şükela:  tümü | bugün
  • ağza sürülmeyesice birleşim...
    beni ''kardeşim adam gibi meyveni ye ardından istersen on kilo yoğurt ye ama allah aşkına karıştırma onları hadi yaptın yemem dediğimde ne diye şaşırıyorsun onu anlamıyorum ben''
    gibi düşüncelere sevk eden karışımlar bütünü...
    (bkz: şekerli yoğurt) *
  • meksikalılar'ın karpuz yeme şeklinin uyduğu tanım. hatta onlar bir de acı eklerler bu birleşime. karpuza tuz ekip, acı pul biber ve hatta acısos döküp yerler.. sonunda bir de tabakta kalan suyunu içerler.
  • genelde süper olur tadı. bal ve peynir en iyi versiyonudur.* ancak bal yoksa bilimum reçelle de yapılır.
  • cin mutfagindan tatli eksi soslu tavuk ve portakalli ordek buna leziz birer ornektirler.
  • fırından çıkmış sıcak ekmeğin üzerine tereyağ sürülür. üzerine bir miktar tuz ekilir hemen akabinde söz konusu dilime bal kavanozuna daldırılmış kaşığı gezdirmek suretiyle bal uygulanır. bi de yanına çay şöyle en aromalısından.
  • insanda muk kemmel bir atlayis kadar süperli hisler uyandiran birlesimdir.

(bkz: cikolatali tost)
  • sili mutfaginda 'pastel de chochoclo' olarak gecen (yazilisi hatali olabilir) baska latin amerika ulkelerinde de rastlanan bir yiyecek tatli-tuzlu karisimina iyi bir ornek teskil eder. ozetle icindekiler: kavrulmus kiyma, salca, misir, haslanmis yumurta ve sekerdir. ana temanin olusturdugu kiymali karisimin uzerine haslanmis yumurtalar yerlestirilip uzerine bolca misir da konulduktan sonra uzerine bolca seker serpilip firina verilir. kulaga ne kadar igrenc gelse de cok lezzetli bir yemektir.

diger bir ornek kayseri ve nigde'de rastladigim kiymali kuru kayisi dolmasidir (buyuk ihtimal malatya'da da yapilir) ama tad olarak pek de cekici degildir.
  • en iyi orneklerinden biri icin (bkz: honey mustard).
  • tatliyi sindirilebilir hale sokan birlesim.