• bir de satrançı tavla edasıyla oynamak durumu vardır ki tam evlere şenlik olur...

"olm aldın mı filimin hortumunu muuaahaaha ha" şeklindeki esprilerle rakip psikolojik olarak çökertemeye çalışılır... satranç klüplerinde yapılması tavsiye edilmez
  • (bkz: şah mars)
  • böyle oynayan arkadaşlar genelde yenilmeye mahkum olur. *
  • ben de fişek hızıyla oynamayı sevenlerdenim ama bazen abartıyorum diğer kişinin daha zarı durmadan alabiliyorum yerden o tempo ile.
    veya zar atıldı hemen alıyorum atıyorum ben diğerinden daha önce taşları dizdiğim için kafamız karışıyor sıra kimdeydi diye.

o yüzden biraz da abartamamak lazım.
    bir de yenip yenmemek için fazla takmıyorsanız gereksiz risk almayı da çok seversiniz tavla oynarken. ay dur açık vermeyeyim edası ciddiyetinde yaklaşamıyorum abi ben. illah yeneceksem mars yapıcam yoksa yenilicem edasıyla pata küte oynar açıkları veririm ama kıramazsan ağzını yüzünü sikerim. öyle bir stilim var.
  • zar, pozisyon, hamle kombinasyonunu ezberden kuracak kadar çok oyun tecrübeniz olmadığını gösterir. yıllardır tavla oynayan yaşlı insanlara dikkat edin. konuşarak sohbet ederken, sanki tablaya bakmadan, sadece zara bakarak oynuyor halleri vardır. zira tabladaki tablo zaten zihnindedir, gelen zarla tablonun kombini ezberden gelir ve oynar.
  • sonucunda; " e hadi yaa, satranç mı oynuyosun!?" gibi bi tepkiyle karşılaşılması olası eylem..
  • geçen senelerin birinde türkiyede yapılan dünya tavla turnuvasını kazanan isveçli adam* bu taktikle turnuvayı kazanmıştır. **
  • tavlayi pek sevmeyen, iki yilda bir tavla oynayip her oynadiginda da yeni ba$tan hatirlayan benim gibi insanlar boyle oynarlar, kendileri de bikarlar, kar$ilarindakileri de biktirirlar.
  • bu eylemi gerçekleştiren insanlar bazen kırılabilecek bir taşı göremezler*, oyun sırası geçtikten sonra diğer oyuncu "görmedin mi layn? o kadar düşündün bir de! yuhh bee!" diyerek satranç edasında oynayan arkadaşı yerin dibine sokar.
    (bkz: tavla oynarken hiç konuşmayan insanlar)
  • sayarak oynamadığını kanıtlamak için uzun süre tavlaya bakılı kalıp ellerini kullanmasa da gözleriyle tek tek sayan kişilerin düştüğü durum. ya da yüz saat kapı arayan ama bulamayan yeni tavla öğrenmiş insanın vaziyeti.
hesabın var mı? giriş yap