şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 30 gunluk tatil icin,330 gununu heba eden insanlarin agzindan soylendiginde; ozel sektor cali$ani kimi ki$ilerce luxe sitem eden hiyar sifatini kazananlarin yakalandigi sendrom.
  • verim düşürücü sendrom. insan şehir hayatına ve işlere adapte olamaz bi türlü, tatildeki gibi ayağını uzatıp yatmak ister.
  • tatil dönüşü ilk 3 gün işe veya okula giderken geç kalma olasılığının çok yüksek olduğu dönem. kısa süre sonra normal tempoya dönülmesiyle sonlandırılır.
  • tatilde yasanilanlarin gercek hayat is dunyasi ve sehrin gundelik yasaminin bir yanilsama olduguna kuvetlice kanaat getirip bu inanctan siyrilinamamasi halinde surup gidecek sendrom.
  • kafanizi duvara toslamis gibi hissetmenize sebebiyet veren sendrom. siz kacirdiginiz donemde olanlara adapte olmaya calisirken yeni gelismeler gozlerinizi buyutup, cenenizi dusurebilir. bu arada sizin tek istediginiz zamani geri sarmak ya da geldiginiz ucaga/otobuse atlayip gerisin geri donmektir.
  • keyifli bir tatilin ardından stresli ofis, iş ortamına dönerken, hayatının merkezine iş koymayan herkesin mutlaka yaşadığı iç karartıcı duygu; şöyle de özetlenebilir: "yine bir tatil sonrası ve ben yine zorla işe gidiyorum"; her yıl bir şekilde yaşanan ömür törpüsü durumlardan biri

(bkz: tatil sonrası depresyonu)
  • benim burada ne isim var? ben bir sahil kasabasında yasamalıyım...
    su sehirin ne kadar karmasık ve monoton oldugunu ne de cabuk unutmusum?
    bir dahaki tatile kaç gun var?
    amma da cok is birikmis...gibi sayıklamalara neden olan sendromdur.
  • tatilin bitmesine bir gün kala başlaması olası,eyvah bitiyor,bitti,geldik yine,napıyorduk gibi cümlecikleri devamlı söylemenize neden olan ciddi bir sendromdur. "eyvah bir yıl daha tatil yok mu şimdi, istifa edeceğim böyle olmaz" noktası tehlikeli olabilmektedir. tedbir olarak tatil fotoğrafları ortalıklardan kaldırılmalı, evde zaman geçirmeye çalışılmalı ve evi bir yaşam yeri olarak tekrar bünyeye kabul ettirmek için girişimlerde bulunulmalıdır. "evim, evim canım evim" falan gibi sloganlar tekrar edilmelidir. hatta mümkünse "yok ya tadında kaldı,bir gün daha kalsam sıkılırdım" diye anlattığınızda "haklısın ya" diyecek bir arkadaş çevresi edinilmelidir.
  • yaptığı işi sevmeyen bünyelerde "mnskym neden gene burdayım lan ben" sorusunu dipten ve derinden gelen sessiz bir çığlıkla bünyede uyandırması muhtemel sendrom
  • her kosulda emaneten yasamaya sartlanmis bunyeler..hic zor degil onlar icin bu sendromlardan cikis. tatil daha baslamadan, sonrasinda icine girecegi "anlam kaymasi kaygisi" baslar bunlarda. uc gun bes gun sonrasinda karsilasacagi seyleri bile hesaplar. hep temkinlidir, rastgele yasiyormus gibi yapan buyuk oyunculardandir.
    bu sayili gunlerde, calisip ugrasarak edinilmis parayi ve hayati bol keseden harcama hafifliginden sonra donuste karsilasilacak kredi karti ekstreleri, biriken evraklar ve sorunlar..bir kac gunlugune azat edildi diye kendini koyde, kasabada bir lokma bir hirka yasayan munzevi sanan acinasi mahlukat. zavalli calisan..