şükela:  tümü | bugün
 • kabızlık başta olmak üzere, bağırsaklarda hasara neden olacağı için tavsiye edilmeyen şey,

  ancak ucuz ve besleyici olması sebebiyle tercih ediyorum. ancak gene de emin olamıyorum, doğru mu yapıyorum?
 • (bkz: #37914846)
 • tavuk kemiğinin kırıldıktan sonra köpeğin gırtlağına bıçak gibi saplandığına iki kere şahit oldum. gırtlağa saplanmadan yutulsa dahi sindirim sistemi boyunca başka bir yere de aynı şekilde zarar verebilir.

  gerçi bazı uzmanlar köpeklere hiçbir tür kemiğinin verilmemesi gerektiğini söylüyorlar. hadi pişirilmiş tavuk kemiği cam gibi kırılıyor o zaten riskli ama büyük kemikler yüzünden boğulan, dişleri kırılan, midesi, bağırsakları, anüsü zarar gören köpekler o kadar da az değilmiş.

  http://doggiebistro.com/…s-are-unsafe-for-your-dog/
  http://ccspca.com/…-spca/dont-give-that-dog-a-bone/
 • işyerinde yenilen tavuklardan sonra arta kalanları sokak köpeklerine götürerek yaptığımız eylemdir. burda bahsedilenlere bakılırsa çok yanlış işler yapmışız. hatta milletten bile toplardık.
 • sadece kıkırdaklı kısmını, onu da kemiği siz tutarsanız yapılabilir. tabi bu ancak evde beslediğiniz küçük süs köpeklerini doyurur.

  yine de siz yerken özenen, yemek bekleyen köpeğinize payını bu şekilde verebilirsiniz.
 • her ne kadar bilmeyerek yardım amaçlı yapsalar da gördüğüm yerde bam güm diye girişmek istediğim kişiler bunlar.

  tavuk kemiği yapısı itibariyle elastik. haliyle katır kutur kırılmaya müsait değiller. kırılsa da kopeğimizin boynundan herhangi bir yerinden yararak çıkabilir. çıkmasa bile boğulmasına sebep verir. un gibi yapıp verseniz de alerji, deri döküntüsü falan yapacaktır. bunlara rağmen inadına vermek istiyorsunuz? o zaman kalın but kemiklerinden bir iki tane verin. daha ne diyeyim size!
 • bu tür bir beslemenin yanlış olduğu ve gerekli olanlarını öğrenebilmek için kopeklerdebeslenme.blogspot.com blogunu tavsiye ettiğim hadise
 • bütün mamalar belirli rasyon dahilinde hazırlanır. kedi ve köpeklerin günlük karşılanması gereken enerji, protein, mineral vs miktarları belirlidir. kaliteli mamalar zaten bunları karşılıyor ama kalite düştüğü zaman bu değerlerde kayıplar oluyor. onun için kedi köpek sahipleri çeşitli yöntemlere başvurabilir. bazıları anlamsız yöntemler olsa da bazıları çok doğru yöntemlerdir. hülasa, tavuk kemiğini direkt yemediği, doğru yöntem uygulandığı müddetçe sıkıntı yok.
 • köpekleri tavuk kemikleri ile beslerken dikkat edilmesi gereken nokta, ince jemikler, dş aralarına, damak ve mide bağırsak gibi iç organlarına saplanarak, uzun sürede acı çekerek ölmelerine neden oluyor.
 • tehlikeli olduğunu daha önceden de bildiğim besleme şekli. şantiyemizde beslediğimiz 4 aylık bir köpeğimiz var. günlük besin ihtiyacını bizim yediğimiz yemeklerden arta kalanlarla gideriyoruz. hatta bazen bir torba etli kemik (pişmiş büryan kemiği) verdiğimiz de oluyor. henüz kemikleri kırabilecek bir diş yapısına sahip değil sanırım. çünkü kemiklerin etlerini sıyırıp, kemiği ağzında çevirip duruyor. sonra da oyuncak gibi kullanıyor. bazen de tavuk kemiği veriyoruz. genel olarak mama kabına bol miktarda ekmek doğrayıp, artan pilavları birleştirip, içine de sıcak su ve bol miktarda yoğurt koyup yemeğini öyle veriyoruz. yoğurda bayıldığını söylemem yanlış olmaz heralde, yoğurt olmadığı durumlarda ayran döküyorum ekmeğinin üstüne. elbette yeterli bir besin kaynağı olmadığını düşünüyorum yoğurtlu ekmeğin. geçenlerde 2 kilo bulgur alıp sadece haşladım ve öylece verdim, içine birşey katmadan (ekmek vs.). deli gibi birşey oldu, nasıl yediğini bence kendi bile anlamamıştır. arada sırada dışkısı ishal şeklinde oluyor. fakat genel olarak dışkılaması rahat ve gnülük gezintisi sırasında gayet neşeli. tavukların peşinden koşturup onlarla oynuyor. (tavukların sahibi onları yemek istediğini düşünse de)

  edit: bu arada bu 1000. entryim. kutlu olsun. köpeğimden bahsetmek de ayrı bir güzel oldu 1000. entryimde. kızımın ismi de şila (she-la)