şükela:  tümü | bugün
 • odunluk iskelesine 20 dakika uzaklikta $irin bir beldemiz.
 • ... ezine'ye yarim saat uzaklikta, denizi adamin beynini uyusturan cinsten olan guzide tatil yoresi
 • baglarinda bahcelerinde yetisen tavak ismi verilen meyveleri ile unludur
 • (bkz: taşaklı)
 • assos-behramkale'ye 45-56 km., carlos'a 53-54 km. uzaklıkta olan, köy-iskele ayrımının hala yaşadığı (köy dağa doğru, iskele denize doğrudur) ilginç bir "muhit" tir. tavaklı adı, bir rivayete göre "duvaklı" dan gelmektedir, gelin olup köyden ayrılan kızlar en yüksek tepeye çıkıp tüm köyü ve etrafını seyrektiklerinden tepeye "duvaklı" denmeye başlamış, sonra bu ad değişerek "tavaklı" olmuştur.
 • sahilinde agora tatil yeri isminde güzel bir kamping alanı vardır. tavaklı köyü'nden yukarı doğru devam edilirse yavaşlar köyü'nü geçerek çağrı dağı'na ulaşıp, bozcaada çanakkale vs allah ne verdiyse ayaklarınızın önüne seren bir manzarayı izleyebilirsiniz. bu arada yöre yalkı çağrı dağı'na çığır dağı der; coğrafyacılar mı, köy halkı mı haklı? karar sizin.
 • iskeledeki çok şatafatlı malikane bi rivayete göre kocası türk olan norveç prensesine aittir. hemen arkasındaki aynı büyüklükte olan diğer malikane de kocasının annesi ve babası için yaptırılmış. ancak yıllardır boş durur orası, kimsenin gelip gittiğini görmedim daha.

  denizi genelde dalgalı ve soğuk olur ama buraya alıştığınız zaman akdeniz'e falan giremezsiniz hamam gibi gelir. konumu itibariyle -eğer arabanız varsa- rahatlıkla bozcaada'ya ve assos'a gidebilirsiniz, bu yönden güzeldir. bi de fazlasıyla doğayla iç içe, sessiz-sakin bi yer olduğu için emekliler mekanı olarak bilinir. zaten gittiğiniz an, tatile gelen insanların yaş ortalamasının 76.8 olduğunu anlarsınız.
 • iskeledeki evin şatafatı tavaklı tanımlarını geçmiş. ev hakkında kocasının türk olduğu doğru hatta bildiğim kadarıyla kabzımanlık yapıyordu, kadın ise norveç prensi diye duyulmasına rağmen prens olsa burda olmazdı diyerek soylulardan olduğunu düşünüyorum yada kulağımda öyle kalmış, evin inşaat halini gezmiştim, tavaklı'yı geçtim çanakkale için gereksiz özen gösterilmiş bir ev, ha bir de bu çiftin kızı her gün buradan çanakkale'ye okula gidiyordu ona üzülürdük zamanında.
 • kuzey ege'nin en sakin mekanlarından biridir. hakim rüzgarın poyraz olması, denizinin soğuk mevsiminin ise kısa olmasına yol açar ancak kafa dinlemek, poyraz uğultusunun ida dağının tepesinden gelerek anlattığı binlerce yıllık ege masalına kulak vermek, gün batımlarında ( güneş her daim denizden batar burada) ege denizinin üzerinde oluşan muhteşem renkleri izleyerek dostlarınızla ya da yalnız başınıza rakınızı yudumlamak isterseniz, ideal bir yerdir. havada her daim deniz, tuz,toprak ve çam kokusu vardır, sarhoş olmak için rakıya bile gerek bırakmaz bu dörtlünün oluşturduğu parfüm. kısacası şehirdeki negatif enerjiden uzaklaşıp kendini dinlemek isteyen her kişinin gitmesi gereken, hayatta can sıkan detayların aslında ne kadar boş ve anlamsız olduğunu görmeniz için size bir çok fırsat sunan bir beldedir.
 • geçen yıl bütün yazımı geçirdiğim, uykusuna doyamadığım yer. siz de benim gibi nemi, yapış yapış olmayı sevmiyorsanız, aynı zamanda denizden çıkmayayım diyorsanız tam size göre. denizi sabah vakti ölüyü diriltecek kadar soğuktur.
  assos, bozcaada, babakale, sivrice, gülpınar yakınlardaki uğrak yerlerdir. apollon tapınağına 20 km mesafede. kestanbol kaplıcalarına 3 km mesafede bulunur.
  kestanbolu kaplıcalırı, rivayete göre kanuni'nin yaralı askerleri iyleşsin diye gönderdiği yermiş.