şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam adıyla "devlet konservatuvarı tatbikat sahnesi", belki de türkiye'ye çağdaş tiyatroyu getiren bir tiyatro topluluğu. 1940 yılında ankara devlet konservatuvarı'na bağlı kurulup, 1949'da devlet tiyatrolarının kurulması ile kapandı. çalışmalar, 2. dünya savaşı nedeni ile ülkeden ayrılışına kadar alman carl ebert önderliğinde, daha sonra ise muhsin ertuğrul yönetiminde devam etti.
 • bahsi geçen mitolojisinin yanında, ankara'da yeni kurulmuş alternatif sahne .

  takip için ;

  https://twitter.com/tatbikatsahnesi

  1 mayıs'ta '' perde '' diyen yeni oluşumun yeri cinnah caddesi'ndeki türk amerikan derneği'nin tiyatro sahnesi.

  erdal beşikçioğlu'nun yönetiği mezarsız ölüler ve ilham yazar'in yönettiği tüy kalemler ile daima olmasını umut ettiğim fikir birlikteliğidir.

  edit : istanbul'a da geliyor .
 • detaylarını net bilmesem de içerisindeki insanlarla heyecanlandıran, umarım yıllar sonra ankara'daki alternatif, yaratıcı, çağdaş tiyatro eksiğini kapayacak olan tiyatro.
 • ankara'da güzel şeyler oluyor, olacak dedirten tiyatro grubu, heyecanla bekliyorum.
 • erdal beşikçioğlu'nun kurduğu, ilk perdeyi nisan ayında açması beklenen tiyatro.
 • artı bir tv'de an itibariyle konuşan erdal beşikçioğlu'nun, açılış tarihini 1 mayıs 2014 olarak verdiği ankara'nın yeniden diriltilen eski tiyatro sahnesi.
 • açıldı, prömiyerini yaptı.

  erdal beşikçioğlu dib sahne ile başladığı yolculuğu, stüdyocer'de devam ettirdi, son olarak da tatbikat sahnesi.

  dib sahne gerçek anlamda bir tiyatro sahnesi değildi ekip ruhu çok iyiydi, stüdyocer'in sahnesi çok iyiydi ekip çok iyiydi oyunlar çok iyiydi ama cermodern'e bağlıydı.

  bu 2 farklı tiyatrodan kazanımlarla yepyeni bir sahne kurulmuş oldu ankarada. istanbullular pek anlamaz çünkü ankara'da bu tarz girişimlerin sayısı çok az. istanbul özel ve butik tiyatro çokluğundan geçilmezken ve gerçekten her gün çok sayıda kaliteli, bağımsız, yeni yapım sahnelenirken ankara yıllardır bu tarz bir tiyatro'nun eksiğini çekiyordu.

  stüdyocer ile bu eksik kapandı demiştik ama ne oldu bilmiyorum bu maceranın sonu tatibikat sahnesinde sonuçlandı.

  umarım sadece oyun sahnelenmekle kalmayan, atölyelerin, workshopların yapıldığı, yeni oyun yazarlarının oyunlarının sahneleneceği küçük bir salonu, daha büyük oyunların sahneleneceği asıl salonu, cafe'si, ağırlayacağı turne oyunları, koltuk satın alma, haftanın belli günleri öğrencilere çok uygun fiyat gibi uygulamaları ile mükemmel bir ingiliz tiyatrosu örneğini sahneler ve bu şehirde daha uzun yıllar kalır.

  tatbikat sahnesinin en güzel yanı, ankara ve tiyatro denince akla gelen çok değerli isimleri bünyesinde barındırıyor olması. erdal beşikçioğlu, ilham yazar, durukan ordu, zeynek ekin öner, mithat erdemli ve daha nicesi. ayrıca pek çok genç yetenekli oyuncu da kadroda.

  şimdilik bilet fiyatları el yaksa ve ankara standartlarının üstünde olsa da yeni açılan bir tiyatronun tutunması için bu elzem görünüyor. ama bu bir geçiş süreci olmalı bilet fiyatları daha makul bir seviyeye inmeli.

  bir de ankara izleyicisi veya buraya gelecek izleyici lütfen behzat ç. izlemeye gelmesin artık. çünkü burada behzat ç.'den öte ve güzel şeyler var.
 • 20 mayıs'ta durukan orduyu tüy kalemler'de izleyebileceğimiz ankaramızın yeni güzide sahnesi. oyuna bilet alabilmek için her gün biletix ve mybileti kontrol eder oldum. umarım fiyat yüksekliği geçici olur. gerçi orada yapılan ve yapılacak olan sanatın değeri şimdikinin de kat be kat üstünde orası kesin, fakat takip eden kitle de (genelde) üniversite öğrencileri. erdal başkan bizim belimizi bükmez herhalde bulur bir yolunu:)
 • konservatuvar mezunlarının ağırlıklı olduğu sahne.
  iki oyunla sahne açıldı diyelim. daha doğrusu ikincisi yolda.

  çok sağlam geliyorlar.
  beşikçioğlu, emüler, durukan ordu, ilhami yazar, mithat erdemli.. oeeeh daha ne.
 • ağzımıza bir parmak bal çaldıktan sonra ankara'da sezonu kapatan güzel oluşum.

  bilet fiyatları yüksek evet. yıllardır boşuna yırtınmıyoruz devlet tiyatroları kapatılmasın diye. dt resmen kapatılamasa bile, iyi oyuncular kurumdan istifa etmeye zorlanırsa (olmaz diye bir şey yok), karşılaşacağımız fiyatlar budur. gerçi bu saatten sonra bu tarz oyunlar da dt'de zaten oynamaz, orası ayrı konu.

  gördüğüm kadarıyla tatbikat sahnesinde tam bilet-öğrenci bileti ayrımı yerine ön sıralar-arka sıralar ayrımı var. yeni sezon için naçizane önerim şudur ki: 50 tl ön sıra tam bilet olarak kalsın, öğrenci (yer ayrımı olmaksızın) ve arka sıralar 20-30 tl aralığında olsun. zira bu haliyle kalırsa özellikle üniversite öğrencileri için tatbikat sahnesi lüks olarak kalır.