sokak köpekleri başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbestçe dolaşabilir. çocuk parklarına dalarlar, ona buna hırlarlar, akşam dışarı çıkmamızı engellerler.
  ama "bir şey yapmazlar" çünkü kulaklarında küpeleri vardır. küpeler bütün kötülükleri önler.