şükela:  tümü | bugün
  • bir ara bu ilcede levis kot uretilirdi fason olarak.
  • tavaslılar tarafından "davaz" diye telaffuz edilen ilçedir.
  • leblebisi meşhurdur
  • yarangume orakta telaffuz edilir.
  • denizlinin hatta turkiyenin nufus cami orani en yuksek ilcesidir bence.bi ev,bi cami seklinde gidiyo ilce nerdeyse.parası olan yaslı zengin amcalar hemen iki uc kafadar daha bulup olmeden cenneti garantiliyelim diye cami
    yaptırma isine girerler.
    ilcedeki yaslilar genelde yobaz,orta kusak muhafazakar,genc kusak ise ilceden kacmistir,okuma bahanesiylen.
    acipayam tavas denirdi bi de eskiden nedense,iki ilce arasinda ne bag vardi hatirlamadim simdi ama oyleydi.
  • denizlinin en geniş ovalarına sahip ilçelerinden biridir.
    nüfusu genelde orta yaşın üzerindedir, gençleri denizliye istanbula kaçmıştır.
    antika araba merakının oldukça fazla olduğu söylenir.
  • nüfusu onbin civarındayken otuz küsur camiye sahip olan tutucu ilçedir.
  • denizli'nin pidesiyle meshur ilcesidir. uyaniklik bazinda cal ilcesiyle rekabet halindedir.
  • tavaslı çok çalışkandır, bir o kadar da cimridir. tüccarları ula, köyceğiz ve muğla merkezde birçok ticarethane açmışlardır.yani yörede tavas merkezden daha fazla tavaslı bulunur.
  • bir şehrin arkasından konuşmak gibi olmasın -ki değil, suratına suratını hönkürüyorum adeta- ama memleketin doğusu, güneydoğusu cennetmiş meğer dedirten bir denizli ilçesidir. 11000 nüfuslu ve hayli büyük olmasına rağmen ilçede 2 tane kahvehaneden bozma internet cafe ve bir iş bankası'ndan başka hiçbir şey yoktur. bu hiçbir şeye "göz doktoru", "taksi" ve oturacak herhangi bir "pastane" de dahil! zaten denizli'nin genelinde ağaç görmek mucize olduğu için tavas'da görmeyi ummak şabalaklıktan başka bir şey olmayacaktır. sokak düğünlerinde bile -ki düğün demek doğru olur mu bilemiyorum- haremlik-selamlık durumu vardır. sokaklar da kadın görmekse neredeyse mucize!

gönül daha çok şey yazmak ister lakin takatım yok...

(edit: ülen kendi yazdığımı okurken farkettim ki suratımı buruşturuyorum! bunca memleket gördüm hiçbirinden bu kadar tiksinmemişim yahu!)