şükela:  tümü | bugün
 • aslen 4 tate vardır, bunlardan tate britain ve tate modern olarak bilinen ikisi londra'da, biri liverpool'da sonuncusu st. ives'dadır.
 • tate, modern, britain, liverpool, st ives'iyle dort bir yana sanat yaymakla yukumlu bir kurulustur. sanati ve kendi markalarini pazarlamada tate'in eline pek az sanat kurulusu su dokebilir. bircok alanda ilke adim atmislardir. mesela tate modern acildiginda cevrede calisan tum taksi soforleri bedava bir muze turu ve kokteyle davet edilmis, hepsine muze hakkinda gerekli bilgiler verilmekle kalinmamis, arabalarinda bulundurmalari icin tate modern brosur ve haritalari dagitilmistir.
 • bir cok sergisine ucretsiz girilebilirken, ucretli olanlari tl ile yasayanlar icin el yakan muzedir. picasso vs.yi 15 pounddan asagi gormek mumkun degildir burada.
 • yarın akşam 22ye kadar xmas markete ev sahipliği yapacak şükela müze. (tate britain olan, hani pimlico'daki). giriş ücretsiz. londra'da olupta cuma akşamına programı olmayanlar kaçırmasın. etsy'nin ürünleri satışta olucak. bi sürü yaratıcı çalışmalara cüzdanımız kadar yakında (yada uzakta) olucaz. "önemli olan katılmaktı" diyenlerin dahi bir sürü güzel ve değişik ürün görmekten ve ortam atmosferinden mutlu olacaklarını sanıyorum.

  not: iş bu entiri gezi sonrası güncellenecektir.

  güncelleme edit: gitmez olaydım. xmas market diye 10 tane minik dükkan masası koymuşlar, en ufak bir yaratıcı tasarım yok, fiyat kalite arasında uçurum var, son derece saçma, gereksiz bir olay yapmışlar. ayrıca bu tate britaindeki adam gibi sergilere girmek içinde extra bilet parası ödemek zorunda bırakılmamıza gıcık oluyorum.
 • bunlardan britain olanında adı sanı bilinmeyen, görmemiş bi köylü ressamın yaptığı bi eser var.

  insanlık 1600 senesine gelmiş, ülkesine hans holbein* gelmiş, italya, kuzey avrupa yerinden oynamış, amcam hala 1300 çizgilerinde. bu kadar tuhaf komiklikte bi eser olması nedeniyle müzenin reklam yüzü olmuş kızlar.

  her neyse, o değil de eserin ismi bi ilginç, cholmondeley ladies. çolmındıli diye okuyası geliyor insanın he mi? değil, çamli diyeceksiniz.
  ingilizlerden bi totnım* vakası daha.
 • sanata pek de merakli olmayan, genel gecer muze gezicisi olan londra ziyaretcilerine daha populer olan tate modern'dan ziyade britain olanina gitmelerini tavsiye edecegim muzeler zinciri (zincir mi hmm simdi ben uydurdum). ozellikle joseph mallord william turner'in doga patlamalarini resmettigi onlarca tablosu ile ophelia, the lady of shalott gibi harika pre-raphaelite donemi eserlerine saatlerce bakmak isteyebilirsiniz.
 • 2020'den en çok nasibini alanlar arasında yer alan ve özellikle şu sıralar en hardcore'undan kabusu yaşayan kurum.

  bir yandan, malum karantina ve post karantina süreçlerinde daha yılın ilk yarısı henüz tamamlanmışken şimdiden, ayakta kalabilmek için beş milyon pound gibi bir rakamı cepten yemek zorunda kalmış, öte yandan da üçyüz küsür çalışanını işten çıkarma kararı almışlar. haliyle de çok büyük tepkilerle karşı karşıyalar şu an. bu kadar köklü bir kurumu bile, bu hale getiren ekonomik krize de ne denir, bilemedim şahsen.

  haber linki

  ikinci haber linki
hesabın var mı? giriş yap