şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın yaşadığı rezalettir.

"20 yaşında üniversite öğrencisiyim paraya ihtiyacım olduğu için tavuk dünyasında işe girdim, orada çalıştım ve emeğimin sömürülmesi, haklarımın verilmemesi üzerine sessiz kalamadım.

tavuk dünyası beşiktaş şubesinde yaşadığım rezalettir. ramazanın 1. günü başladığım iş yerinde günde yarım saat yemek molası ve 2 defa 15er dakikalık molayı çıkarınca toplam 9 saat mesai yapıyorduk. yasal sınırdan 1,5 saat fazla. takip eden günlerde sabah vardiyasında işe gelmemle 11.5-12 saate uzanan çalışma saatleriyle müdürler tarafından "sen şimdi çalış ramazandan sonra senin hakkın ödenir" gibi sözlerle kandırıldım. üstelik ramazan ayı boyunca eleman eksik olması sebebiyle izin günlerimizde iftar için çağrılıp izinli olduğumuz gün 3 saat kadar fazla mesai yaptık. sorduğumda bunu tabii ki ekmek yediğimiz yer yapmak zorunda olduğumuz söylendi. ramazan bayramında resmi tatil olmasına rağmen fazla mesailerimiz verilmedi. ramazan bittikten sonra yine aynı şekilde molalar kesilince 9 saat kadar çalıştık. artık bu duruma dayanamayıp müdürlere söylemeye başladım. bayramdaki fazla mesaileri ve ramazanda fazla çalıştığım ücreti istediğimi. müdürler tarafından geçiştirilince çalışma bakanlığını aradım ve haklarımı öğrendim. her gün aslında yasal sınırdan fazla mesai yaptığımızı "işçi istemese, razı olsa bile bu fazla mesai ücretinin verilmesi gerektiğini" öğrendim. tavuk dünyasına mailler atmaya başladım. ertesi gün müdür beni çağırıp neden böyle bir mail attığımı sordu durumu anlatınca telefonumu alıp benim ağzımdan 2. maili atarak durumun yanlış anlaşılma olduğunu ve benim haksız olup özür dilediğim gibi şeyler yazarak durumu savuşturmaya çalıştılar. ertesi gün tekrar mail attım yukarıdaki mail benim iznim dışında atılmıştır vs. artık dilim fazla uzamaya başladı ve ertesi gün işten kovuldum. kovulduktan sonra şubeye tekrar çağırıp neden bunları yaptığımı sordular sadece burada bir çalışan olduğumu ve haklarımı aradığımı söyledim beni hainlikle suçlayıp sadece bayramdaki 3 günü ve ramazan boyunca 11.5-12 saat çalıştığım günlerdeki onlara göre olan fazladan 1.5 saatleri verdiler. bizim normal günlerde de 1.5 saat fazla çalıştığımızı söylediğimde ise "nereden öğreniyorsun böyle şeyleri bizim sektör böyle beğenmiyorsan çalışmazsın" gibi şeyler söylediler. ardından giderken bu parayı alabilmek için işten kendi rızamla ayrılıyormuş gibi gösterip içeride param olmadığına dair imza attırdılar. bu imzayı attıktan sonra daha yapabilecek bir şeyim var mı bilmiyorum ama ne yapabileceğim hakkında yardımcı olabilecek yazarların tavsiyelerini bekliyorum."

tavuk dünyasına gönderdiğim ilk mail: https://i.hizliresim.com/azdb9r.png

müdürün telefonumu zorla alıp gönderdiği mail: https://i.hizliresim.com/5yavzl.png

edit:
    " 2 ay boyunca her gün 1.5 saat fazla çalıştım. "

müdür telefonu maile bakma bahanesiyle alıp arkadaşımın adına mail atıyor.
  • neredeyse bütün fast food restoranlarında olan durum. öneri mahiyetinde eğer varsa whatsapp gruplarının mesajlaşmaları ve alabilirse vardiya listeleri ile avukata başvurursa öttürürler o mekanı.
  • sigortanı yapmadılarsa git ssk'ya şikayet et. uzlaşmak için de bi 50.000 tl talep et.
  • bundan sonra kapısının önünden bile geçmem bu böyle biline!
  • her şeyi anladım da, "elimden telefonumu alıp mail atmak" kısmını anlayamadım. ne olursa olsun, nasıl elinden telefonu alır veya sen verirsin? böyle saçma şey mi olur? telefonunu vermedin diye kovacak mıydı?
  • gel beni şaap demişsin kardeşim sen de üstü kapalı şekilde. adettendir rezalet puan 2/10
  • 3 gün x 1.5 saat çok fazla birşey yapmıyor muhtemelen. bu parayı almak için. alacağım yoktura mı imza attın gerçekten.
  • 20 yaşında bir bireyin nasıl olur da elinden telefonunu zorla alıp mail atabildiklerini ve kendisinin istifa ettiğine dair ibranameyi imzaladığını aklımın almadığı rezalettir.

bazı durumlara “esnasında” müdahale etmek gerekir, şimdi dava açarsan “zorla” kısmının ispat yükümlülüğü sendedir.
  • resmen ılkokul mezunu bıle olmayan zorba,iş bilmeyen,hukuk bılmeyen embesillerin yapacağı şeyler bunlar.onca insan kaynakları mezunu bos gezerken hiç eğitimi olmayan insanı koyarsan oraya başımıza bunlar gelir. çok yazık nasıl direnmedin nasıl hakkını savunamadın bağırıp çağıramadında gittin imzaladın. bu kadar ezdirmeyşn kendinizi. işçi haklarınızı bilin araştırın öğrenin sendıkalar bu yuzden var ama malesef korkaklık var.