• kaş merkezde ticari zekası yüksek birinin yaptığı , bence pek bir numarası olmayan dondurmamsı. dayı dondurmayı yaparken çıkardığı sesleri merak edenler başına toplanıyor, kalabalığı görenler de oraya yöneliyor sonra gelsin paralar. yalnız ben buzlu bademcilerin adama bakışını gördüm, çok barındırmazlar orada.
  • (bkz: jujusta)

kaş bayisinde yedik, porsiyonu 12 tl. waflle'ın dondurma versiyonu gibi algılanırsa çok da yanlış olmayabilir, içerik oldukça yakın. kesinlikle porsiyonu dolu ve fiyatını hakeden bir tat. dondurmadan daha doğal tadıyor.
  • aslen tayland dondurması olarak bilinen ve yıllardır dünyada var olan ama ne hikmetse ülkemize tava dondurma olarak yeni giriş yapmış ürün. türkler falan icat etmedi yani. yine de 1-2 seneye muhtemelen ülkeye virüs gibi yayılacağını düşünüyorum. (girişimcilere buradan göz kırpıyorum) şimdiye kadar sadece karaköy'de ve kaş'ta gördüm. hatta kaş'ta iki tane var ve akşamları ikisinin de önünde uzun kuyruklar oluyor. bu arada kaş'ta heykelin yanında fiyatı 12 tl olanı gerçek anlamda kötü. sadece donmuş meyve tadı alıyorsunuz. mavi'nin sağında bir stant daha var. fiyatı 10 tl, ustası çok daha profesyonel ve sütü yoğun olduğu için diğerinden çok daha lezzetli. 12 tl'lik olandan yediyseniz kendinizi hiç yememiş sayın ve gidin diğerinden yiyin. nasıl olması gerektiğini görün.
  • kaş da bunu yapan dükkanın yanındaki mantıcı da 20 dk falan oturdum . ilk arkadaşında belirttiği gibi kafa sikmek dışında bir olayı yok. iki tak tuk vurunca 2-3 kişi toplanıyor sürü psikolojisiyle devamı geliyor insanların .

ayrıca mantıda olmamıştı.
  • takatukalarımızı takatukalatabileceğimiz mekanlarda yapılır.
    yılların eksiği sonunda hayatımıza girmeye başladı.
  • o kadar süslü ingiççe kelimeyi birleştirip, yarı türkçe yarı ingiççe yiyecek türünü anlatmanın ne alemi vardı dimi.
  • dün alaçatı da dolaşırken denk geldim. daha önce kaş ta görmüştüm. ne de olsa o tarafa akarım gitmişken tadarim diyordum. önüme çıkınca merak ettim.

uzunca da kuyruk olmuş hatta dondurmacıda. neyse waffle yer gibi istediğin malzemeyi seçiyorsun sonra adam başlıyor operasyona.
    -bistüri!

sıra bana geldi arkamda da yine bir sürü insan. adama dedim ki ne kadar?
    + 20lira

dedim herhalde altın tozu falan serpiştiriyor. neyse arkama baktım tüm kalabalık yok olmuş. adeta karşı esnaf damına yapar gibi tüm müşteriler gitmiş.

neyse tadı fena değil malzemeleri sen seciyorsun sonuçta ama iddia ediyorum hiçbir esprisi yok. çünkü 20 liraya o kadar küçük porsiyon dondurma! mazot parama yetmez ulan!

sonra anladım ki adım başı tava dondurmaci olmuş. siz bildiğiniz dondurmalardan şaşmayın. kefaletiniz benden.
  • 2016 yılındaki ilk kaş tatilimizde hazırlanma aşamasını görür görmez yemeye karar verdiğimiz ve bayıldığımız dondurma. yukarıda bahsedenler olmuş hazırlanması kokoreçe benziyor. istediğiniz meyveleri, sosu, bisküviyi (cici bebe, oreo vs) seçiyorsunuz; seçtiğiniz malzemelerin üzerine erdinç'in hazırlamış olduğu içinde süt reçeli ve salep de bulunan dondurma malzemesi karışımı dökülüyor ve erdinç'in hünerlerini sergilemesini izliyorsunuz. ince ince kıyılıyor meyveler ve seçtiğiniz diğer malzemeler sanki kokoreç hazırlanırmış gibi. tüm bunlar altında buz bulunan bir tavanın üzerinde yapılıyor. ezilerek püre haline gelen karışım spatula ile bu tavaya ince bir tabaka halinde yayılıyor. kısa bir süre donan malzeme yine spatula yardımıyla tavadan rulo yapılarak kazınıyor. işte bu meşakkatli sürecin sonunda enfes dondurmanıza kavuşuyorsunuz. kaldığınız süre boyunca her gün farklı kombinasyonlar deneyerek bu muhteşem dondurmanın tadına varabilirsiniz. 2016'da sadece erdinç bu işi yapıyordu ve dondurmacısının önünde uzun sıralar oluyordu. 2017'de tekrar kaş'a geldiğimizde meydanda da bir kaç tane tava dondurmacısı açıldığını gördük. açıkçası diğer dondurmacılarda denemeyi düşünmedik bile. temizliği, hoş sohbeti, işini özenle yapışı... eğer kaş'a geldiğinizde tava dondurmasını denemek isterseniz belediye zabıta müdürlüğünün hemen karşısında küçük bir yeri var. yoğun olduğu zamanlarda önündeki uzun sıra da bulmanıza yardımcı olacaktır. bir de tüyo vereyim. eğer sıra çok uzunsa, çok beklemek istemiyorsanız ve önünüzdeki kişilerden biri istediğiniz kombinasyonu seçtiyse, erdinç aynı kombinasyondan isteyen başka kimse var mı diye soracaktır. seçilen dondurma iki porsiyon olarak hazırlanır ve servis edilir. istediğiniz kombinasyon çıkmadı mı? sıradan ayrılmayın. sıranız geldiğinde yiyeceğiniz dondurma beklediğiniz tüm zamana değecektir. başlıkta bir yazar youtube linkini vermiş. videoda yüzü görünmüyor ancak dondurmayı erdinç hazırlamış. ben de tekrar ekliyorum linki. kaş tava dondurma
  • dün haftasonu tatili için gittiğim kaş’ta yedim, daha önce de dikkatimi çekmişti fakat önünde hep kuyruk olduğundan beklemek istemedim. porsiyonu 15 lira ama oldukça büyük biz bir porsiyonu iki kişi yedik. meyvelerin çok yoğun bir tadı olmuyor, içine fındık koydurursanız kıtır kıtır yemek keyif veriyor. denemeye değer.
11 entry daha
hesabın var mı? giriş yap