şükela:  tümü | bugün
 • en çok futbolcular arasında görüldüğü söylenegelmiş rekabet türü. bunlar ne zaman hazırlık kampına başlasa ya da takıma yeni oyuncular katılsa birinin ağzından kesin bu çıkar:

  -kamil takmın havası nasıl?
  + çok iyi çalışıyoruz, iyi bir arkadaşlık yakaladık, yeni gelen arkadaşlarla tatlı bir rekabet havası oluştu, iyi hazırlanıyoruz. 9-0 kaybettiğimze bakmayın.
 • arkadaş ben anlamıyorum bunu. misal atıyorum, bir şirkette satış yapıyorsun, aynı pozisyona yeni bir eleman gelmiş, çatır çatır müşteri topluyor, iş bitiriyor, "ne iyi oldu da geldi tatlı bir rekabet havası yarattı" diye mi düşünür insan? "ulan herif bizi geçti, eşşoğlueşşek yüzünden yerimizden olacaz" der gaza gelir, daha sıkı çalışmaya kasarım en fazla. ama götün tehlikede olduğunu bildiğimden huzursuz olurum.

  futbolcu olunca böyle olmuyor; misal sağ açıksın, takıma fırtına gibi bir herif gelmiş, uçuyor, fule desen var, muz orta desen bunda, ciğer desen körük gibi pezevenkte, sen kalkmış "aramızda tatlı bir rekabet oluştu" diye sallıyorsun. ben olsam, bir katakulliye getireyim, gazozuna ilaç katayım, karı ayarlıyayım sabahtan akşama zikişsin, güçten düşsün; öküz gibi abanayım taşaklarına gelsin, yürüyemesin, çift dalayım ayağı kıçına kaçsın falan derim. derim ki ben oynayayım, yedek kulubesinde bu donsun. yerimi sağlamlaştırayım, başka takımlar peşimden koşsun, paraya para demeyeyim, tribünler beni çağırsın, bana tapınsın, tek sevdikleri ben olayım.

  insanoğlu bu kardeşim, tatlı rekabet falan istemez, hep "ben" der, hep kendine ister, "sen de iyisin ama önce ben kendim" der, sevilen hep kendisi olsun, en çok kendisi beğenilsin, her daim "aynı" sevilsin, sürekli gözde olsun, el üstünde tutulsun ister. bencil, insafsız, hakkaniyetsiz, insaniyet yoksunu, sevgi arsızı, kıskanç yaratıklarız. sürekli isteriz, dahasını bekleriz, alıştığımız standart yetmez bir süre sonra, artsın, yükselsin, güçlensin diye bekleriz. "daha"sına ulaşmak için her haltı yemeye yatkın, benmerkezci, fırsatçı, açgözlü, maymun iştahlı bireyleriz. "daha"sı olmadığında azıtmaya, çekip gitmeye, huysuzlaşmaya, umursamazlaşmaya eğilimli, istedikçe isteyen, olmadıkça gözden çıkarmaya, silip atmaya meyilli kişileriz.

  işte ben de böyle bencil, iğrenç bir adamım. tatlı rekabet falan takmam, basarım tekmeyi. malum; daha önce çok yedim o tekmeleri, bakma öyle garip garip, aynı senin gibi.
 • bir de şu var; ne zaman piyasada bir hareketlenme olsa, beklentiler yükselse, yeni ürünler ortaya çıksa, pazara yeni firmalar, markalar girse, "tatlı rekabet" birilerinin diline düşer, biz de gazetelerden okuruz. ekonomide tatlı bir rekabet yaşanacakmış önümüzdeki günlerde. ne zaman bu sözü duysam bir patronun ağzından, korkarım. yine cebimdeki üç beş kuruşa göz dikti namıssızlar, punduna getirip onu da alacaklar diye gözlerim dolar, cüzdanı izlerim sessizce.
 • (bkz: rakibi övmek)
 • türk futbol terimleri arasında en anlamsızlar arasında ilk 5 e girme potansiyeli olan söz.. anlatılmak istenenin tek yolu bu mudur..

  (bkz: sweety competition)