şükela:  tümü | bugün
  • dana kiymasi yerine tavuktan uretilen bayagi da degi$ik bir tadi olan ama cok yenemeyen kofte ce$idi. bir turk kasabi bulu$udur (bkz: kasap koftesi)
  • bir çok lezzetli çeşitleriyle et yemeyenleri sevindiren, sofraların olmazsa olmaz yiyeceğinin adı..
  • but etinden kıyma çektirilip evde kendi ellerinizle yaparsanız kırmızı et köftesinden çok daha lezzetli ve hafif olan köfte türü. ancak tabii ki (bkz: zevkler ve renkler tartışılmaz)
  • yurdum insani bunun kadinbudu versiyonunu bile icat etmistir. tavuk sosis gibi abesle istigaldir.
  • 600-700 gram civarı tavuk göğsünü herhangi bir marketten alıp rondoda soğan sarımsak baharat yumurta karbonat galeta unu ile çekip çok rahat yapabileceğiniz f/p işi bir atıştırmalık. 600-700gr tavuktan malzemelerle falan normal köfte ebatlarında 35 40 tane çıkıyor tavuk göğsü dediğin bugun 7-8tl birşey zaten.

normalde tavuğun hiçbir yerini mangal harici yiyemeyen biri olarak acayip sardırdı diyebilirim ucuz heryerden bulabileceğiniz basit ve pratik üstelik biranın yanında mükemmel gidiyor. adam başı 6-7 tane yediğinde acayip kesiyor ve ciddi derecede hafif.

edit: tabi bu işi yaptıktan sonra rondonun iç kısmını domestosa yatırmak lazım.
  • kendiniz yapmıyor da hazır alıyorsanız tavuğun bütün iç organlarını barındıran köfte.
  • iç organlarının yanında tavuğun kafası, ayakları gibi dış organlarını da barındırdığıni düşündüğüm kompozit tavuk ürünü.
  • evde yapılanı, acımadan hunharca soğan ve sarımsak eklenmişse, inanılmaz lezzetli olabilen ancak tavuk çiğ olarak işlem gördükçe bakteri üretmeye çok yatkın olduğu için tüketmemeyi tercih ettiğim köfte.

tavuğu rondodan geçirirken ısınıyor. bir de malzemelerle yoğuruluyor. şekil verip sırayla kızartacağım derken de öyle bekliyor. hani evde bir kere denedim, kimse ölmedi, gıda zehirlenmesi de geçirmedi ama ne yaparsan yap bakteri ürer bu köfteyi yaparken.

tavuk eti bu, öyle çok mıncıklamaya gelmez. aman diyeyim dikkatli olun.

yalnız yukarıda haşlanmış tavuktan bir tarif var o yapılabilir işte. pişmiş olarak işlem görmesinde sıkıntı olmayacaktır.
  • kuzu küşneme gibi, tavukta da minik filetolar vardır göğsün iç tarafında. piyasada paketle bulunması istisnalar dışında zordur. ben ankara'da tavko tavuk kooperatifinden alıyorum. normal göğüs etleri gibi yavan olmuyor. az bir terbiyeyle (zeytinyağı, limon suyu, tuz, karabiber, kimyon ya da kekik) yağsız tavada çok güzel ızgarası olur, hatta domatesli biberli soğanlı sarımsaklı saç kavurması. ama konumuz tavuk köftesi.

evde kıyma makinenizin olmadığını varsayarak (benim de yok), filetoları rondoya koyup aşırıya kaçmadan birkaç tur çevirin. bir kez çekilmiş iri kıyma kıvamı gibi olmalı. (işiniz bitince rondonun haznesini ve bıçağını çamaşır suyuna yatırmayı da unutmayın).

kıymaya ezilmiş sarımsak, tuz-karabiber, kimyon, azıcık kırmızıbiber, biraz kaşar peyniri rendesi (kıyma yağsız olduğu için), bir yumurta (malzemeleri bağlamak maksadıyla), yeteri kadar galeta unu ve bolca ince doğranmış maydanoz ekleyip köftenizi iyice yoğurun, yuvarlak ve yassı köfteler yaparak bir saat buzdolabında dinlendirin. bu köfteye soğan bence yakışmıyor. tavuk etinin aroması pek olmadığı için soğanın keskin asitli tadı fazla baskın oluyor.

buzdolabından çıkarıp, yarım saat kadar oda ısısına gelmesini bekledikten sonra yapışmaz bir tavada - teflon ya da döküm - az bir tereyağı ve zeytinyağında kızartın. istediğiniz garnitür olur; ızgara domates ve yeşil biberle seviyorum ben. pilav, her türlü patates, yeşil salata, hepsi yakışır.

afiyet olsun.