• kakaolu topkek-ayran yapan bi arkadaşa siktiri çekmemle sonuçlanmış süper olay.
  • karadenizliler olarak dun gece yaptigimiz seydir. biz bunu hep yapiyoruz. tatli ve tuzluyu her midenin kaldiramadigini soyluyorlar. ben soyleyenlerin elcisiyim yoksa gayet muhtesem bir olusumdur tatli ve tuzlu karisimi.
    baska bir ornek, peynir ve tereyagi surulmus ekmegi recelle yemektir ki bazi arkadaslarin midesi kalkar, hayretliktir. konumuzla alakasi bir mutfak kulturu olmasidir elbet...
  • e olabilir. bu memlekette peynir tatlısı, künefe gibi nadide yiyecekler varken; dahası çoğu tatlının muhteviyatı yoğurt ya da süt içeriyorken neden olmasın sayın gurmeler?
    yine de tatlı tuzlu kombinasyonu hoş bir uyumla varsa eğer damağa hitap etmekte, ayran tatlı fazla direkt gibi. ay bilemedim. denemek lazım. elin çinlisi böcek yiyor.
  • işi* bilenlerin uyguladıkları yöntemdir. seçeceğiniz tatlıdan bir çatal, ardından bir yudum ayranla dil resetlenir, ardından tekrar sanki ilk lokma lezzeti ve tatlığında bir çatal daha, ayran, tatlı, ayran

(bkz: olaylar gelişir)***
  • bu bir gelenektir. özellikle şerbetli tatlılarla içilen ayranın, karbonhidratın hızlı yakılmasını sağlaması açısından yararı da vardır.
  • şaşırılacak bir şey olduğunu yirmi yaşında öğrendiğim durum.o yaşıma kadar annemin yaptığı keki,özellikle de baklavayı büyük bir keyifle gömerdim ve hiç de tuhaf bir durum olduğunu düşünmezdim.sonra arkadaşlarlar "öeah" falan deyince biraz kafa yordum da gerçekten hazır tatlılarla yapılması tatsız oluyor.
    ama ev baklavasıyla (nedeni glikoz kullanılmaması olabilir) mükemmel gider ayran.anam baklava yapsın da yiyelim diye bayramı iple çekmeye sebeptir.
  • buralarda tatlının yanına direk yoğurt koyuyorlar
    hem de manda yoğurdu
    ilk gördüğümde kaymak sandım hmmm offff harika uyuma bak falan dedim sonra yanlışlıkla yoğurt koymuşlar vay malaklar die bi de günahlarını aldım ama şimdi yoğurtsuz tatlı yiyemiyorum.
  • (bkz: gaziantep)
    baklava ve ayran çok popülerdir.
  • tez, antitez, sentez.
  • bizim memlekette baklava yanına ikram edilen tek şeydir ayran,şaşılacak bir şey olduğunu an itibariyle öğreniyorum.
hesabın var mı? giriş yap