şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ordu'da bulunan 2100 yıllık kurul yerleşkesinin üç beş kağıt parçası için göz göre göre yokedilmesine şahit oluyoruz.

  gelecek nesillere nasıl hesap verilecek inanın bilmiyorum.

  belki ekşi sözlük bir şeyler yapabilir

  (başlık olarak haber başlığının aynısını kullandım. başlıklarda noktalama kullanılamadığı için anlamsız olabilir)

  --- spoiler ---

  2100 yıllık kibele heykelinin bulunduğu ordu’daki tarihi kurul kalesi’nin bitişiğindeki taşocağı, mahkeme kararına rağmen genişleyerek kaya mezarlarını yok etti. ordu müzesi ve kurul kalesi bilimsel kazı başkanlığı ise duruma sessiz kalıyor.
  --- spoiler ---

  http://www.hurriyet.com.tr/…e-gecmis-olsun-40760284 dır,
 • doğu karadeniz'deki zaten çok az sayıda olan antik dönem eserinden birinin yok edilmesidir.

  yıkılıp giden sadece o kale değil, bu ülkenin tarihini korumak ve araştırmakla görevli kurumlara olan inancımızdır da aynı zamanda. nasıl olabiliyor bunlar, nasıl kimse ses çıkaramıyor inanılır gibi değil.
 • ya nolacağıdı dediğim eylem..
  sanki bundan önce bulunan herhangi bir tarihi eserin korunması için bir çaba sarf edilmiş mi ki, bunda ayrıca bir özel çaba sarf edilsin.
  bulunduğumuz topraklar bir çok medeniyete zamanında ev sahipliği yapmış. ancak gel gör ki o kadar yobaz bir milletiz ki bundan bırak turizm geliri elde etmeyi, kendi insanımıza bile bunun ne kadar önemli bir değer olduğunu anlatamıyoruz.
  sahip olduğumuz doğal güzellikleri bina yapacaz yea diye yok eden milletiz olm biz taş, kaya fln da neymiş. ver dinamiti geç. ekonomi canlansın.satacak fabrika da kalmadı zaten.para lazım...
 • kimsenin endişe etmemesi gereken durumdur. bizim uyanıklar o eserlerin iyi para ettiğini muhakkak biliyorlardır. eserler yerlerinden çıkarılmış, paketlenmiş ve güvenle sergilenecekleri ülkelere doğru yola çıkmıştır. yani tarih emin ellerde.

  esas sorun; kazı yapılsaydı, buluntular kataloglansaydı olacaktı, londra'da müze gezerken falan rastlayıp ihbar edecekti duyar kasan insanımız. sonra uğraş dur. şu haliyle bilmeseniz de görmeseniz de o eserler sizin eseriniz.