• sadece keyif için motosiklete binen insanlarla dalga geçmeye çalışan mal adam beyanı. bu beyanla, "en sert metal müziği ben dinliyorum" diyen ergen beyanları arasında fark yoktur. "he panpa, en kral motorcu sensin" diyerek bunu söyleyen adamın çevreye verdiği zararı minimumda tutabilirsiniz.
  • öncelikle (bkz: aa benim lan bu)

motosikletten aldığım keyfi düşürecek her aktiviteden kaçınırım.

gece sürmem(gözlerim hassas karşıdan gelen far gözün ırzına geçer, sonrası migren),

ıslanacaksam, üşüyeceksem sürmem(böbrek tek, onu da elime alırsam yedeği yok),

belimi skertecek kadar süre aralıksız sürmem(fıtık sahibi insanım),

gereksiz yoğun trafiğe girmekten imtina ederim( sinir katsayısı artışı, dikkatsizliğe davetiye).. vs vs..
  • aslında her zaman alaycılık olarak kullanılmaz. içerisinde inceden bir mizah vardır. kısa ya da uzun farketmez bir kaç arkadaşınızla rota yaparsınız. sonrasında biri satışı koyunca, gaza getirmek amacıyla "tatlı su motorcusu olmuşun olum iyice" dersiniz. o gaza gelir gelmez ayrı. aynı şey satışı koyan da yapar "babalar gelmek isterdim ama biliyorsunuz tatlı su motorcusuyum ben" der tatlılıkla biter mevzu. alay kısmı da var. ben tavizsiz motorcuyum hacı, motor bir araç değil bir hayat tarzıdır tamam mı? diyip hava durumunda olan en ufak bir olumsuzlukta motorunu kitleyen tipler vardır. yine aynı gazlı söylevler verip, motorunu sadece eviyle gittiği kafe/bar arasında süren tipler vardır. kısacası söylediğiyle yaptığı pek uyuşmayan tiplere söylenir. hele ki ilk baharda motor satın alıp sonbahar da satan tipler bu sınıfa çok iyi girer.

aslında bu lafın için aşağılama yoktur. incesinden bir mizah barındırır. ne mizahı lan düpedüz aşağılıyorsunuz diyenler ise ya motorcu değildir, ya da tatlı su motorcusudur. yoksa tanıdığım tüm adam gibi motorcular başkalarının hangi hava şartında, ne meselfalerde motor kullandığıyla ilgilenmez. kendi keyfine bakar geçer.
  • yağmurlar başlayınca motoru garaja kapatan kitleyi tabir eder. biraz alaycı bir üslup içerir.
  • yağmur çamurda da motora binmek zorunda* olan garibanların teselli lafıdır.
  • daha önce de bendim ama bundan sonra daha da cok benim.

ekipmanmis, elcik isitmaymis, falanmis filanmis, geciniz arkadaslar. 10 derecenin altindaki hava sicakliginda bir daha motora binersem ne olayim. eldivenin icinde ellerim catladi ya soguktan, gercekten böyle askin izdirabini yani.

bakalim bu sefer tövbem kac gün surecek*
  • bir aşağılama ya da yaftadan ziyade, bildiğin hobi için zevk için motora binen adamdır. ben şahsen kendimi böyle tanımlıyorum. hatta şekerli su motorcusu bile olabilirim, bundan da gocunmam. ama motor camiasında kendini kanıtlamazsan sosyalleşemiyorsun, e sikerler öyle sosyal grubu.

motor denen nane zaten zor zanaat: öğrenmesi zor, pratiği zor, türkiye'de trafiği zor, korunması zor, giyinmesi zor, kazası zor, kaskosu zor, sosyal olma zorunluluğu var falan derken eytere be sikerim diyosun. yağmur çamurda cross, enduro falan yapmıyorsan debelenmenin keyfi nedir kardeşim. it gibi de terliyosun yaz-kış demeden. arkada birini taşısan dert, taşımasan dert. ama bir tutku ve lanet gibi. yapıştıkça da yapışıyor gibi...

iki güzel laf var motorla ilgili:
    motordan düşmemiş motorcu yoktur, henüz düşmemiş motorcu vardır.
    motosiklet usturayla tıraş olmak gibidir, eninde sonunda kesersin.
  • motor tecrübesi sadece eymir etrafında gezinecek kadar olan adamdır. yalnız bu şekilde afişe edilmezse o da bir gün sıcak denizlere inebilir.
  • yağışlı, rüzgarlı ya da soğuk günlerde motosikletine binmekten kaçınan uzun yollara gitmekten çekinen, motosiklete nadiren bindiğinden ötürü sürüş tekniği de gelişemeyen ve sıklıkla ciddi ve absürt kazalara karışan tipler için söylenir.
    önerim bisiklete yönelmeleridir. hem daha hesaplı hem daha sağlıklı. valla lan ezmek için demiyorum bak ciddiyim.
  • tanım:
    “param yok araba sürmeye, s.ke s.ke binerim iki tekere” diyen tuzlu su motorcusunun aksine (bkz: tuzlu su motorcusu)
    “param var araba sürmeye, seve seve binerim iki tekere” diyen kişidir.
hesabın var mı? giriş yap