şükela:  tümü | bugün
 • asil memleketleri kuzey karadeniz ve/veya kirim olan ve cekik gozleri ile dogulu kavimlere benzetilen turk kavmi
  eskisehirde yogun yerlesim oranina sahiptirler
  kirim tatarlari, romanya tatarlari gibi buyuk alt dallara sahiptirler
 • (bkz: tatar yayi)
 • (bkz: tatak)
 • kazan tatarı tanıyanlar bilir. muhteş bir ırk. inanmam böyle şeylere ama söylemek zorundayım: asil kan! resmen mavi kan dolaşır damarlarında. ayrı. özel. öte bir terbiye ve ahlak.
 • "su" ne demek bilmeyen sorulduğunda yıkandığımız şey mi diyen,başlıca yiyeceği et olan renkli gözlü ırk.aynı zamanda rus mafyasının ana hatlarını da kazan tatarları oluşturur aman dikkat.
 • kazan tatarları perimeç adlı yemeği yapan turkic bir halktır,perimeç biz kırım tatarları'nda kormek mumkun bolgan çiğbörek değgen aşnın daha balaban ve tögelek soyudur :) yani biraz daha büyük ve yuvarlak olanıdır,kazan tatarları kıpçak özellikleri taşırlar ama avrupaya daha yakın olmaları ve ticaretle uğraşmaları sayesinde entellektüel kapasite olarak türk dünyası ortalamalarının çok üstündedirler,19. yüzyıl sonlarında türk dünyasında milliyetçilik rüzgarını başlatan ilk halktır kazan tatarları.abdullah tokay,ayaz ishaki,yusuf akçora,sadri maksudi,sultan galiyev gibi şahıslar hepsi kendilerine özgü tarzlarıyla türk dünyasının belli kesimlerini etkilemişlerdir.
  benim tanıdığım kazan tatarları'nın çoğu deli gibi türkçü ama disiplinleri ve çalışkanlıklarıyla daha çok kuzey ülkelerinin halklarını andırıyorlar,hani türk demeye bin şahit durumu...acaba bizde mi bi yamukluk var diye de sorduğum oluyor
 • kirim tatarlari, stalin tarafindan ikinci dunya savasinin sonuna dogru (18 mayis 1944) yurtlarindan edilmisler, ozbekistan'a ve sscb'nin diger uzak bolgelerine sürülmüslerdir. 1853 kirim savasi, 1860-1863 yillari arasinda cikan yasalar ve 1874'de yasanan politik baskilar kirim tatarlari'nin onemli bir bolumunu osmanli imparatorlugu'na goc etmek zorunda birakmistir. sen git birak kirim'in yesil, sulak bahcelerini de allah'in bozkiri eskisehir'e goc etmek zorunda kal! neyse, her serde bir hayir vardir diyelim. wikipedia'ya gore bugunlerde* 250,000 kirim tatari tekrar kirim'da ikamet ediyorlar.

  tatarlar, et yemekleri ve hamur islerinde gercekten de pek bir hüner sahibidirler*. eskisehir'in meshur cig böregi ve mantisi, o yöreye yerlesen tatar göcmenler tarafindan getirilmistir. tatar böregi olarak bilinen mutfak ürününün tatarca adi ise göbetedir (kobete). köfteli bir pogacaya benzettigim baska bir tatar hamur isinin adi da tava lokumudur. kuzu etiyle yapilan leziz bir corbaya da sorpa adini verirler.
hesabın var mı? giriş yap