şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 5327 sayılı kanunu 177 maddesi gereğince

hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması

(1) gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

fiil somut tehlike suçu niteliğindedir. "suçun oluşması için bir zarar doğması aranmaz." önceki tehlike suçlarında belirttiğimiz gibi bu fiillerden dolayı bir zarar meydana gelirse; fiilin sebebiyet verdiği netice açısından kast veya taksirine göre cezalandırılacaktır.tabii ki fikri içtima kuralları uygulanarak.
  • daha ağırını başka başlığa yazdım, sildim. çok küfürlüydü. tasmasız köpek gezdirmek.. noktayı siz tamamlayın.

bir de tasmayı uzun tutup köpeğin her kesin yanına sokulmasına izin verenler var. bunlar da bu...kategorinde değerlendirilebilir. geçen gün bir kadının tasmasını 5 mt saldığı chow chow (ki sert mizaçlı bir köpek olarak kategorize edilir) yaklaşık 3-4 aylık bebeğin bulunduğu bir bebek arabasına yaklaşarak bebeği koklamaya başladı. bebeği gezdiren anne babanın aklı çıktı korkudan. ama köpeğin sahibi orospu, hiçbir şey yapmayarak köpeğin bebeği koklamasını izledi. niye? çünkü bir şey yapmaz ablası bir şey yapmaz. benim köpeğim tatlıştır.
  • eşitlik ilkesine aykırıdır.
    tasmasız köpek gezdirmek altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılıyorken başıboş sokak köpekleri başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbestçe dolaşabilir. çocuk parklarına dalarlar, ona buna hırlarlar, akşam dışarı çıkmamızı engellerler.
    ama "bir şey yapmazlar" çünkü kulaklarında küpeleri vardır. küpeler bütün kötülükleri önler.
  • golden gibi bilimum zararsız köpek türleri için bunu bir derece anlıyorum da mastiff köpek besleyen kişiler bunu neden yapıyorlar acaba? insanlara bir nefretleri var da bu şekilde bir intikam mı alıyorlar? ya da güç gösterisi filan mı?

bugün maçka parkında koşu yaparken adamın bir tanesi biri pitbull olmak üzere üç tane köpekle geziye çıkmış ve tasmaları da çözmüş bir güzel. pitbull köpeği üzerime doğru yürür gibi yapınca "köpeğinizi çağırın!!! köpeğinizi çağırın!!!!!!!" diye bağırdım ve ne olur ne olmaz diye de duvarın üzerine çıktım. sonrasında köpek bir şey yapmayıp geriye gitti ve adama:

"neden tasmasını takmıyorsunuz? ben köpeğinizin huyunu bilmek zorunda mıyım? ya ısırsaydı ne yapacaksınız? dedim.

"böyle tepki verme, böyle yaparsan saldırırlar, böyle yapmamamalısın" diye akıl veriyo bana; en sinkaflı küfürleri sıraladığımın zibidisi. hiç açıklama yapıp uzatmamak için:

"köpek fobim var benim (bkz: #81773894) fobinin ne demek olduğunu biliyor musunuz??? hiç fobiniz oldu mu?? bu anlattıkların işlemiyor bana şu an. benim nasıl tepki vereceğimi öğretme köpeğine tasma tak! herkes korkabilir, önlemi almak senin görevin" dedim.

adam pitbull'unu bağlamayıp bana akıl veriyor mal mal. böyle sağı solu belli olmayan yasaklı bir türü besliyorsan bir zahmet tasma takıp gezdireceksin. diğer iki köpekle ilgili bir sorun yoktu çünkü gayet uysal ve bilindik cinslerdi ama pitbull sorunlu bir tür. eğer o köpek bana bir fiske zarar verseydi o karıncaya zarar vermeyen ben o hastanelik ederdim o adamı.

neyse uzatmadı gitti. ben de üzerinde durmadım çünkü adâletin tecelli etmediği ya da çok geç tecelli ettiği bir ülkede şikâyetlerle uğraşıp vakit isrâfına girmek istemedim ama ters bir ânıma denk geldiği gün zevkle yaparım o adliyeye gider gider gelirim artık.

kimse kimsenin köpeğinin huyunu bilmek zorunda değil. kimseye zarar vermiyor diye düşünürsün, hiç tanık olmamışsındır ama hayvan kafasındaki gizli bir kodu uyandırıcı bir etki görür ve hiç ummadığın anda birine saldırır. o zaman ne yapacaksın?

"ısırmaz, sen panikledin ondan yaptı" mı diyeceksin?
  • beslenilen köpeğin türü ne olursa olsun yapılması gerken işlemdir.

bulldog, pitbull gibi türlerde zincirli tasma ve ağızlık kullanılması şarttır.

benim yavrum kaniş, benim yavrum melek, benim yavrum saldırmaz ki demeyin. kirpi yavrusunu pamuğum diye sever.
    bakın bunlar dürtüsel hareket eden canlılar. bazı türler tahrik edicidir; en sakin köpeği canavara dönüştürür. bazı türler meraklıdır; oynamak ister, bakmak ister, sevmek ister, sevismek ister. diğer köpekler ve insanlar için korkutucu olabilir ve saldırıyı tetikler bu durum. onun oyun istediğini siz biliyor olabilirsiniz. ancak insanlar ve diğer köpekler bunu bilemeyebiliyor. bu ülkede insanların ne kadar olumsuz bir bakış açısına, ne kadar hastalıklı ruhlara sahip olduğunu unutmayın. köpeğinizin, kendinizin ve insanların selameti açısından asla tasmasız gezdirmeyin köpeğinizi.

büyük köpek sahipleri bu konuda çok duyarsız. ama unutmayın her zaman daha tehlikeli bir durum vardır. bir gün hayvanınız ya da siz bu sebeple kötü şeyler yaşayabilirsiniz. ınsanlar ya da başka köpekler size ya da köpeğinize kendini tehlikede hissederek saldırabilir. bu da normal bir tepkidir. ama köpek sahiplerinin vurdumduymazlığı anormal bir tepkidir. karşınızdaki insan köpekten korkabilir, bir çocuk olabilir. köpeklerimiz bizim canımız ama her an tepkileri bilinemez.

bu arada lütfen boyun tasması değil vücut tasması takın. boyun tasması onlar için çok rahatsiz edici.