şükela:  tümü | bugün
  • kabızlık başta olmak üzere, bağırsaklarda hasara neden olacağı için tavsiye edilmeyen şey,

ancak ucuz ve besleyici olması sebebiyle tercih ediyorum. ancak gene de emin olamıyorum, doğru mu yapıyorum?
  • (bkz: #37914846)
  • tavuk kemiğinin kırıldıktan sonra köpeğin gırtlağına bıçak gibi saplandığına iki kere şahit oldum. gırtlağa saplanmadan yutulsa dahi sindirim sistemi boyunca başka bir yere de aynı şekilde zarar verebilir.

gerçi bazı uzmanlar köpeklere hiçbir tür kemiğinin verilmemesi gerektiğini söylüyorlar. hadi pişirilmiş tavuk kemiği cam gibi kırılıyor o zaten riskli ama büyük kemikler yüzünden boğulan, dişleri kırılan, midesi, bağırsakları, anüsü zarar gören köpekler o kadar da az değilmiş.

http://doggiebistro.com/…s-are-unsafe-for-your-dog/
    http://ccspca.com/…-spca/dont-give-that-dog-a-bone/
  • işyerinde yenilen tavuklardan sonra arta kalanları sokak köpeklerine götürerek yaptığımız eylemdir. burda bahsedilenlere bakılırsa çok yanlış işler yapmışız. hatta milletten bile toplardık.
  • sadece kıkırdaklı kısmını, onu da kemiği siz tutarsanız yapılabilir. tabi bu ancak evde beslediğiniz küçük süs köpeklerini doyurur.

yine de siz yerken özenen, yemek bekleyen köpeğinize payını bu şekilde verebilirsiniz.
  • her ne kadar bilmeyerek yardım amaçlı yapsalar da gördüğüm yerde bam güm diye girişmek istediğim kişiler bunlar.

tavuk kemiği yapısı itibariyle elastik. haliyle katır kutur kırılmaya müsait değiller. kırılsa da kopeğimizin boynundan herhangi bir yerinden yararak çıkabilir. çıkmasa bile boğulmasına sebep verir. un gibi yapıp verseniz de alerji, deri döküntüsü falan yapacaktır. bunlara rağmen inadına vermek istiyorsunuz? o zaman kalın but kemiklerinden bir iki tane verin. daha ne diyeyim size!
  • bu tür bir beslemenin yanlış olduğu ve gerekli olanlarını öğrenebilmek için kopeklerdebeslenme.blogspot.com blogunu tavsiye ettiğim hadise
  • kasaplarda köpek payı diye tabir edilen tavuk kemiklerinin kilosu 1 tl.

kıyaslamak açısından söylüyorum 15 kiloluk köpek mamaları ortalama 90-100 tl.

bahçede biri yavru köpek olmak üzere 6, kapının dışında da 3, toplam 9 köpek besleyen biri olarak, gecelerin uzun olduğu, hayvanların ısı üretebilmek için enerjiye çok daha fazla ihtiyaç duyduğu kış aylarında tavuk kemiğine yönelmek zorunda kaldım.

hiçbir zaman çiğ tavuk kemiği vermiyorum. tavuk kemiklerini kuyruk yağı eşliğinde, odun ateşi ile büyük bir kazanda kaynattıktan sonra, suyundan bol koyarak hayvanlara servis ediyorum.

tek yönlü beslenmeye bağlı vitamin eksiği olmasın diye ara öğün olarak az miktarda kuru mama da veriyorum.

bugüne kadar herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadım.

kuru mama beslemesi ile asla elde edemediğim bir kilo artış hızı yakaladım hayvanlarda.

özel bir cinse mensup olmayan 3 aylık yavru haşlanmış kemikleri yiyor, et suyunu içiyor ve mükemmel gelişti. iki hafta ara ile çiftliğe gelen veteriner yavrudaki gelişime inanamadı.

dışkılayan köpekleri izlediğimde, kuru mamayle beslenirkenki dönemlerinden farklı bir durum -ağrılı dışkılama, huzursuzluk gibi- izlemedim. dışkılarını incelediğimde hiç kan görmedim.
  • bütün mamalar belirli rasyon dahilinde hazırlanır. kedi ve köpeklerin günlük karşılanması gereken enerji, protein, mineral vs miktarları belirlidir. kaliteli mamalar zaten bunları karşılıyor ama kalite düştüğü zaman bu değerlerde kayıplar oluyor. onun için kedi köpek sahipleri çeşitli yöntemlere başvurabilir. bazıları anlamsız yöntemler olsa da bazıları çok doğru yöntemlerdir. hülasa, tavuk kemiğini direkt yemediği, doğru yöntem uygulandığı müddetçe sıkıntı yok.
  • köpekleri tavuk kemikleri ile beslerken dikkat edilmesi gereken nokta, ince jemikler, dş aralarına, damak ve mide bağırsak gibi iç organlarına saplanarak, uzun sürede acı çekerek ölmelerine neden oluyor.